» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mbrojta e tė dhėnave dhe pajisjeve mobile

Shko poshtė

Mbrojta e tė dhėnave dhe pajisjeve mobile

Mesazh nga Naki prej Mon 23 Sep 2013, 13:29

Tė dhėnat e Telefonave Mobil
Laptopėt, telefonat e zgjuar, tabletat, USB pajisjet, iPodat, apo edhe kamerat digjitale mund tė pėrdoren pėr tė bartur tė dhėna.
Ekzistojnė dy rrėziqe kryesore kur barten tė dhėna nė pajisjet mobil. E para ėshtė se mund ti humbni mė lehtė tė dhėnat nėse pajisja vidhet, humbet, apo dėmtohet. Kjo mund tė pėrfshij kontakt informatat, skedarėt e rėndėsishėm, email mesazhet dhe shumė mė shumė. Risku tjetėr i madhė ėshtė ēfarėdo e dhėnė e ndjeshme nė telefon shumė mė lehtė mund tė jetė e ekspozuar nė publik.
Shembull
P.Sh nė vitin 2011, miliona individualėve i janė shfaqur tė dhėnat e tyre si emri, adresa dhe informatat tjera personale si pasoj e humbjen apo vjedhjes sė laptopit tė pasigurt dhe pajisjeve mobile. Njė disk i fortė pėrmbante njė numėr prej 63’000 individėve tė dhėnat e tyre personale pėrderisa u vjedh nė njė institut mjekėsor, njė laptop i qeverisė me tė dhėna private deri nė 133’000 individėve ėshtė vjedhur nė makinė, dhe njė kompani financiare humbi CD qė pėrmbante tė dhėna personale pėr 34’000 individ. Nėse kėto informata i bien nė dorė personit tė gabuar, mund tė sjellė dėme serioze.
Ēfarė tė bėjm me tė gjitha pajisjet Mobil
Pėrderisa pėrdor pajisjet mobile, ndjekė praktikat e mėposhtme:
•Gjithmonė pėrdorė njė fjalėkalim tė fort pėr pajisjet mobile
•Vendos tė dhėna sensitive nė Telefon vetėm nėse ėshtė shumė e nevojshme, pajisja nė tė njėjtėn kohė mund ta mbron atė, dhe njė gjė e tillė lejohet nga parimet e organizatės.
•Nėse ju nevojitet tė bartni informatat e juaja sensitive nė pajisje mobil, mundohu ti enkripton ato tė dhėna, qė ėshtė mėnyra mė e mirė pėr t’i mbyllur ato. Kontakto Tavolinėn Ndihmėse pėr tu informuar se si mund tė enkriptoni.
•Bėnė BackUp e tė dhėnave nė pajisje mobil rregullisht, dhe vendose BackUp nė njė vend tė sigurt.
•Luaje rolin e rojės pėr pajisjet mobil dhe laptopat tuaj.
Ēfarė tė bėjm me Telefonat Mobil, Telefonat e Zgjiar dhe Tabletėt?
Ju nuk duhet kurrė tė zbuloni informatat jo publike pėrgjatė bisedave telefonike Nėse pėrdor telefona tė zgjuar apo tableta, mos harro qė kėto pajisje janė tė vogla dhe tė lidhur me internet. Dhe pėrderisa ata kanė qasje nė email dhe ueb shfletimi, ju ekspozon juve nė njė risk tė madh, kėshtu qė pėr siguri mė tė mirė duhet ndjekur hapat e mėposhtėm:
•Gjithmonė mbroj telefonat e zgjuar apo tabletėt me fjalėkalim
•Merr sė pari aprovimin para se ti qasesh rrjetit tė punės me pajisje personale mobil. Kėto pajisje duhet tė arrijnė minimumin e standardeve tė sigurisė qė ti lejohet qasja.
•Nėse telefoni juaj i zgjuar apo tableti pėrmban informatat tė vendit tė punės, kur mos u qasė me tė nė njė wireless tė pasigurt.
•Mė shumė se 10 % e Telefonave tė Zgjuar apo tabletėve janė humbur.
•Raporto menjėherė pajisjet e humbura qė pėrmbajnė apo mund ti qasen vendit tė punės.
•Departamenti i TI mund tė deaktivizoj qasjen nė disa informata tė vendit tė punės dhe nga larg mundet tė shkatėrroj informata nė laptopin e vjedhur.
Aplikacionet Mobil
Aplikacionet Mobil janė pjesa mė e madhe e Telefonave tė Zgjuar qė i bėnė ata kaq tė pėrdorshėm. Por gjithashtu hapen rrugė pėr aplikacione tė infektuara qė pėrpiqen tė vjedhin informata apo para duke infektuar pajisjet mobil. Pėr tė mbrojtur vetveten nga aplikacionet keqdashėse:
•Vetėm pėrdor, aplikacionet e rregullta, tė besueshme nė App Store.
•Vetėm instalo aplikacionet e lejuara nė pajisjet mobil tė punės, dhe
•Kurrė mos bė “Jail-Break” iPhone, pasi qė ai ē’fuqizon vetit e sigurisė nė pajisje.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19364
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi