» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ushtrimet fizike riparojnė dėmtimin e trurit, shkaktuar nga alkooli

Shko poshtė

Ushtrimet fizike riparojnė dėmtimin e trurit, shkaktuar nga alkooli

Mesazh nga Vizitor prej Sun 21 Apr 2013, 13:00

Hulumtimi i ri ka gjetur se ushtrimet aerobike mund tė lehtėsojnė disa prej dėmeve neurologjike tė shkaktuara nga pijet e rėnda.Ushtrimet fizike mund tė ndihmojnė ish-alkoolistėt tė kufizojnė dėmin e alkoolit qė ėshtė bėrė me trurin e tyre. Njė nga autorėt e studimit, Hollis Caroll, nga Universiteti i Kolorados, ka thėnė: “Angazhimi nė ushtrimin e rregullt aerobik ėshtė parė se mund tė pėrmirėsojė tė mėsuarit, kujtesėn, dhe vetėkontrollin.
Kjo duket tė jetė veēanėrisht e vėrtetė nė mesin e njerėzve tė rritur tė cilėt ushtrojnė rregullisht. Studimi gjeti se konsumimi afatgjatė i alkoolit ēon nė dėmtime nervore qė duket e ngjashme me rėnien e parė nė njerėzit e moshuar.
“Kjo sugjeron se individėt tė cilėt kanė pėrjetuar problemet e trurit nga konsumimi i tepėrt i alkoolit, me stėrvitje fizike mund tė shėrojnė ato efekte.” Gjetjet janė pėr shkak tė botuar nė revistėn: “Alkoolizmi, hulumtime klinike dhe eksperimentale”. /Telegrafi/

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi