» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Tė jetosh me persona tė zymtė, ju krijon depresion 6 muaj mė vonė

Shko poshtė

Tė jetosh me persona tė zymtė, ju krijon depresion 6 muaj mė vonė

Mesazh nga Vizitor prej Sun 21 Apr 2013, 12:57

Mund t’ju kapė depresioni? Tė jetosh duke qenė tė rrethuar nga njerėz tė zymtė mund t’ju bėjė tė prirur pėr tė shkaktuar gjendjen depresive. Ekspertėt thonė se rezultatet sugjerojnė se ndryshimi i rrethit shoqėror qė jetoni mund tė pėrdoret si njė trajtim.Sipas njė studimi tė ri, depresioni dhe emocionet qė shoqėrojnė atė mund tė jenė ngjitėse. Hulumtuesit kanė gjetur se mentaliteti i zymtė i personave tė prekshėm ndaj depresionit mund tė jetė infektues, duke bėrė qė miqtė e tyre tė vuajnė gjendjen gjashtė muaj mė vonė.
Hulumtimi tregon se njerėzit tė cilėt i pėrgjigjen negativisht ngjarjeve stresuese tė jetės, duke i interpretuar ato si rezultat i faktorėve qė ata nuk mund tė ndryshojnė dhe si njė reflektim pėr tė metat e tyre, janė mė tė prekshėm ndaj depresionit.
Mjekėt nga Universiteti Indianės i Notre Dame, vendosėn qė tė hetojnė nėse kjo mund tė jetė ‘ngjitėse’ gjatė tranzicioneve tė jetės nė moshė mė tė madhe. Depresioni mund tė jetė njė pėrvojė tepėr tė izoluar
Mjekėt thonė se duke ndryshuar mjedisin e njė personi mund tė pėrdoret njė pjesė e njė trajtimi pėr depresion pėr shkak se ndjesitė e personave luhatet me kalimin e kohės.
Studimi tregon se vulnerabiliteti kognitive ka potencialin pėr t’u venitur me kalimin e kohės, varėsisht nga konteksti shoqėror. /Telegrafi/

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tė jetosh me persona tė zymtė, ju krijon depresion 6 muaj mė vonė

Mesazh nga Katilja prej Fri 13 Sep 2013, 18:04

cte besh jeta te benn te tille me u be e zymte

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7276
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi