» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Si ta ruajm kompjuterin personal dhe ne punė?

Shko poshtė

Si ta ruajm kompjuterin personal dhe ne punė?

Mesazh nga Naki prej Mon 23 Sep 2013, 13:33

Kompjuteri shtėpiak dhe identiteti juaj
Kompjuteri juaj personal mund tė pėrmbaj informata tė ndjeshme, financiare apo informata qė kanė lidhshmėri me punėn dhe organizatėn, kėshtu qė edhe kompjuteri juaj personal ėshtė nė shėnjestėr po aq sa ėshtė edhe kompjuteri i punės. Nė fakt, hakerėt dhe individėt me prapavijė keqdashėse e din qė kompjuterėt shtėpiak janė mė pak tė mbrojtur dhe tė sigurt, andaj zakonisht sulmet i adresohen atyre.
Duke fituar qasjen nė kompjuterin shtėpiak, ndodh qė tė ketė qasje nė secilin skedarė qė e keni ne disk tė fortė, mbledh sa mė shumė informata pėr ta vjedh identitetin tuaj, pėr tė monitoruar aktivitetet tua tė shfletimit, apo tė vjedh fjalėkalimet dhe emailat tuaj.
Si vepron
Nė momentin qė qaseni nė Internet, miliona prej njerėzve janė tė lidhur me juve nė tė njejtėn kohė.
Njė sulmues keqdashės do tė gjej Internet Adresėn tuaj unike tė kompjuterit dhe do tė pretendoj tė futet brenda. Nė fakt disa programe tė hakerėve do tė skanojn nė mėnyrė automatike ēdo kompjuter nė Internet pėr tė gjetur sisteme tė cilat janė tė pambrojtura dhe tė raportoj rezultatet tek hakerėt.
Kjo nėnkupton se duhet tė merren tė njėjta kundėrmasa nė shtėpi siē praktikohen nė punė.
Hajnat e Identitetit
Hajnat e Identitetit mund tė vjedhin informatat tuaja personale duke u qasur nė kompjuterin tuaj personal , apo duke ju mashtruar juve qė ti jepni informata pėr kredi kartelėn duke shfrytėzuar emailin apo telefonin.
Ēfarė tė bėjm – Praktikat mė tė mira
• Njė Mur Mbrojtės personal mbron kompjuterin tuaj nga krimbat dhe mėnyrat e ndryshme tė aplikacioneve malware. Gjithmonė pėrdor njė Mur Mbrojtės personal nė kompjuterin e shtėpis.
• Gjithmonė pėrdor anti-virusin dhe anti-spyware pėr kompjuterin tuaj tė shtėpis. Konfiguro antivirusin qė tė skenoj emailat tė cilat dėrgohen dhe pranohen, dhe gjithashtu tė gjitha shkarkimet. Pėrditėso antivirusin mė sė paku 1 herė nė ditė.
• Sigurohu qė Sistemet tua Operative kanė arnimet dhe pėrditėsimet mė tė fundit.
• Pėrdor Pop-up Blocker pėr tė parandaluar shkarkimin e spyware nga pop-up dritaret
• Shkatėrroje me shreder ēfarėdo dokumenti qė pėrmban informata personale.
• Pėrdorė fjalėkalim tė fort pėr ta ruajtur kompjuterin shtėpiak. Mos pėrdor tė njėjtin fjalėkalim siē pėrdor kredicialet pėr qasje nė punė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19187
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi