» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sa kafe nuk e dėmtojnė shėndetin?

Shko poshtė

Sa kafe nuk e dėmtojnė shėndetin?

Mesazh nga Vizitor prej Sun 21 Apr 2013, 12:58

Shkencėtarėt spanjollė para pak kohesh kanė ardhur ne pėrfundim qe deri ne gjashtė filxhanė me kafe nė ditė, me ose pa kafeinė, nuk e shkurtojnė jetėgjatėsinė. Ata nė revistėn “Annals of Internal Medicine” kanė publikuar rezultatet e studimit pėr lidhjen mes konsumimit tė kafesė me paraqitjen e sėmundjeve tė zemrės, kancerit ose sėmundjeve tė tjera.
Tė anketuarit kanė qenė pjesėmarrės tė dy studimeve tė mėdha (Health Professionals Follow-Up Study i Nurses' Health Study), nė tė cilat kanė marrė pjesė 43 mijė meshkuj dhe 84 mijė femra.
Gjendja e tyre shėndetėsore dhe shprehitė jetėsore janė pėrcjellė pėr disa vite, nė rastin e femrave prej vitit 1980 deri nė vitin 2004, ndėrsa te meshkujt prej vitit 1986 deri nė vitin 2004. Pėr ēdo vit ata kanė plotėsuar njė pyetėsor nė lidhje me shprehitė nė tė ushqyer, duke pėrfshirė edhe konsumimin e kafesė, duhanit dhe gjendjen shėndetėsore. /Telegrafi/

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa kafe nuk e dėmtojnė shėndetin?

Mesazh nga Naki prej Mon 22 Apr 2013, 11:32

Wav, une e paskam kaluar dyfishin e kafeve ne 24 ore

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi