» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Qumėshti i Lopės shkakton Aneminė tek Bebet

Shko poshtė

Qumėshti i Lopės shkakton Aneminė tek Bebet

Mesazh nga Vizitor prej Sun 07 Apr 2013, 15:52

Pėrdorimi i qumėshtit tė lopės te foshnjat mė tė vogla se njė vit nxit aneminė, paralajmėrojnė ekspertėt. Nutricionistja nė spitalin e universitetit “Suleyman Demirel” nė qytetin turk Isparta, Aliye Carus, nė deklaratėn pėr agjencinė Anttolia ka thėnė qė fėmijėt duhet tė konsumojnė sasi tė madhe tė qumėshtit dhe qė ai - pėr shkak tė proteinave, kalciumit, vitaminave dhe fosforit qė i pėrmban -luan rol tė rėndėsishėm nė ushqyerje.
Ajo ka theksuar qė sasia shumė e madhe e qumėshtit tė lopės pėr foshnjat bart edhe rreziqe tė caktuara sepse njė sasi e caktuar e mineraleve nė qumėsht parandalon absorbimin e vitaminave dhe mineraleve tė tjera si hekuri.
“Kur hekuri futet nė organizėm, nuk bėn tė konsumohen ushqimet qė parandalojnė absorbimin e tij, dhe kėto janė qumėshti dhe produktet qumėshtore. Kėshtu kur bebeve mė tė vogla se njė vit u jepet pėr sė tepėrmi qumėsht shkaktohet mungesa e hekurit, respektivisht anemia”, ka thėnė Carus dhe ka theksuar qė qumėshti i lopės nuk rekomandohet t'u jepet bebeve mė tė vogla se njė vit. Mungesa e hekurit shkakton lodhje, dobėsi dhe humbje tė apetitit.
Doktor Harun Tepeli ka thėnė qė bebeve tė cilat janė ndalur sė ushqyeri me qumėshtin e nėnės mund t'u jepet jogurti nė vend tė qumėshtit, dhe qė jogurti nuk bllokon konsumin e hekurit nė masė tė tillė si qumėshti. /Telegrafi/

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi