» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Alfabeti Shqip lansohet pėr iPad dhe iPhone

Shko poshtė

Alfabeti Shqip lansohet pėr iPad dhe iPhone

Mesazh nga veronika prej Wed 15 Jan 2014, 12:02

Mėsimi i alfabetit tė gjuhės amė shqipe nuk duhet tė jetė i vėshtirė dhe monoton, mbi tė gjitha duke pasur parasysh praninė e teknologjisė nė jetėn e pėrditshme.
Nėse ju keni njė iPad apo iPhone atėherė fėmijėt tuaj do tė kenė rastin tė mėsojnė alfabetin nė njė mėnyrė tė re dhe interaktive me ndihmėn e ilustrimeve dhe narracionit atraktiv, falė aplikacionit mė tė ri nga Trigonom. 36 shkronjat e Gjuhės Shqipe vijnė nė jetė nė kėtė aplikacion nė katėr forma tė ndryshme tė lojėrave, ku e para fillon me hapat gradual tė mėsimit tė alfabetit duke dėgjuar zėrin, ilustrimin dhe shkronjėn pėrkatėse, kurse ēdo gjė paralelisht pėrcillet me muzikė dhe efekte argėtuese.
Gjersa avancon fėmiu, ai fiton yje duke marrė nė kėtė formė edhe njė lloj vlerėsimi dhe duke i hapur rrugėn vetės drejt shkronjave tė reja dhe sfidave tė reja, prej nivelit nė nivel. “Kemi punuar pėr muaj tė tėrė pėr tė sjell njė produkt kualitativ nė tregun e aplikacioneve tė edukimit, duke theksuar mė shumė faktin se mund tė ketė kualitet edhe nga shqiptarėt, dhe duke pasur parasysh edhe rėndėsinė e alfabetit nė gjuhėn shqipe pėr fėmijėt qė jetojnė nė diasporė por edhe pėr fėmijėt qė marrin hapat e parė drejtė shkollės” u shpreh Mentor Paēarada, Themelues i Trigonom nė lidhje me lansimin e produktit Alfabeti Shqip.
Nė pjesėt tjera tė aplikacionit janė edhe mundėsitė shtesė pėr argėtim si shkrimi i shkronjave nė dėrrasėn e zezė me ngjyra tė ndryshme, vendosja e shkronjės sė madhe tek shkronja e vogėl, mbajtja nė mend e shkronjės qė shihet dhe zbulimi i ilustrimit pėrkatės, si dhe treni me shkronja. Aplikacioni mund tė shkarkohet falas nė AppStore ndėrsa veēohet me funksionalitetet tė blerjes nė tė. Ky ėshtė njė prej produkteve tė radhės tė kompanisė Trigonom nė industrinė e edukimit, ku rėndėsi tė madhe kanė edhe konsumatorėt nė diasporė tė cilėt shpesheherė nuk mund t’iu mėsojnė fėmijėve tė tyre gjuhėn shqipe pėr shkak tė mungesės sė institucioneve pėr mėsimdhėnie nė shqip apo edhe pėr shkak se nuk kanė kohė tė punojnė shumė me ta nė kėte drejtim.  Kliko kėtu pėr ta shkarkuar aplikacionin
avatar
veronika
Forum Designer

Shteti : Ferizaj
Postime : 121
Kyējet nė forum : 11005
Regjistruar mė : 28/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi