» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Zbulohet virusi qė mund tė shėrojė kancerin e gjinjve

Shko poshtė

Zbulohet virusi qė mund tė shėrojė kancerin e gjinjve

Mesazh nga Majlinda prej Sat 30 Mar 2013, 01:11

Para 14 vjetėve prof. Hrvoje Mazija nga Fakulteti i Veterinarisė nė Zagreb, nga mushkėritė e zogjve tė ngordhur tė pulave ka izoluar virusin e ri. Gjatė kėrkimeve tė mėtejme ėshtė treguar se bėhet fjalė pėr njė virus i cili fuqishėm shkatėrron qelizat e tumoreve dhe mund tė bėhet vaksinė apo ilaē kundėr tumoreve tė njerėzve, transmeton Koha.net shkrimin e portalit kroat 24 orė.
Profesorit Mazija iu bashkuan edhe dr. Sinisha Ivankoviq nga Instituti “Rugjer Boshkoviq”, prim. dr. Dinko Ēoviq, i cili deri para ca kohėsh ka punuar nė klinikėn pėr tumore, dhe prof. dr. Mladen Merēep, mjek i cili tashti punon nė Zvicėr.
Me kėrkimet e tyre ata arritėn deri te zbulimi revolucionar tė aplikuar nė minj, zbulim ky qė mund tė ndryshojė plotėsisht qasjen nė mjekimin e tumoreve dhe tė shpėtojė shumė njerėz. Nė kėtė moment, thonė ata, do t’iu duheshin vetėm dy javė pėr tė prodhuar vaksinėn kundėr tumorit.
Virusi i izoluar nga prof Mazija ėshtė emėrtuar ZG1999HDS. Virusi tashti ėshtė patentuar dhe mbrojtur dhe nuk bėn tė shfrytėzohet nga askush pos ky ekip i shkencėtarėve kroatė. Bėhet fjalė pėr virusin nga lloji Newcastle (NDV), i cili sulmon shpesėt vendore dhe ato tė egra. Nė mesin e tyre ai shkakton ngordhje masive. Madje kalon edhe nė njerėz, por e vetmja pasojė nė kėtė rast mund tė jetė njė ftohje e butė.
Sipas mediumeve kroate, kėta katėr shkencėtarė e kanė injektuar virusin e pėrmendur nė minj qė kishin tumore nė gjinj dhe nė zorrė tė trashė dhe mbetėn tė befasuar me rezultatet – virusi i shkatėrroi tė gjitha qelizat e tumoreve pėr vetėm 72 orė (tri ditė)!
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12270
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi