» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dashuria nėn hijen e vdekjes

Shko poshtė

Dashuria nėn hijen e vdekjes

Mesazh nga Katilja prej Tue 09 Jul 2013, 07:26

Nė atė ditė maji, Besniku ishte shtrirė nė verdanen e vilės sė gjyshit. Moti ishte shumė i mirė dhe fryente njė erė e freskėt. Ishte humbur nė atė freski dhe kishte hedhur shiqimin drejtė horizontit ... shiqonte natyrėn, kėtė pikturė syverbuese e marramendėse tė sjellė me formėn e valljeve shumėngjyrėshe si shfaqje e bukurisė sė fshehtė... Dikush i ra numrit tė tij... Vallė mos ndodhė ndonjė mrekulli, tha nė vete Besniku. Ngriti receptorin, ishte shoku i tij nga Prishtina, qė ishin njohur gjatė ushtimės sė krismave dhe buēitjeve friksuese tė predhave. Ai e njoftoi pėr ardhjen e tij nė Shkup. Fytyra e tij shkėlqeu nga gėzimi. Ai qė ēmon shokėt dhe i pret e i gostit ata, fiton mbrojtje kundėr armiqve... Hyri nė dhomė dhe veshi rrobat pėr rrugė. U fut nė makinė dhe u nis drejtė qytetit. Makina lėvizte me njė shpejtėsi tė madhe dhe mbrapa vetes linte pejsazhin e bukur qė e sodiste Besniku... Arriti ne qytet, tek sheshi “SKĖNDERBEU”, aty e priste shoku. Ai nuk ishte vetė, me tė ishte edhe Engjėllusha... Shoku e provokoi Besnikun, i tha se do tė dalė nė anėn tjetėr tė Shkupit, ngase kjo anė nuk ėshtė e zhvilluar. Besniku e ruajti qetėsinė. Nė vete tha ahhh kėta ndarėsi... morri frymė dhe si me shaka i tha se e di qė Prishtina ėshtė qytet i madh (hmmm jo mė i madh se Shkupi), edi se ti nga fėmijėria ke urrejtur vendet e ngushta, qė ndjenė ngulfatje, por mua mė ėshtė bė pėrditshmėri kjo, dhe jam i mėsuar me “ngushllėke”. Shoku e kuptoi se ēdonte ti thonte dhe i buzėqeshi duke i thėnė se ne jemi mysafirėt e tu... U ulėn nė kafenenė “ TE SKENDERBEU”... filluan bisedat nga mė tė ndryshmet... Engjėlluesha ishte lexuese e shkrimeve tė Besnikut. Ajo ndjente njė kėnaqėsi tė veēantė qė mė nė fund u takua me te, kjo u vėrejtė nga sytė jeshile qė i shkėlqenin... ēdo fjalė ajo ia kthente me buzėqeshje. Ajo u fut mbrenda tij...
??Rruga nė tė cilėn rrallė shkohet, ishte ajo e Besnikut... Bukuria qė nė varfėri sjellė njėsoj tė mirėn dhe ligėsinė..., e pėr te nuk paraqet boshllėk shpirtėror. Edhe punėn qė punonte nuk pėrputhej me shkollimin e tij. Kishte tė kryer nė filozofi, por punonte si keshilltarė nė ministrin e Ekologjisė! U kthye nga puna, ate e kishin rrahur disa pėrfytyrime tė llahtarshme. Shiqonte nė drejtim tė PC-sė, por kur u ngrit u ndje shumė i raskapitur. Nga dhembja e kokės ēdo gjė nė dhomė merrte sinjalet e njė ēasti pėlcasėse tė njė bombe... Hapi email-in, vėrejti se Engjėllusha e kishte komentuar. Ajo mestjerash kishte shkruar se shkrimi merriton tė botohet nė ēdo gazetė... Ai buzėqeshi, harroi dhembjet e kokės...nė tė ra njė rreze qė shkėlqeu dhe ia ndriēoi shpirtėrin. Doli jashtė, vėshtronte pėrtej hapėsirės sė pafund qiellore. Shiqonte shiun qė bie... pikat e shiut vinin e shtoheshin... U fut mbrenda nė dhomė, nė vete thonte: O Zot, si s’kam fuqi t’i shkruaj njė letėr! Nuk kaluan disa minuta, kur ajo ėshtė nė linjė... U pėrshėndetėn... trajtuan tema te shumta, Besniku e kuptoi ate. E dinte se ėshtė njė vajzė shumė delikate e i kushtonte rėndėsi bisedės, nė fakt ai pėrfitoi nga ajo, e pėrvetėsoi Engjėllueshėn. Kaloi njė kohė, te dy kuptonin se ka lindė diēka ndėrmjet tyre, asnjėri nuk guxonte tė merrė hapin qė duheshte. Pėr ta ishte njė mesazh ajo qė poeti grek thotė se: “Tė jesh qenke nė zjarrė, tė jesh padashuruar do tė thotė nė akull je”. Besniku filloi ti flas pėr shumė momente, ajo me kėnaqėsi dėgjonte... Pas saj ajo pyeti: Je i fejuar apo ? Jo, shkurt u pėrgjigj Besniku pėr tė vazhduar me nje fjali tė shkurtėr: por duhet dhuruar dashuri e mos e le qė ajo tė tė zbulon ty dhe fshehtėsintė e tua apo te mijat. Pas kėsaj mbretėroi heshtja... Engjėllusha u mundua tė paraqitet sikur asgjė nuk ndjenė. Ajo bisedėn atė ditė e pėrfundoi pa u pėrshėndetur...

Pas kėsaj pasoi njė shkrim nga Besniku: “KURRĖ MOS HARRO”( qė mė vonė do tė jetė sinonim i fjalės tė dua, ai i thotė Kurre mos harro, kurse ajo i pėrgjigjet edi...). Shkrimi mbante njė mesazh tė qartė, apo ishte shkrim ēasti ku kishte mbrenda emocionesh qė mbytė mėrzinė dhe rutinėn. Mesazhin e kuptoi ajo, por donte tė jetė e sigurtė dhe e pyeti se pėr kė ėshtė e shkruar...Besniku sypatrmbur u pėrgjigj: Pėr ty! Shkrim i mirė ia ktheu ajo, ka elemente interesante nė mbrendėsi. Kurse ai i thotė se nėse je e dashuruar, mendon vetėm se si tė shprehish fshehtėsinė mė tė madhe qė ke nė shpirt, andaj lirohu, bėhu fleksibile e mos lejo qėdashuria tė jetė pika jote e dobėt. Ajo filloi me njė hahahaha, duke thenė po, po nė momentin se kur e shehe se ke ngelė vetėm shfrytėzoje rastin, hape temėn e dashurisė dhe tėrthorazi tregoi se je . Besniku u ndal duke menduar, e i tha, ti je e dashuruar? Ajo nuk pranonte, andaj iu pėrgjigj me njė JO tė butė... Bisedat e pėrditshme e bėnė tė veten. Tė dy pranuan se kishin hy nė thesin e madh tė dashurisė. Pėr tė treguar kėtė dėrguan njėri tjetrit nga njė email. Besniku, i ka shkruar se kryelartėsia duhet tė largohet nga ajo, duhet butėsi, respekt dhe sjellje tė mira, se vetėm nga kėta njeriu lartėsohet, mirėpo meqė ti i ke kėta veti nuk gabojė nėse tė them “Tė dua”. Ajo nuk nguroi, menjėhere i dha pėrgjigje: JE TI AI QĖ HYRI NĖ ZEMRĖN TIME TĖ NGURTĖ, JE TI AI QĖ MĖ FUTE NĖ MENDIME TĖ PA FUND, JE AQ I VEĒANTĖ SA MĖ BĖRE TĖ NDRYSHOJ, E PAS GJITHĖ KĖSAJ NUK THEM DOT MĖ SHUMĖ SE DY FJALĖ, TĖ DUAAA NGA ENGJĖLLUSHA.

Ishte ky momenti vendimtar, shprehen tė dy atė qė ndjenin. Ishin shumė tė afėrt njėri me tjetrin, mendonin se ska fuqi qė i ndanė... Problemi qėndron dikund tjetėr. Te prindėrit e Engjėllueshės. Babai i saj, Enveri, ishte nje njeri fanatik, qė nuk donte me secilin tė bisedojė. Ajo pėr te e paralajmėroi Besnikun, mirėpo ai as qė mendoi se do tė ishin prindėrit pengesė pėr bashkimin e tyre, pra ka tė bėjė me prindėr “intelektual”. Ajo studionte nė perėndim, dhe pėr vitin e ri, si zakonisht shkuan edhe prindėrit tek ajo... Mendoi se kishte ardhur koha qė t’iu tregoje prindėrve pėr dashurin e saj. Ajo e bėri tė veten!

Mirėpo, reagimi i prindėrve kishte qenė shokues... ata ia kishin thėnė njė JOOO kėsaj dashurie, qė sipas tyre ėshtė fatale. Nėna e saj nga tė keqi ishte shtrirė nė shtratė, e sėmurė, kurse babai, njeriu energjik, i ka thėnė tė ndėrpritet kjo lidhje se pėrndryshe nuk ke pėrkrahjen tonė. Ajo njėherė iu kishte bė ballė sulmeve, por mė pas ishte dorėzuar. Disa ditė nuk paraqitet nė telefon, as nė internet nuk ėshtė... humbi! Njė ditė kishte marrė guximin qė tė flas me Besnikun, ajo i tregoi se duhet ta ndėrpresė dashurinė... ajo ia tha edhe fjalėt e Xha Enverit, se Shkupi na qėnka njė qytet me mentalitet tė ulėt, se aty martohen vetėm kurvat... ajo i tha se edhe vete nuk ndjene dicka pėr te, thjeshtė nuk e do... Besnikut kjo i ngjalli njė krupė tė vėrtetė. Mendonte pėr shumė gjėra, personaliteti i Xha Enverit iu shndėrrua nė kompleks... qyteti im, qyteti im psherėtiti ai, na qenka qytet i kurvave... kryeqyteti i Dardanis antike dhe kryeqendra e shqiptaris na qėnka me mentalitet tė ulėt???!!! Hmmm, atėherė ēkanė kėta historian, pse flasin dhe pse mburen me kėtė qytet? Vallė pse ka pasur mentalitet tė ulėt? Apo pse qenka i mbushur me kurva???!!!

Botė e botė, derisa ti shkėlqen... dikush me veprat e tyre po e njollosin dhe vjenė era qelbėsirė...

Besnikut i erdhi keq pėr sjelljen e Xha Enverit, ai njihte veten dhe nuk u merrte me fjalėt e tij tė njė “intelektuali”. Ai mendonte diēka tjetėr, filloi tė dyshojė tek dashuria e Engjėllushes, ai mendoi se ajo tėrė kohėn ėshtė tallur me te, se ajo ėshtė dashuruar nė shkrimet e tija e jo nė vetė ate. Mendonte, pėr ate e kishte lehtė, pėr ate... ajo mė injoron, edi ajo ska pasur gjė me mua, por me shkrimet e mija, thonte nė vete Besniku. Unė njeriu qė bėra ndryshime, sot jam ai qė shkaktova ērregiullime nė jetėn e saj...pse e bėri kėtė??????

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7204
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi