» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Historiani grek: Dėshmitė, ja si i vramė ēamėt

Shko poshtė

Historiani grek: Dėshmitė, ja si i vramė ēamėt

Mesazh nga Albanian_Girl prej Sat 13 Jul 2013, 00:58

Nė vitin 2007, kur merresha me projektin dhe realizimin e veprimtarive kushtuar historisė dhe kulturės sė Ēamėrisė, z. Hilmi Saqe mė solli pėr tė ekspozuar nė Muzeun Historik Kombėtar ca fletė tė zverdhura nga koha. Ato ishin tė fotokopjuara.
Me duart qė mė dridheshin dhe me shikim tė turbulluar (pse ta fsheh nga lotėt), i shfletova disa herė dhe i lexova me dhimbje ato fletė. Ato nuk janė as kujtime, as kronika tė tragjedisė ēame, as tė dhėna pėr masakrat e viteve 1944-1945. Ato janė mė shumė se kujtime, mė shumė se kronika individėsh, mė shumė se raporte tė shtabeve tė Luftės se Dytė Botėrore nė Ēamėri.
Ato janė lista me emrat e tė masakruarve. Nuk janė tė plota. Janė njė pjesė (vetėm 13 faqe). Duhet tė kenė qenė qindra faqe, sepse diku nė fund tė tyre dallohen numrat 105, 106, tė faqeve. Krahas tyre, z. Hilmi Saqe mė dha edhe njė listė tjetėr, ku janė shėnuar emrat e atyre qė kanė deponuar pėr masakrat nė Paramithi, Pargė, Filat, Spatar, Vola, Vėrselė, Smarte.
Ndoshta kėta apo edhe tė tjerė kanė dhėnė edhe emrat e tė masakruarve ēamė nga bandat e kriminelėve tė Napoleon Zervės. Ē'pėrmbajnė kėto lista? Janė lista me fėmijė tė masakruar nga forcat zerviste gjatė 1944-1945, emrat e pleqve e grave tė masakruara e tė humbura gjatė 1944-1945, emrat e tė marrėve e sakatėve tė masakruar gjatė 1944-1945, familje tė zhdukura dhe tė masakruara gjatė 1944-1945. /GazetaShqiptare/
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11993
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi