» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Thithja e Gishtit tek tė Posalindurit. A duhet tė Ndėrhyjmė?

Shko poshtė

Thithja e Gishtit tek tė Posalindurit. A duhet tė Ndėrhyjmė?

Mesazh nga Majlinda prej Wed 20 Mar 2013, 11:58

I porsalinduri, pėrveē nevojės qė ka pėr t’u ushqyer, ka edhe nevoja tė tjera instiktive si ajo e thithjes. Jashtė vakteve dhe nga ndjenja e urisė, foshnja axhitohet dhe kėrkon gishtat e tij ose diēka tjetėr rreth tij pėr t’i futur nė gojė.
Dr. Msc Olta Shehu, Stomatologe
“Estetika Dent”
Qendra Tregtare Bregu i Diellit
044-373-279
estetikadent1@gmail.com
olta-shehu80@hotmail.com


Duhet tė dallojmė tė thithurėn ushqyese dhe ato qė nuk ka pėr qėllim ushqimin. Mė vonė nė periudhėn e daljes sė dhėmbėve tė parė fėmija ka njė nevojė tė fortė pėr tė thithur dhe kafshuar.

Gishti apo mashtruesja?
Kėto dhjetė vitet e fundit pėrdorimi i mashtrueses ėshtė nė rritje, por pėrdorimi i saj mund tė jetė mė shumė i dėmshėm sesa ajo e gishtit. Nė fakt, me mashtruesen fėmijės i duhet tė thithė mė me forcė, gjė e cila do ta lodhė dhe ndjenja e frikės sė humbjes sė mashtrueses nė momentin qė ajo i bie nė tokė, bėn qė fėmija ta dėshirojė mė shumė.Mashtruesen e lavdėrojnė vetėm nėnat. Shpesh fėmija qė thith gishtin nuk bėn gjė tjetėr pėrveē se pėrkėdhel gjuhėn e tij. Ndjenja e vendosjes sė gishtit nė gojė sa herė qė dėshiron, jep mundėsinė qė ta braktisė mė lehtė kėtė veprim.Mashtrueset e cilėsuara si ortodontike nuk janė aspak tė tilla, sepse ato as nuk trajtojnė dhėmbėt dhe as nuk i drejtojnė ata. Ajo nuk ka as vlerė fiziologjike dhe aq mė pak ortodontike.

Kur thithja e nevojės bėhet ves, si duhet tė ndėrhyjmė?
Mosha e duhur qė t’ia heqim kėtė zakon fėmijės ėshtė dy deri nė tre vjeē.
Fėmija nė kėtė moshė zhvillon fushat e tij tė interesit dhe tė eksplorimit. Ai ecėn, shprehet, ka kontakte me fėmijė tė tjerė dhe shkon ne kopsht. Gishti dhe mashtruesja i mbyllin rrugėn e komunikimit fėmijės, i cili nuk mund tė flasė me gojėn plot.

Disa elemente kyē pėr heqjen e vesit
- Zgjedhja e njė periudhe tė favorshme, duke evituar ndryshimet nė familje si ndėrrimi i vendbanimit, udhėtimi apo lindja e njė fėmije tjetėr, gjendje te cilat mund tė lindin pasiguri tek fėmija.
- Parashikimi i njė periudhe pėrgatitjeje dhe informimi dhe jo ndalja e menjėhershme dhe e dhunshme, por duke ja shpjeguar ēfarē fiton fėmija, nėse e heq gishtin apo mashtruesen.
- Prezantimi i lėnies sė vesit si njė promovim dhe njė arritje. Projektojeni fėmijėn nė tė ardhmen.
- Zėvendėsimi me njė kėnaqėsi tjetėr, si leximi i ndonjė historie apo tė lutjes me tė.
Duhet tė jeni vigjilent sepse fėmija mund ta vazhdojė kėtė zakon nė momentin qe nuk e sheh njeri, sikur gjatė shikimit tė televizorit.

Inkurajimi i kėsaj arritjeje
Nė fund duhet t’i lini kohė fėmijės tuaj pėr ta kaluar kėtė etape, e cila duhet tė ndahet nė disa faza si lėnia njėherė gjatė ditės mė vonė edhe gjatė natės.

Njė premtim i fėmijės ndaj stomatologut mund tė jetė shumė efikas. /Telegrafi/
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12351
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thithja e Gishtit tek tė Posalindurit. A duhet tė Ndėrhyjmė?

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 11:49

Thithja e gishtit ėshtė njė dukuri qė vėrehet mė shumė te fėmijėt e moshės 3 deri ne 4 vjeē .
Dukuria nė fjalė ka rrėnjėt nė problemet psikologjike dhe shpirtėrore tė fėmiut, konstatojnė mjekėt.

Kjo mė shumė quhet shprehi qė mund tė filloj edhe nga muaji i 18-tė i fėmiut e qė pritet tė humbet deri nė moshėn 4 vjeēare.
Sipas hulumtimeve tė bėra kjo shprehi mund tė zgjasė mė sė shumti deri nė moshėn 6 vjeēare,pėrndryshe shkaktohet deformimi i dhėmbėve.Vetem te 2% e fėmijėve kjo shprehi nuk humbet deri nė moshėn 12 vjeēe.

Siq e thamė nė fillim,shprehia e thithjes sė gishtit te femijėt,ėshtė problem psikologjik dhe njė shqetėsim shpirtėrorė. P.sh.lindja e njė fėmiu tė ri nė familje ėshtė njė arsye tė fillohet kjo shprehi. Nė kėtė rast prindėrit duhet ta pėrgadisin fėmiun para lindjes sė fėmiut tjetėr.P.sh.duke ia bėrė tė qartė qė vendi i tij ėshtė i pazėvendėsueshėm edhe pse po vjen njė fėmijė tjetėr,tė cilin duhet ta mėsojmė qė ta don shumė sepse ėshtė vėllau apo motra e tij, pra ta bėjmė ta ndjejė qė edhe pas lindjes sė fėmiut tjetėr statusi i tij s’do tė ndryshoj nė asnjė mėnyrė.
Largimit tė kėsaj shprehie (thithjes sė gishtit) duhet ti afrohemi nė mėnyrėn mė tė shėndosh dhe adekuate,duke e pranuar sė pari me durim ,pa bėrė panik te fėmiu .P.sh. Nuk duhet t'i rrijmė tėrė kohėn nė kokė duke e vėzhguar dhe kritikuar,por herė pas here ta kėshillojmė me butėsi ,duke i thėnė qė thithja e gishtit ėshtė punė e bebeve e jo e njė fėmiu tė rritur siē je ti,si dhe nė kėtė mėnyrė nuk mund tė rritesh shumė,e kėshtu me rradhė duke pas gjithnjė parasysh karakterin e tij tė njomė qė mund tė preket dhe tė bėhet shkak pėr humbjen e vetėbesimit tė fėmiut,-pėrfundojnė mjekėt specialistė./mesazhi/A.Murati/

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7270
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thithja e Gishtit tek tė Posalindurit. A duhet tė Ndėrhyjmė?

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 11:50

Nuk ėshtė shumė e lehtė ta bėsh fėmijėn tė heqė dorė nga zakoni i thithjes sė gishtit i cili zėvendėson gjirin e nėnės.
Thithja e gishtit ėshtė njė sjellje e shfaqur qė nė muajt e parė tė jetės sė fėmijės.  Kjo sjellje e praktikuar nga fėmijėt pėr tė qetėsuar veten mund tė shfaqet para nesh me kalimin e kohės nė ēdo rast kur fėmija nuk ndihet i qetė  apo nė mungesė tė nėnės.
Pėrpjekja pėr tė thithur gishtin sa herė qė fėmijėt qajnė apo ndjejnė ndonjė shqetėsim me kalimin e kohės shndėrrohet nga njė lidhje nė vartėsi. Megjithėse ekzistojnė shumė mėnyra dhe forma pėr tė mundėsuar qetėsimin e fėmijės apo komunikimit me ta.

Nė vitet nė vazhdim ėshtė shumė e vėshtirė tė heqėsh dorė nga thithja e gishtit i cili zėvendėson gjirin e nėnės. Cilėsia e lidhjes emocionale tė thurur me fėmijėn, kuptimi i drejtė i nevojave tė tij dhe plotėsimi i tyre nė kohėn e duhur e forcon mė shumė kėtė lidhje.
• ai do tė qetėsohet nėse nė krevatin e tij vendosim objekte apo lodra tė cilat e ndihmojnė tė flejė mė i qetė.
• nėnvlerėsimi apo tallja e fėmijės pėr sa i pėrket zakonit tė thithjes sė gishtit nuk duhet tė pėrdoret si njė zgjidhje pėr ta shpėtuar nga ky ves.
• shqetėsimi nė lidhje me shėndetin dhe zhvillimin e tij duhen shpjeguar me shprehje tė qarta.
• kjo nuk duhet shndėrruar nė njė luftė mes nėnės dhe fėmijės.
• fokusimi mbi sjelljet pozitive, lavdėrimet me fjalė, shpėrblimet e vockla nxitėse janė secila nga njė metodė zgjidhjeje pėr ta shpėtuar fėmijėn nga ky zakon.

Nė mes tė veēorive tė pėrbashkėta tė  fėmijėve tė cilėt shfaqin sjellje si thithja e gishtit apo ngrėnia e thonjve mund tė themi se tė gjithė kėto fėmijė zbatojnė njė sjellje tė tillė kur janė tė shqetėsuar, kur ndihen tė vetmuar dhe nė momentet kur tė rriturit ndėrhyjnė nė sjelljet e tyre. Krahas kėsaj mundėsia e shfaqjes sė zakoneve tė tilla tek fėmijėt tė cilėt nuk luajnė me bashkėmoshatarėt e tyre apo qėndrojnė tė veēuar ėshtė mė e madhe.
Zakoni i ngrėnies sė thonjve mund tė fillojė dhe nga imitimi i njė personi tjetėr nė rrethin e tij tė afėrt nė periudhėn parashkollore. Nė rastet kur fėmijėt janė tė stresuar, nuk arrijnė tė shprehin ndjenjat e tyre dhe nuk marrin interesin e shumėpritur nga tė rriturit ky zakon mund tė shndėrrohet nė njė ves tė krijuar nga shqetėsimi, ankthi i brendshėm.
Para se tė pėrpiqeni tė zgjidhni kėto sjellje tė cilat mendoni se shfaqen shpesh duhet shikuar me shumė kujdes marrėdhėnia e ndjenjave reciproke nė lidhjen e krijuar me fėmijėn sipas procesit tuaj familjar dhe mundėsia e ekzistimit apo jo tė faktorėve tjerė nxitės tė kėtyre sjelljeve. Nė rast tė  shfaqjes sė sjelljeve tė vazhdueshme tė cilat pėrsėriten shpesh atėherė kėshillohet kontaktimi i njė specialisti.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7270
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thithja e Gishtit tek tė Posalindurit. A duhet tė Ndėrhyjmė?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi