» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Peshku si Ushqim

Shko poshtė

Peshku si Ushqim

Mesazh nga Naki prej Wed 22 Jan 2014, 16:02

Zbulimet e fundit nė fushėn e ushqimit ngulmojnė nė faktin se njė pėrdorim i vazhdueshėm i peshkut ēon nė shmangien e sėmundjeve kardiovaskulare. Omega 3, acide yndyrore tė pranishme veēanėrisht nė peshkun e detit, kanė marrė emrin "acide zemėrshpėtuese".
Ēfarė lloj peshku?
Mė i miri nė mėnyrė absolute ėshtė peshku i detit: aēuga, skumbria, (peshk deti, gjysmė metri i gjatė, me ngjyrė blu tė shkėlqyeshme dhe me vija tė gjelbra), sardelja. Janė peshq qė kushtojnė, por edhe ndryshe nga peshqit e rezervatit, notojnė mijėra kilometra duke u ushqyer me gjithēka ofron deti
Si ta gatuajmė peshkun?
Peshku mund tė akumulohet me lehtėsi pėr konsumimin e pagatuar. Njė shembull i lashtė na vjen nga aēuga e cila e pėrgatitur nė formė filetoje me lėng limoni dhe qepė, i ruan tė paprekura tė gjitha vetitė e peshkut tė detit dhe tretet pėr njė kohė shumė tė shkurtėr. Pėrveē peshkut tė gjallė, zgjidhni gjithmonė njė gatim tė thjeshtė pėr peshkun; gatimi mė i mirė ėshtė ai me avull, me letėr alumini apo zierja me pak vaj ulliri, i cili mund tė evitohet kur peshku ėshtė i zier mirė. Shumė tė mira janė edhe erėzat aromatike tė cilat i japin peshkut shijen mesdhetare.
Bakalaro (Peshk i madh i Deteve tė Veriut, qė pėrdoret si ushqim i thatė dhe i kripur). Pėr shekuj tė tėrė ka pėrfaqėsuar pjatėn kryesore tė marinarėve nė tė gjithė botėn. Bėhet fjalė pėr merlucin e tharė e tė konservuar nė shėllirė.
Havjari. Ėshtė ari i Vollgės. Janė vezė bli deti, qė pėrmbajnė natrium (nuk u kėshillohet pra tė sėmurėve me artrit urik dhe me tension tė lartė). Kėshillohet tė pėrdoret rrallė.
Peshku i detit. Skumbri, palamite, aēuge, sardele, ton, ( peshku-shpatė). Por kujdes, ēdo trėndafil ka gjembin e vet: shumė njerėzve peshku i detit u jep gazra dhe kolit. Nė raste tė tilla ėshtė mirė tė zgjidhen peshq tė vegjėl. Peshqit e mėdhenj pėrmbajnė njė sasi mė tė madhe merkuri (metal i dėmshėm).
Peshqit pa yndyrė. Nė kėtė kategori pėrfshihen; gjuhėza, trofta e detit, levreku i vogėl, koca: mishi i tyre ėshtė tepėr i butė dhe me njė tretshmėri tė jashtėzakonshme (pėr kėto veēori janė peshqit e vetėm qė mund t'i jepen foshnjės qė 8 muajshe). Pėrtej vlerės ushqyese, duhet thėnė se peshqit pa dhjam rekomandohen pėr personat nė dietė dhe duhet tė ngopen. Kėta peshq pėrmbajnė shumė pak kalori: pėr tė arritur tė njėjtėn sasi kalorike tė 70 gramėve makarona spageti nevojiten 280 gram gjuhėz apo troftė.
Salmoni. Salmoni i vėrtetė, nė jetėn e tij pėrshkon mijėra kilometra nga Sargasi deri nė lumenjtė e Norvegjisė. Ai qė shitet ėshtė shpesh salmon rezervati (madje edhe nė Norvegji).
Merluci i thatė. Sikurse edhe bakalaro, merluci i thatė i nėnshtrohet vetėm tharjes dhe jo trajtimit me kripė. Anglezėt e quajnė "stock-fish'', pra peshk i thatė.
Peshku Ton. Toni konservė ėshtė shumė i shijshėm, sidomos nėse pėrzihet me oriz dhe ullinj. Nė krahasim me tonin e freskėt, konservat pėrmbajnė mė pak acide Omega 3, pasi pjesa mė e madhe e yndyrės, qė ndodhet nė lėkurė, hiqet para pėrgatitjes sė tyre. /Telegrafi/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi