» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pėrdorimi i lejuar i rrjeteve sociale Facebook apo LinkedIn

Shko poshtė

Pėrdorimi i lejuar i rrjeteve sociale Facebook apo LinkedIn

Mesazh nga Naki prej Wed 25 Sep 2013, 14:12

Pėrdorimi i lejuar i rrjeteve sociale Facebook apo LinkedIn
A e dini se ‘personat tė cilėt kanė pėrdorur rrjetet sociale pėr pesė vitet e fundit janė dyfish mė tė rrezikuar pėr tė rėnė viktima tė vjedhjes sė identitetit?’. Nėse i qaseni rrjeteve sociale si Facebook apo LinkedIn pėrdorni kėto praktika tė mira:
• Mos postoni informata personale siē janė adresa, numri telefonit, datėlindja etj, tė cilat mund tė pėrdoren nga vjedhėsit e identiteteve.
• Lejoni vetėm shokėt tė shikojnė profilin tuaj apo tė postoj ose dėrgojnė mesazhe.
• Mos pranoni ‘friend request’ nga personat tė cilėt nuk i njihni.
• Pėrdorė emrin e pėrdoruesit qė nuk lidhet me ndonjėrėn nga tė dhėnat tua tė ndjeshme siē ėshtė viti lindjes dhe mos e pėrdor tė njėjtin emėr tė pėrdoruesit edhe pėr llogaritė bankare onlajn.
• Aktivizo veēorit e mundshme tė sigurisė, siē ėshtė SSL enkriptimi apo njoftimet e kyējes.
• Qėndro i vetėdijshėm se llogarit e shokėve tuaj mund tė hakohen dhe se kjo teknikė zakonisht pėrdoret nga mashtruesit tė paraqiten sikur janė shoku juaj dhe ju kėrkojnė para.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19364
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pėrdorimi i lejuar i rrjeteve sociale Facebook apo LinkedIn

Mesazh nga Lori prej Tue 07 Jan 2014, 15:09

Siē thuhet sipas njė hulumtimi tė ri mbi rrjetet sociale, i cili ėshtė financuar nga Bashkimi Evropian , janė tani pikėrisht ata qė nuk janė mė tė interesuar ta pėrdorin Facebook-un.
Studiuesi Daniel Miller i University College nė Londėr thotė se tė rinjtė e moshės 16 deri nė 18 vjet nė Britaninė e Madhe mendojnė se Facebook jo vetėm qė ėshtė nė rėnie , por ėshtė praktikisht "i vdekur dhe i varrosur" , dhe madje pėr disa prej tyre ėshtė e pakėndshme kur atyre iu asociohet lidhja me Facebook.
Megjithatė, sipas studimit nuk bėhet fjalė pėr ndonjė reagim ndaj sulmeve tė rrjetit social ndaj jetėve tė tyre private apo mbledhjes sė mundshme tė informacionit nė lidhje me pėrdoruesit. Thjeshtė, Facebook mė nuk duket “cool” pėr tė rinjtė.
Nė raportin e tij, Miller shton se tani janė katėr rival tė rėndėsishėm tė cilėt do ta marrin vėmendjen e Facebook – duke filluar prej konkurrentit tė saj kryesor, Twitter apo shėrbimeve tjera si Instagram , Snapchat dhe WhatsApp.
Unė personalisht nuk e pėrdor mė ėshtė rrjet social koti.
avatar
Lori

Shteti : Every-where
Postime : 64
Kyējet nė forum : 12110
Regjistruar mė : 14/09/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi