» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ferrėgjati dhe ēakalli

Shko poshtė

Ferrėgjati dhe ēakalli

Mesazh nga studentja prej Sat 28 Dec 2013, 14:26

Ferrėgjati ėshtė njė tip i qetė, qė kėrkon tė jetojė nė paqe. Ndėrsa, ēakalli duhet tė vrapojė gjithmonė andej-kėtej pėr tė ngrėnė mbeturinat qė lė njėri apo tjetri. Pėr kėtė arsye, nėse mundet, kėrkon tė gjejė ushqim me dredhia. Njė ditė takoi ferrėgjatin e i tha:
“i qė nė majė tė kodrės ka njė copė mishi. Bėjmė garė dhe kush mbėrrin i pari do ta hajė”. “Nuk ėshtė propozim i pranueshėm”, tha ferrėgjati. “Dihet qė t’i je mė i shpejtė se unė. Mė mirė e bėjmė kėshtu: mishi i takon mė tė vjetrit”. “Pranoj”, tha menjėherė ēakalli. “Unė kam lindur dyzet mijė shekuj para krijimit tė universit”. Pas kėtyre fjalėve, ferrėgjati filloi tė qante.
“Ē’tė zuri?”, e pyeti ēakalli. “Mė zgjove njė kujtim mallėngjyes: pikėrisht nė ato ditė mė dhanė pensionin e pleqėrisė!”. Ēakalli e pranoi humbjen dhe iku.
avatar
studentja

Shteti : Kosovė
Postime : 37
Kyējet nė forum : 12089
Regjistruar mė : 29/07/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ferrėgjati dhe ēakalli

Mesazh nga Katilja prej Wed 01 Jan 2014, 01:38

Genci i vogėl ėshtė njė fėmij qė sapo ka mbushur gjashtė vjeē. Nėna e zgjon pėrditė herėt sapo agon dielli, e mėson qė tani t'i veshi vetė rrobat, dhe e thėrret kur e ka mėngjesin gati nė tavolinė qė Genci tė vij e t'ulet pėr tė ngrėnė. Ai gėzohet duke parė kukllat tek televizori, dhe herėpas here pyet nėnėn e tij se pse ka fėmij tė kėqinj tek pėrrallat e televizorit. Nėna e tij e sheh duke buzėqeshur, e i thotė Gencit tė vogėl, "Njė ditė kur tė rritesh e tė bėhesh mė i madh do tė mėsosh biri im. Bota kėshtu ėshtė e ka gjithnjė njėrėz tė kėqinj, po nėse do dėgjosh mamin ti ji gjithnjė djal i mirė." Genci i vogėl tund kokėn nė shėnjė pohimi se ai e dėgjon nėnėn, dhe sepse ai e do shumė atė. Ajo e merr pasi ai mbaron mėngjesin me vete, dhe duke ecur ata tė dy shkojnė pėrdore bashkė pėr te kopshti ku Genci kalon paraditen me fėmij tė tjerė, tek njė shtėpi e vogėl me oborr, tek rruga e Elbasanit nė Tiranė. Genci e pėrqafon nėnėn kur ata arrijnė tek dera e kopshtit, e mė pas ajo shkon pėr nė punė. Genci gjithnjė hyn me vrap pėr tek kopshti qė tė shoh se kush nga shokėt e tij ka ardhur i pari, sepse teta edukatorja i ka thėnė se kush vjen i pari, mund tė zgjedhi lojrat qė ata do tė luajnė gjatė ditės. Genci gėzohet shumė kur luan me shokėt e tij, dhe tė gjithė ata e shohin Gencin si njė shok tė mirė. Brisilda ėshtė gjithnjė ajo qė flet me zė tė lart, e teta edukatorja gjithnjė e qorton atė tė parėn. Pastaj vjen Shkėlqimi qė nuk di tė pėrmbahet dot tek karrikja duke i rėnė me bryl atyre qė i ulen afėr. Asnjė nga fėmijet e tjerė nuk duan t'i ulen pranė tek tavolina katrore, por megjithatė ai ėshtė djali qė i bėn tė gjithė tė qeshin, e prapseprap fėmijėt e dėgjojnė me gjithė vėmėndje atė kur bėn shakatė e tij. Iliri ėshtė ēuni mė i ēuditshėm e qė me zorr flet, saqė nganjėherė fėmijėt harrojnė fare se ėshtė edhe ai nė loj me ta. Fėmijėt ndahen nė katėr grupe tė vogla, secili tek tavolina e tyre qė i cakton teta edukatorja nė mėngjes. Teuta gjithnjė i buzė Gencit, ajo i buzė tė gjithėve, prandaj gjithė fėmijėt e thėrrasin "Buzėqeshja" nė vėnd se Teuta. Genci i do shumė shokėt e shoqet e tij qė pėrmėndėm, Adelėn, Ermalin, Valbonėn me kaēurrela, Gjergjin e gjithė fėmijėt e tjerė.

Kur vjen dreka Genci sheh nga dritarja se mos nėna i ka ardhur tek kangjellat. Ajo vjen aty dhe e thėrret dy-tre herė "Genci, Genci" dhe ai e di se duhet ta presi duke parė prej dritares. Ai i thotė edukatores kur ajo ėshtė aty, dhe ajo e pėrqafon dhe e lė tė shkoj. Genci shkon me vrap t'i japi dorėn nėnės, e ata tė dy shkojnė pėrdore nė shtėpi.

Mbasdite vjen edhe babi nė shtėpi nga puna, e nganjėherė ata luajnė bashkė tė dy, ndėrsa nėna bėn ndonjė punė nė shtėpi. Babi njė ditė solli njė zog nė shtėpi, dhe kur Genci e pa u gėzua shumė. Ai rrinte gjithnjė nė kafaz, dhe nėna i patė thėnė Gencit qė meqė e donte aq shumė, ai tė pėrkujdesej duke i ndruar ujin dhe duke i dhėnė ushqimin pėrditė. Genci ēdo mbasdite kontrollonte dy kutitė brėnda kafazit dhe nuk harronte qė t'i linte gjithnjė plotė. Shumė ditė kaluan, mirėpo Genci nuk e dėgjoj asnjėherė tė kėndoj zogun. Njė ditė kur babi e mami ishin tė zėnė me punė, ai e pa zogun dhe mendoj t'i flasi dy fjalė:
"Zogu vogėl pse nuk kėndon asnjėherė ti?"
Zogu lėvizi vetėm qėpallat por nuk bėri asnjė zė. Genci mendoj t'i flasi prap:
"Zogu vogėl ēfarė tė mungon, mos do tė fluturosh i lirė?"
Zogu bėri vetėm njė "ciu" por nuk lėvizi. Gencit iu duk sikur zogu i vogėl i pati folur, e se "ciu" ishte "po." Ai vendosi ta hap derėn e kafazit, dhe u largua pak qė zogu mos tė kishte frikė. Zogu sapo pa qė dera ishte e hapur, ai shkundi krahėt e filloj tė fluturoj i lirė. Menjėherė ai ishte duke fluturuar e me shpejtėsi rreth e qark dhomės, e filloj tė bėj njė cicėrim shumė tė bukur. Genci i vogėl filloj tė hidhej lart e poshtė nga gėzimi se po e dėgjonte mė nė fund zogun, e se cicėrima e tij ishte njė tingull shumė i bukur. Me vrap erdhi babi i Gencit nė dhomė kur dėgjoj se aty po bėhej shumė zhurmė. Ai pa zogun tė cicėroj e tė fluturoj me shpejtėsi gjithandej, dhe vėshtroj tek sytė e Gencit njė gėzim shumė tė madh. Prandaj ai vendosi qė mos ta zėrė prap zogun, por nė vėnd ai shkoj tė ēeli dritaren e dhomės sė Gencit. Zogu menjėherė e gjeti rrugėn dhe fluturoj i lirė.

Qė atė ditė tek dritarja e Gencit jashtė ku duket pema, ēdo mėngjes kur dielli sapo del, zogu vjen tek dritarja dhe fillon tė cicėroj. Tani ai nuk vjen mė vetėm, por ai sjellė edhe zogj tė tjerė me vete qė ta zgjojnė Gencin e vogėl ēdo mėngjes duke cicėruar tingujt e gėzimit qė zogjtė ndjejnė kur ata janė tė lirė nė fluturim. Dhe Genci tani zgjohet i gėzuar kur dėgjon cicėrimat nė mėngjes se zogu mė nė fund cicėron, e bėn njė tingull tė bukur, dhe Gencit nuk i duhet mė ta ushqej e tė kujdeset pėr tė. Megjithatė Gencit i duket sikur zogun e ka nė dhomė.

~ ~ ~

Mbrapa tregimit tė shkurtėr: Zogu nė kafaz pėrfaqson mua, ndėrsa Genci i vogėl ēfarė unė nuk pata kur isha fėmij. Kjo pėr arsye se jam rritur nė "vetmi" pa fėmij tė tjerė, dhe nė fakt edhe larg vllait tim. Nuk i vė dot faj prindėrve tė mij sepse ata nė fakt nuk kanė faj, kėshtu ishin kushtet e atėhershme tė Shqipėrisė. Fillimisht mė bėri pėr tė qeshur kur pėrshkruaja fėmijėt tek kopshti, dhe unė nuk e dija pse po dilte kėshtu ky shkrim. Unė dija vetėm se nė fund zogu ēlirohej i lirė. Kur e rimendova prap fillova tė qaj, sepse unė kuptova se ishte jeta ime qė unė po pėrshkruaja. Prandaj iu lutem juve qė keni fėmijė t'i jepni sa mė shumė gėzim e dashuri atyre, sepse atyre u nevojitet shumė, e ata kanė shumė nevoj pėr kėto ndjenja. Ata janė e ardhmja, e ndaj atyre u duhet mėsuar gėzimi e dashuria, prandaj nėse dėshironi mund t'i lexoni kėtė tregim atyre para se tė flenė.

"Vetmia ėshtė vrasėsi nr.1 i dashurisė dhe gėzimit."

Me sinqeritet e lotė nė sy,

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi