» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Identifiko Peshkuesit Kibernetikė - Shumė e rėndsishme ta dini.

Shko poshtė

Identifiko Peshkuesit Kibernetikė - Shumė e rėndsishme ta dini.

Mesazh nga Naki prej Mon 23 Sep 2013, 13:48

Peshkimi pėr para
Njė mėnyrė tjetėr e inxhinierimit social ėshtė peshkimi, i cili zakonisht kombinon mashtrimin me spam emaila. Peshkuesit zakonisht krijojnė emaila falso tė cilat i pėrgjajn emailave tė organizatave legjitime siē janė bankat, organizatat qeveritare, universitetet etj. Emaili do tė kėrkon nga ju t`i jepni informatat e llogarisė suaj, apo ju udhėzon juve nė njė uebfaqe qė ka pamje tė njėjt me uebfaqen e vėrtet por e gjitha ėshtė vjedhje dhe mashtrim.
Nė rast se ju i pėrgjigjeni kėtyre emailave dhe i dėrgoni informatat e llogarisė, kriminelėt kibernetikė do tė kenė nė duar kredicialet e juaja, numrat e kredit kartelave dhe detajet tjera personale konfidenciale.
Peshkimi me shtizė
Peshkuesit kibernetikė zakonisht dėrgojnė mesazhet e tyre tė rreme nė ēfarėdo emaili qė ata gjejnė. Por disa prej tyre kanė ardhur nė pėrfundim se mund tė vjedhin mė shumė para nėse sė pari e targetojn apo e zgjedhin grupin prej tė cilėve dėshirojnė tė vjedhin( mund tė jenė edhe disa individ). Kjo njihet si peshkim me shtizė dhe ėshtė shumė e vėshtir pėr ta detektuar pasi qė mesazhi duket shumė bindės.
Pėr shembull, njė sulmues bėnė njė kėrkim onlajn, duke gjetur njė listė tė emrave, email adresave dhe titujve tė punės. Mė pas sulmuesi dėrgon njė email qė duket sikur vjen nga kolega i punės, qė diskuton njė ēėshtje tė rėndėsishme tė kompanisė. Kjo e bėnė viktimėn qė mos tė dyshoj nė email dhe me tė hapur atė attachmend apo linkun, infektohet.
Peshkimi me shtizė ėshtė katėrfish mė i suksesshėm se peshkimi i rregullt
Praktikat mė tė mira pėr mbrojte nga Peshkuesit
 Pėr t’iu shmangur peshkimit, kurrė mos iu pėrgjigj email mesazheve qė kėrkojnė informata personale. Njė kompani e njohur me reputacion kurrė nuk do tė kėrkon fjalėkalimet apo informatat tė ndjeshme apo nuk pėrdor fraza ‘URGJENT’ nė email.
 Mos kliko nė linqe qė vijnė nga emailat e dyshimta.
 Nėse ndonjė email e dyshimtė vjen nga ndonjė koleg apo shokė, kontakto kolegun pėr vėrtetėsin e emailit.
 Gjithmonė navigo nė uebfaqe tė bankės apo insituteve tjera financiare duke e shtypur vetė ueb adresės sesa tė klikon nė ndonjė link qė tė dėrgon nė ato uebfaqe.
 Sigurohu qė ueb faqet qė kėrkojnė informata tė ndjeshme janė tė enkriptuara. Shiko pėr HTTPS nė shfletuesin tuaj.
Identifikimi i URL-ve tė dyshimta
Njė mėnyrė tjetėr e mbrojtės nga peshkimi kibernetikė ėshtė tė identifikuarit e uebfaqeve mashtruese duke i shikuar nė URL. Ēėshtja kryesore qė duhet mbajtur nė mend ėshtė, pjesa e fundit e URL para ‘/’ tė parė. Mund tė injorosh pjesėn e subdomainit, dosjet apo faqet.
Pėr tu siguruar mė mire, mbaj kursorin e miut mbi linqe tė email adresave apo tė uebfaqeve pėr tė verifikuar se linku qė shfaqet edhe burimi ėshtė i njėjtė, gjithashtu vėrteto qė linku vie nga burimet e besueshme.
Vektorėt e Sulmeve tė Peshkuesve
Mbaj nė mend se emaili nuk ėshtė burimi i vetėm i mesazheve tė peshkimit kibernetikė. Kriminelėt gjithashtu pėrdorin SMS mesazhet nė telefona mobil dhe rrjetat social. Dhe nė vend se tė ju drejtojnė nė njė uebfaqe tė maskuar, ju drejtojnė tė thėrrisni njė numėr tė maskuar me njė sistem tė zėrit tė automatizuar qė kėrkon nga ju informatat personale siē ėshtė kredit kartela juaj(Vishing). Apo do tė ju kėrkohet tė plotėsoni njė form dhe ta dėrgoni me fax (Phaxing).
Pėr t’iu shmangur kėtyre intrigave sigurohu qė jeni duke thirrur numrin legjitim, duke kėrkuar numrin prapa kartelės bankara apo numrin qė e keni nė kontratėn tuaj.
Vjedhja e Identitetit Onlajn
Peshkimi ėshtė njė mėnyrė e popullarizuar pėr online scammers tė vjedhin identitetin tuaj. Por kjo nuk ėshtė e vetmja mėnyrė se si ata ju grabisin identitetin tuaj. Uebfaqet mashtruese tė rreme dhe rrjetet e rreme sociale janė metoda tė reja qė scammers i pėrdorin pėr tė vjedhur nga ju.
Fakeosphere
Dėshironi tė bleni njė produkt onlajn dhe duke kėrkuar pėr atė produkt gjeni njė forum qė diskuton rreth tij. Megjithatė jo tė gjitha komentet janė pozitive, por duket si artikull serioz me njė link qė tė udhėzon tė blihet ky produkt mė shpejt dhe mė lehtė. Qėndro i kujdesshėm. Ju vetėm se keni bėrė hapin drejt njė sfere mashtruese, njė forum falso me komente mashtruese qė janė dizajnuar tė bindin personat si ju tė blejnė produkte.
Rrjetat mashtrues social
Njėra prej llogarive tė shokėve tuaj ėshtė infektuar nga kriminelėt kibernetikė. Dhe ai kėrkon nga ju njė asistencė personale.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19187
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi