» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Identifiko Inxhinierėt Social

Shko poshtė

Identifiko Inxhinierėt Social

Mesazh nga Naki prej Mon 23 Sep 2013, 13:39

Si veprojnė Inxhinierėt Social
Nė vend se ti hyjnė rrugėve tė penetrimit dhe t’iu nėnshtrohen analizės sė sistemit tonė mbrojtės, njė hakerė i paskrupullt mundohet tė ju bind juve pėr ti dhėnė atij informa tė ndjeshme, apo t’i lejoni t’ua instaloj ndonjė aplikacion tė infektuar qė do t’i mundėsonte hakerit tė ju monitoroj nė vazhdimėsi. Kjo teknikė njihet si Inxhinierimi Social, qė shfrytėzon dobėsitė e natyrės sė njeriut, siē ėshtė besimi, frika, edukata, dhembshuria, mė shumė se sa dobėsitė teknike kompjuterike.
Arti i mashtrimit
Kevin Mitnick, njė haker i famshėm, ka shfaqur gjashtė tendencat bazike njerėzore qė i pėrdorin inxhinierėt social:
1. Autoritetin: Njė sulmues mund tė ju thėrret me tendencėn se ėshtė nga Tavolina Ndihmėse apo ėshtė ndonjė drejtor ekzekutivė, nė mėnyrė qė tė shfrytėzoj autoritetin e rremė pėr arritjen e qėllimeve.
2. Simpatinė: Sulmuesi mundohet tė ndėrtoj raport tė mirė me jush, duke gjetur interes tė pėrbashkėt, dhe duke ju pyetur pėr hobit tuaj.
3. Reciprocitetin: Sulmuesi sė pari mundohet tė bėj kinse diē pėr juve, apo t’iu bind juve se ai ose ajo, para se tė kėrkoj nga ju diēka.
4. Pėrputhshmėrin: Sulmuesi nė fillim mundohet tė nxjerrė shkallėn tuaj tė njohurive rreth parimeve tė sigurisė, nė momentin kur sigurohet qė ju nuk jeni shumė i informuar nė aspektin e sigurisė, do tė filloj tė nxjerrė informata tė ndjeshme nga ju.
5. Validimin Social: Sulmuesi do tė mundohet tė ju bind juve tė merrni pjesė nė njė anketė tė rreme, duke ju thėnė juve se tė tjerėt nga departamentet tjera e kanė bėrė njė gjė tė tillė. Duke ju cekur juve me Emėr dhe Mbiemėr ndonjėrin prej kolegėve tuaj qė tė jetė mė bindės.
6. Pamjaftueshmėria: Sulmuesi ju thotė juve se 10 personat e parė qė kompletojnė anke.
Shembull: Sulmi i Synuar
Nė fillim pėr tė dalė aksioni i sukseshėm, inxhinierėt social mundohen tė mbledhin sa mė shumė informata rreth targetit, para se tė ju thėrrasin nė telefon apo tė vijnė prezent nė zyre. Duke shfrytėzuar Facebookun apo kėrkimet online, sulmuesi mėson se ku targeti i tij jeton, qė kontribuon pėr bamirėsi apo edhe restaurantin tėnd tė preferuar. Inxhinieri Social ju thėrret nė Telefon, pėr t’iu njoftuar pėr njė fushat bamirėsie qė do tė mblidhen fonte pėr sėmundje tė kancerit tė gjirit, si shkėmbim njė donacion modest. Nė momentin kur targeti pranon, Inxhinieri social i dėrgon atij njė ‘kupon’. Nė fakt ai ėshtė njė .PDF i infektuar, qė nė momentin kur hapet instalojnė njė pėrgjues dhe monitorues tė vazhdueshėm tė shfletimeve dhe aktiviteteve tė tij qė i bėnė nė kompjuter.
Ēfarė tė bėjm – Praktikat mė tė mira pėr tė parandaluar
Inxhinierėt Social

Identifiko sulmet e Inxhinierėve Social”
Gjithmonė mbaj njė sens tė skepticizmit kur komunikon me njė individ tė panjohur, nė veēanti nėse ai pyet pėr tė dhėna konfidenciale.
Identifiko ata persona qė kėrkojnė informata tė tilla, apo edhe qoftė nėpėrmjet telefonit.
Mos i jep kurrė informata pėr punėtorėt tjerė, informata pėr qasje nga larg nė rrjet, praktikat e organizatės, apo edhe strategjitė, njė personi tė panjohur.
Shmangu shkėmbimit tė tė dhėnave tua nė internet apo ueb, nė veēanti nė rrjeta social si facebook, twitter, linkedin etj.
Mos u pėrgjigjni pyetjeve tė reporterėve pėr siguri tė informatave. Gjithmonė referoi ata tek zyrtarėt e sigurisė sė informatave.
Mos supozo se ėshtė punėtorė i organizatės thirrėsin vetėm se e njeh ‘zhargonin’, ambientin e organizatės.
Si t’iu pėrgjigjemi Inxhinierėve Social
Nėse mendon se jeni duke komunikuar me ndonjė inxhinierė social, ndjekė kėto praktika tė mira:
• Merrja emrin dhe informatat kontaktuese tė personit.
• Nėse ju thėrret nėpėrmjet telefonit mundohuni t’ia merrni numrin e telefonit nė ID e telefonuesit p.sh 04x-xxx-xxx
• Merr shėnime se ēka konkretisht po kėrkon personi nė fjalė dhe informo menjėhere personat qė jan ekpsert tė kėsaj lėmie ose tavolinė ndihmė tė TI-sė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi