» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtė

Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 07:55

E pash tė arsyeshme ta hap kėtė temė edhe pėr vogėlsinė tonė, edhe ne qė nuk jemi poetė, tė japim kontributin tonė me atė ēka dijmė!

Po e filloji me qytetin tim e ku dalė pastaj, njė Zoti e di..ė


MITROVICĖ

Sa Shumė mė dhemb zemra
Pėr fjalėn Pavarėsi,
Athua moj Mitrovicė -
Do ta kesh edhe Ti??

Mė dridhet edhe dora
Kur kėto vargje shkruaj
Nga frika nė zemėr
Mos po mbesesh e huaj!!!!

Athua do valoj Flamuri
Nė jug e nė Veri
Apo do tė mbetesh
E ndarė nga ky gji??


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 22:40, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 07:56

A dėgjoni?


A dėgjoni ju njė klithmė nga varri?
A dėgjoni njė thirrje tek blini?
A dėgjoni more ju qe pranuat ndarje?
A dėgjoni thirrje nga ISA BOLETINI?

Pse mė lat nė dorė te shkaut?
Pse mė ndat nga gjiri i vellaut?
Pse kullėn ma lat shkret?
Pse mua mė lat atje vet???

Nuk meritova te mė ndani
Nuk luftova tė jetoni tė ndarė
Luftova pėr t'i bashkuar
E gjithė popullin SHQIPTAR!!

Mbi kėtė lumė tė uruar
Rrethojat me gjemba qėndrojnė
Ne qytetin tim te lindjes
As varret s'mund ti vizitojm!

Do ju mallkojnė nėnat
Qė mbetėn me duar nė gji
I dhanė mė tė shtrejtit e tyre
Qė ne tė jetojmė nė liri!!!!!!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 22:41, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 07:57

Dita e ēlirimit?????

Mitrovicė qė nuk ke festė
Athua e bren ndokend?
Nuk ke ditė ēlirimi
Nuk valon flamuri
Sepse telat gjembor
Na janė bėrė si muri
Festuan tė gjithė
E ne ē'tė festojmė??
S'kem datė as ditė
Se te lire nuk jetojm
Me padurim presim
Tė gjithė pavaresinė
Po me Mitrovicėn e ndarė
S'dijmė si ta festojmė LIRINĖ!!!!!!!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 22:42, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 07:58

-------Pse????---


Pse m'i fut kthetrat ne zemer
Moj dhembje e bekuar
Pse nuk me len te harroj
Por vjen duke i shtuar!

Nuk kame fuqi mbinjerezore
Te perballoj me shum
Kjo enderr e uruar qe pash
Me shtoi dhembje pa fund!

Ishim se bashku moj zemer
Tek shtepia ku u linda
Por kjo ishte vetem enderr
Veteveten veshtir e binda!
-----
---------------------------------
-------Sonte-----

Sonte me dhemb koka
Nje dore e kerkoj
Te ma ferkoj ballin
Ndoshta do me kaloj!

Syt mu mbushen lot
Kur mendova ku je
Te ma ferkosh ballin
Kurr mundesi nuk ke!

Ne kete nate me shi
Dola te thirra ne emer
Athua me degjove
Se mu qa kjo zemer!
------------------------------------
----Me dridhen duart....Babi!

Po me dridhen duart
Shkronjat s'po i shof fare
As forc nuk me mbeti
S'jam me guximtare!

Mu kujtua Babi
Kur fliste per trimeri
Me thonte ,,me ngjan mua''
Trimeresh do jesh dhe ti!

Babi im i dashur
Do ta them te verteten
S'me mbet forc as trimeri
Te gjitha me Ju u treten!

Pse iket nga une
Me lat te vetmuar
Mbeta dhe pa engjellushen
Me zemer te shkrumuar!

Ajo ishte o Babi
Pjese e zemres sime
Kur te qane, perkdheleni
E kerkon doren time!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 22:44, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 08:47


---------Mė merr'.......

Me ideale t'shkatėrruara eci gjatė natės
Dua tė sjell pjesėn e fundit tė gėzimit
Tė trokas mbi varr dhe tė bijė nė gjunjė
... Dashuri, tė lutem mė merr

Tė gjithė ata qė vodhėn dhe vranė shpirtin
Morrėn atė qė ju dasht, lumturin tonė
Hape derėn e varrit nė kėtė natė tė ftohtė
Unė nuk jamė njeri, unė jamė vetėm njė kufomė.

Mė merrė zemėr tė lutem,duarhapur mė prit
Me buzėt e plasaritura e mėrdhirė nga tė ftohtit
Dhe tė lutem pėr dashurinė
Duke u dridhur me ankth, dhe duke qarė per ty...


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 22:44, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 08:50
Atje......

Mė kėrkoni atje...
Ku jetė nuk ka fare
Atje do gjėndem unė
E strukur pėrmbi varre

Atje c'mallem me Ju
Lulet me lot i ujis
Pastaj ngadalė e pėrlotur
I flas edhe fotografis'

Asnjė pėrgjigjėje nuk marr
Apo unė nuk i dėgjoj
Shpirtdjegur zemėrplasur
Nuk dijė si po jetoj?

Gurvarret m'u bėnė miq
Krah hapur mė presin prore
Tė tjeret nganjėherė mė harrojn
M'duket qė mė lėnė pas dore..

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 11:07

--------Nese.....----

Nese me shef te perlotur
Mos u qudit
Kjo eshte perditshmeria
Qe e kam cdo dite!

Nese jame e buzqeshur
Mos me beso
Kjo eshte nje genjeshter
Se zemra vajto!

Nese ma degjon zerin
Ky nuk eshte kendim
Eshte denesja ime
Thjesht eshte nje vajtim!
---------------------------
E ndjeva!

E ndjeva nje dhembje ne zemer
Me rreshqiten ca lot pa prit
Mu duk nje ze i embel nga larg
Me thrriste zemer e shpirt!

Nuk ishte thirrje per mua
Ishte nje imagjinat
Kujt do ti bije ndermend
Te me thrras ne kete nate

Edhe po te me thrriste zeri
Pergjigjeje nuk do kete
Jam e lodhur nga dhembja
Fjala ne fyt do me mbet!
-------------------------------------
-----Kujtim i hidhur!------

Jam ulur pran nje trungu
E kujtoj kohen e shkuar
Iku sikur kurr mos te ishte
Me la te jetoj e vetmuar!

Me la te re e pa pervoj
Me la mu atehere
Kur asgje nga jeta
S'dija te kuptoj!

Ku more krih qe fluturove
Pse nga une i fshihje vall
Kishe krih po nuk i vereja
Ti ishe Engjull i gjalle!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 22:46, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 11:07

------Hmmm,nuk kam pergjigjeje------

Perlahem me veten time
Pse shkruaj me dhimbsuri
Thuase ne jete nuk pata
As nje dite dashuri!

Pse nuk me vijn ne mend?
Ditet e lumturis qe kisha
Athua s'po me vijn ne koke
Sepse shum e re isha!

Po te me kthehej koha e shkuar
Athua do isha po kjo qe jame?
Ndoshta do isha me e lumtur
Nuk dij pergjigjeje nuk kam!?
-------------------------------

------Nuk dija--------

Po ta dija se c'me pret ne jete
Shekspirin s'do e lexoja kurr
Gadi me doli nje lloj tragjedie
Qe nuk e kisha menduar!

Tragjedi pas tragjedie me ndodhen
Por mendjen e ruajta te kthjellur
Nuk lejova askujt te me perul
Te mbetem si nje leck e hedhur!

Nese dhembjen e shprehu me shkrime
Mendjen e kam te shendosh
Gjithmon mbeta ballehapur
Per kete ja vlen te jetosh!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 22:47, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 11:08

Ėndėrr dhe lot!

Tė ėndrrova si dikur
Kur ishe nė jetė
U mundoja ngadal
Kokėn tek Ti me mbėshtet!

E ofrova kokėn pran
Dhe dashta ta mbėshtes
Eh, ky gjum ē'mė doli
Mbeta duke dėnes!

Syri i mbushur lot
Nuk dinte tė ndaloj
U zgjova sot e mėrzitur
Erdha tė tė vizitoj!

E mbėshteta kokėn
Mbi gurin e varrit
Mendova pėr veten time
Athua mbeta kafshatė e djallit?

Nuk po mė flet zemra
As unė zė nuk lėshova
Loti t'i thonte te gjitha
Putha gurin e u largova!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 22:48, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 11:09

-------S'dua te genjej....----

Po tė thoja jam mirė
Do tė ishte gėnjeshtėr
E pėr rrena tė tilla
Duhet tė jesh mjeshtėr!

Tė te them se nuk vuaj
E di qė s'do besosh
Kėshtu shkruaj si ndihem
Qė tė me kuptosh!

E di qė nuk i dėshiron
Lot nė sytė e mi
Mė thuaj si t'i ndal
Unė s'po kam fuqi!
********************
---Nėse..------

Nėse do hesht
Apo mėrmėris nė vehte
I njejt do tė jet veprimi
Si bėrtite si hesht!

Askush kėnd se dėgjon
Askujt nuk i dhemb per ty
Shurdhmemece tė isha
Mos tė shihja as me sy!

Asgjė tė mirė s'dėgjoj
Kam nis edhe mos tė flas mirė
Edhe syri mė duket hidhėrohet
Qė t'kqijat na sulen pa mėshirė!!
-------------------------------------
---LULJA E KUJTIMIT----

Njė herė dashurova me shpirt e me zemėr
Nuk do ja uli vlerėn, do e ruaj at emėr
Ai ėshtė emėr i shenjt, por pa ardhmėri
Ėshtė emėr qė mbeti nė zemėr, DASHURI!

E humbur e futur atje thell nėn tokė
Dashuri e pangopur e ruajtur me lot
Asgjė nuk mė lė prapa pėrveē mallėngjimit
Dhe njė lule tė tharė qė e quaj,,Lulja e kujtimit''


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 22:49, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 11:10

------Dritė-terri------

Tė shkruaja me dritė tė qiriut
Tani edhe ai ngadalė po fiket
Apo nuk don t'mi shoh lotėt
Nga unė filloi tė mėrzitet!

Pse o i bekuar nuk ndriēon?
Pse ma shuan edhe kėtė dritė?
Tė lutem, mos mė le nė gjysmė
Shkrimin dikush ėshtė duke prit!

Unė do shkruaj edhe nė terr
Por kam frig mos po gaboj
Po shkruaj diēka qė nuk duhet
Kam frig mos po i lėndoj!

Edhe pak dritė tė lutem shumė
Nuk kėrkoj tė rrish i ndezur gjatė
Vetėm edhe ca fjalė mė mbetėn
T'ju them: S'e i deshta shuumė!

Ju qė mė ikėt e mė lat nė kėtė botė
Po Ju them tė drejtėn, prore jam me lot!
------------------------------------------
------Kėrkim mes yjesh----

Mė shkuan sytė nė qiellin e lartė
Sytė m'u mbushėn me lot
Pse nuk je me mua zemėr
Lotin ta ndalivetem sot?!

Nė mes yjesh tė kerkoja
Asnjė nė Ty s'mė ngjan
Iu ofrova varrit shpirt
E dija qė atu tė kam!

Ti ujita lulet mbi varr
Me lot qė mė shkonin rrėke
Ani qė je nėn tokė o shpirt
Dije qė me mua je!

Asnjėerė nuk u mundova
Nga vetja tė tė largoj
Se te dashta shumė
Gjithmon do tė dashuroj!
-----------------------------------
-----Lotsyri----

Jam pak e mėrzitur
E me lot ne sy
S'di a mė dehu vera
A mė dehe Ti!

I mora dy gota
Dhe i mbusha plot
Njėrėn e piva verė
Tjetra ishte me lot!

A thua cila mė dehu
Vera apo loti?
S'di tė pėrcaktohem
Mundohem kot se koti!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 22:51, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 11:11

Dhembje!


Pse mė ndjek hap pas hapi
Ti dhembje e shėmtuar
Asgjė borgj nuk tė pata
Qė nė shpirt m'ke pėrvėluar!

Pse nuk ndalon hapin?
Pse nuk mė le tė qetė?
Mė lesho nga ato kthetra
Tė jetoj kėtė qė mė ka mbet!

Pse nuk e ndal rrugėtimin?
Pse udhėton bashkė me mua?
Mė le vetėm njė moment
Dua njė ēast me tė harrua!
-------------------------------
------,,S'ka vend per ty''

Ditėt s'i numėrova fare
Mendova te Ti tė vij
Por mė kthyen moj zemėr
Thanė:,,ska vend per ty''

Dhembje kisha shumė
Por fare si hetoja
Mendoja sa mė shumė dhembje
Me shpejt Ty t'u ofroja!

Syt m'u mbyllėn ngadal
Njė djersė m'a mbuloj ballin
Athua ky ēenka dhe fundi
Qė tė m'a shuaj mallin?!

Por prap hapa syt
Dhe pėr rreth shikoja
E dija qė nė agoni isha
Vetem Ty tė kėrkoja!

Prap s'mė dashti toka
Mė ktheu nė kėtė botė
Nė vend tė buzqeshjes
U ktheva me lot..


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 22:52, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 11:12

----Ah ky diell!----

Ky diell i pranverės
Ngroh me rrezet e tij
Por nė zemren time
Akullin s'mund ta shkrij!

As Ty moj zemėr
Ne tokė t'zezė s'te ngroh
Lulet mbi varr ēenkan rritur
Nga lotėt mezi i shoh!

Mbi gur tė varrit tėnd
Ta lash njė kujtim
E di qė s'mund ta marrėsh
Por ėshtė loti im!

Do tė rrėshqet ngadalė
Loti im mbi fytyrė
Tė afrohem mė afėr
S'po gjej tjetėr menyrė!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 22:52, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 11:13

MĖ MUNGON..

Sa e shkurtėr ishte femijėria
Kur na mbaje fort pėr dore
A thua ne u rritem shpejt
A po nga ne ike pse u lodhe?

Na le me mall tė pa shuar
Mbetėm tė afėrt plot dashuri
Unė me vėllaun pe rdore
Njashtu si na mesove Ti!

Kur na kaplon malli o nėnė
Shpalosim kujtimet per Ty
Ruhemi nga njėri-tjetri
Lot mos t'na duken nė sy!

Nuk ishte e lehtė jeta
U dasht me e pėerballuar
Ashtu vepruam si na mėsove
Pasi tė kemi premtuar!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 22:53, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 11:14

Dashuria ime!

Dashuria ime kishte sy
Pse ia verbuat?
Dashuria ime kishte vesh
Pse ia shurdhuat?
Dashuria ime kishte ardhmėri
Pse ia ndaluat?
Dashuria ime ishte e shėndosh
Pse e lėnduat?
Dashuria ime ishte e pastėr
Pse e njollosėt?
Dashuria ime ishte e lirė
Pse e burgosėt?
Dashuria ime nuk kishte lot
Pse ia sollėt?
Dashuria ime nuk kishte urrejtje
Pse ja mbollėt?
Dashuria ime donte tė jetoj
Se lejuat, do ju mallkoj
TĖ MALLKUAR QOFSHI PĖR JETĖ
QĖ VRAT NJĖ DASHURI TĖ VĖRTET!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 22:54, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 11:15

----------- NĖNĖ....------

Njė dasėm ėshtė kėto ditė
Tė martohet nipi o nėnė
Nuk ėshtė dasma ime
Unė mbetem si mė ke lėnė!

Lot nuk do tė derdhi
Tė betohem o nėnė
Por nė heshtje do tė lutem
Shpejt tė tė vij pran!

Atje tek Ti moj nėnė
Kam dritėn e syrit
Kam gjysmėn e zemrės
Kam gjysmėn e shpirtit

Do t'i lus dasmorėt
Kėngėn mos ta ndalin
Kam frikė nga lot
Me tradhėtojnė, dalin

As tek varri Juaj
S'do tė vij kėto ditė
Tė lutem nėna ime
Shumė mos u mėrzit!

Nėnė tė lutem shumė
Afrohu bijės sime
Pėrkėdhelja flokun e artė
TI KE AROMEN TIME!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 22:55, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 11:15

---Errėsira!----

Nė kėtė natė tė errėt
Pa yje e pa hėnė
Mė duk qė dėgjova
Njė thirrje o nėnė!

Dola e pėrlotur
Rrugėn e vėshtroja
Asgjė nuk vėrejta
Asgjė mė s'degjoja!

U ula ngadal e mėrzitur
Pritja tė dėgjoj edhe njė herė
Kot mbeta duke pritur
Ai zėri mė s'mė erdhė!

Hyra ne dhomen time
E perlotur mbeta ne vetmi
Nuk do me vijsh Ti
Po une tek Ti do vij..


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 22:56, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 11:16

----,,Pse tė deshta aq shumė!"-----

U mundova tė mos shkruaj
U mundova tė tė harroj ngapak
U mundova vuajtjen ta mundi
Nuk ia dola, po vuaj prap se prap!

U mundova tė mos qaj mbi varr
U mundova tė tė sjelli lule pa lot
U mundova prap nuk ia dola
Mė rrodhėn s'u ndalėn dot

U mundova tė tė thėrras nė ėndėrr
U mundova t'i ndali kėa lot si lumė
U mundova po prap nuk ia dola
Thash me vete:,,Pse tė deshta aq shumė!"
--------------------------------------------
-----Tė ikim,se u bė vonė!---

Natėn e fundit qė u takuam
Pse nuk ta vėrejta lotin nė sy?
Te thash t'u ka ndėrruar shikimi
Eh!Me thoje:,,Po tė duket Ty"

Pse s'mė tregoje o shpirt?
Se do ikėsh pėr gjthmon?
Pėr t'a fshehur lotin nga unė
Me thoje: ,,Tė ikim se u bė vonė"!

Ah sikur t'a dija e mjera
Se kjo ėshtė ndarja jonė
Do tė vija bashk me Ty
Tė bashkuar do ishim gjithmon!

Me njė puthje nė ball u largove
Mė thoje kokėn mbrapa mos ta kthej
Pse shpirt mė thoje ashtu?
A u frikėsove lotin mos po ta vėrej?


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 22:59, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 11:17

------Kjo natė..----


Kjo natė me shi mė la pa gjumė
Shikoj nga dritarja dhe mendoj
Athua tė lagem edhe unė zemer
Pasi Ty s'kam si tė mbroj!

Do bėhesha ombrellė mbi at varr
Njė pikė shiu mos tė bie
Po nuk kam forcė moj zemėr
Tek varri nė mesnatė tė vijė!

Sa e dobėt mė duket vetja
Pse s'mundem asgjė tė veproj
Shiun nuk mund ta ndali
As Ty s'po mund tė mbroj!
------------------------

----------VETMIA-----

Mos me trazoni ju lutem
Mė leni tė vetmuar
Askujt s'ii bėhem barrė
Dua tė mbes e harruar!

Edhe nėse nuk harrohem
Mė kujtoni nė fshehtėsi
Ndoshta do ju bijė ndermend
Se edhe unė isha njeri!

Edhe unė kam ndjenja
Edhe unė kam lot
Kėshtu isha tėrė jetėn
Kėshtu mbeta dhe sot!

E pa vėrejtur erdha nė kėtė botė
E pa vėrejtur jetova tėrė jetėn
E pavrejtur do shkoj ne amshim
Nuk e njoha kurrė veten!

I pa njohur tė mė mbetet varri
As njė shenj mbi tė nuk dua
Lėreni tė zhduket si mos te ishte fare
Askush mos tė qaj per mua!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:00, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 13:04

NJEKOHESISHT--E PASTER
NJEKOHESISHT--E NDYER
NJEKOHESISHT--DASHUR
NJEKOHESISHT--E URRYER
NJEKOHESISHT--E AFERT
NJEKOHESISHT--E LARGUAR
KJO ESHTE JETA IME
QE TANI E VUAJ!!!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:01, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:09

-----Babi,dhe Ju te tjeret!----

Urime Bajramin,e dij qe s'me degjoni
Ju uroj pa lot,ketu jame e fort shum
Kam nje vend te posaqem,me besoni
Ku derdhi lotet si nje lum!

Ketu mbi varret Tuaja,do qendroj
Jo e perlotur si herave tjera
S'dua dheun te ja u rendoj
Do Ju genjej,qe jeta per mua ka vlera!

Nga nje lule mbi varret ju lash
Lotin kete here e kurseva
U bera e fort si guri i kalas
As nuk qava,as nuk vajtova


A me ndjen Babi,Sa e fort u tregova!?


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:02, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:10

-----MIIKU IM-----

Herė tė kam mik
Herė tė kam mikeshė
Herė mė shtyen tė qaj
Herė mė shtyn tė qesh!

Tė ēmoj shumė lartė
Tė dua mė shumė se vetėn
Kurrė mos tė genjehemi
Ta njohim vetėm tė vėrtetėn!

Mos kėrko shumė nga unė
As unė s'kėrkoj nga Ti
Do jemi kėshtu afėr
Ani qė jemi nė largėsi!

Kur kam nevoj tė qaj
Prehėrin tėnd kėrkoj
Do mbėshtetem mbi gjoksin tėnd
Dhe ngapak do lotoj!

Mos ma ndalo lotin
Sepse do lėndohem
E kam shok tė shpirtit
Vetėm me tė pajtohem

Mos ma fshij lotin
Lere t'rrjedh rrugės sė vet
Nėse loti mė ndalet
Dije qė s'jam nė jetė

Nėse nga jeta largohem
Tė lutem mos me qaj
Shkruaj ndoj fjalė pėr mua
Por pa lot e pa vaj!!!!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:02, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:10

-----Ju lutem!----


Nese vargu ime ju bezdis
Ju lutem mos me lexoni
Nuk shkruaj ti dhimbsem askujt
Por kam dhembje me besoni!

Edhe une do doja shum
Te shkruaj per lumturin
Por ku ta marr me iku
Bashk me shpirtin tim!

Nuk shkruaj per lavdata
As dekorata s'kerkoj
Nese ju bejn me nerva
Me thuani do ndaloj!

Edhe kur nuk shkruaj
Nje folder kam n'zemer
Kur ta mbyll folderin
S'do ti ve as emer!

Kur t'me hargjohet ngjyra
Me lot do ti shkruaj
Eshte ngjyre e padukshme
S'i bie ne sy askuj!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:03, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:11

-----Gjumi mashtrues!-----


Nje gjum i thelle me zuri
Ne pike te dites mu mbyllen syt
Te endrrova sikur qendroje
Tek vendtakimi duke m'prit!

Hapa syt dhe u zgjova
Doja te vrapoj n'shpejtesi
Por verejta qe ishte enderr
S'takohem dot me ty!

U ktheva tek shtrati
Me sy te mbushur lot
E pyeta veteveten
C'po ndodhe me mua sot?

Pse me mashtron kot
Ti enderr e pa meshir
Mos ma bjer ne enderr
Edhe keshtu e kam veshtir!

Jo qe nuk dua ta shof
Por shum shpejt ik nga une
Doja vetem t'a pyes
,,Pse te deshta aq shum"?


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:04, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:12

-----Me lot-----

Po te shkruaj me lot
Qe pranvera ka ardhe
Nese pyet per mua
Ndihem si mos t'isha e gjalle!

Ne cdo ane gjelbrimi
E ka mbulua token
E une shpirti i nenes
S'po mund ta ngris koken!

Kur i veshtroj lulet
Si dalin mbi dhe
Don me m'pelcit zemra
Ti nene toke qe je!

Sikur te ishe lule
Te dalesh mbi toke
Ti s'do ishe e vdekur
Une s'do kisha lot!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:04, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:12

-----Erdha zemer-------

Tek varrezat isha
Mos mendo qe te harrova
Kisha nje pervjetor zemer
Tek Ti fare nuk u ofrova!

U ula tek bija ime
Dashta te c'mallem me te
Mu duk qe nga varri me thoje
,,Rri aty ku je"

E dij qe nuk do te doje
Te me shofesh duke qa
Po nuk kam c'te beje o shpirt
Zemra cope-cope me eshte ba!

Lulet mbi varr ia lash
Engjellushes sime
Tjeter s'mund ti dhuroj
Perveq zemres sime!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:34, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:13

---Mbeta jetime------

Me nostalgji e ruaj
Nje mall ne zemren time
Atehere isha me prind
S'me quanin Jetime!

Atehere isha e lumtur
Isha plot me jete
Tani me quajn jetime
Lumturia humbi, u tret!

Mendoja kur te rritem
Do mbetem me at lumturi
Te gjithe qe i dashta me iken
Mbeta vetem te mbaj zi!

Lotin e kam shok
Vetmin e kam mike
Asgje s'me mbeti ne jete
Te gjitha mi morre dhe ike!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:34, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:14

---E flliqur eshte kjo bote!----

Me mire te rrij symbyllur
Mos t'shof asgje mbi kete toke
Cdo gje eshte e hidhur
E felliqur eshte kjo bote!

As gojen nuk do e hapi
Te mbyllur do ta mbaj per mot
Gabim me thon po flet
E felliqur eshte kjo bote

As veshet nuk do ti hapi
Me mire mos te degjoj kot
Asgje e mire nuk degjohet
E flliqur eshte kjo bote!

Me mire sy,vesh e hund mbyllur
Keshtu po u jetohka sot
Me mire te rrij e mbyllur
E flliqur eshte kjo bote!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:35, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:14

----E shenjta dashuri!----

Dashuri e shenjt ishte dashuria ime
E kultivoja me tere qenjen qe kisha
Athua nga qe e teprova shum me iku
Me la vetem me vuajtje e kujtime!

Viktim e gjalle mbeta ne kete bote
Si nje lule e pa ujitur kurr
E shoqeruar me ca fotografi te zbehura
Mendoj per kohen e lumtur, qe kishim dikur

Ah moj dashuri..ti mjalt e hidhur
E shef qe edhe shkronjat me ngatrrohen
E duart prap shkruajn duke u dridhur
Zemer e shqetesuar,vuajtjet shum te lodhen!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:35, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:15

------E zhgėnjyer...----

E zhgėnjyer erdha nė kėtė botė
Ashtu si ditėn kur linda e pėrlotur
Mbeta si atėherė edhe sot
E zhgėnjyer dhe e vuajtur!

Pak kohe jetova e lumtur
Me pak hare e gėzim
Kjo jetė qė tani e jetoj
Ėshtė vetėm njė zhgėnjim!

E zhgėnjyer nga dashuria
Qė mė iku nga kjo botė
E zhgėnjyer nga vuajtjet e mia
Po humbi miq e shokė!

E sėmurė jam mė besoni
Nga sėmundja qė nuk ka shėrim
E kjo sėmundje ėshtė jeta ime
Qė ishte vetėm nje zhgėnjim!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:36, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:16

BABI

Babi, mė dhemb koka
Tė lutem mė ndihmo
N'ėndėrr puthma ballin
Ndoshta do mė kaloj!

Kėrkoj tė pamundurėn
Por tė lutem shumė
Kur unė t'i mbylli sytė
Eja mė puth nė gjum

Buzėt tua BABI
Do mė freskonin ballin
Do m'i ndalin dhembjet
Do ma shuanin mallin!

-------------------------
FJALA JOTE E FUNDIT
-----------------


Pėr femiun ishe fėmi
Pėr tė riun ishe i ri
Pėr plakun ishe plak
Ah, sikur tė ngjaja pak

Erdha tek varri Yt
Me sy mbushur lot
Tė pyeta pėr atė qė mė mundon
Por Ti nuk mė pėrgjigjesh dot

Mė ka humb rruga Babi
A thua nga mallėngjimi
Tani nuk di as vet
Ku ėshtė fundi e as fillimi

Mendoj nė vete si e marr
Ah, sikur tė isha gurė varri
Tė qėndroj te koka jote
E vdekur pėr sė gjalli

I dashur Babi!!!!!
Tė gjithė shkruajnė
Pėr Nena
Prozė e poezi
E unė kėtė qė shkruaj
Ta kushtoj vetem Ty

Te deshta pėr sė gjalli
Tė dua edhe nė varr
Pėr fjalėt qė i shkrova
Tė lutem ma bėnė hallall

Kujt t'i ankohem babi
Pėr atė qė mė mundon
Tė gjithė ma kthyen shpindėn
Askush s'mė dėgjon
--------------------------------
--------EH BABI--------


Mos mendo qė tė harrova
Se nuk shkruaj pėr Ty
Kam dhembje o Babi
Kam shumė lot nė sy!

Mė mungon ai prehėr i Yti
Ku kokėn kam mbėshtet
Kur qaja pėr tė kaluarėn
E kisha shumė mė lehtė!

Ai zė i Yti i ėmbėl mė mungon
Kėshillat qė i degjoja ēdo ditė
Bijė bėhu e fortė mė thoje
Nuk ia vlen me u mėrzit!

Nuk jam e dėgjueshme o Babi
Askėnd nuk po e dėgjoj
Shpesh nga vuajtjet qė kam nė zemėr
Edhe miqt e mi i injoroj!

Injorante nuk isha kurrė
Si duket nga dhembja e fitova
Nuk po mundem te pajtohem
Me humbjet qė pėrjetova!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:33, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:17

------Stinėt nuk i shof----

As pranverė nuk shoh si dikur
Verėn s'e dua fare
Tė gjitha mė janė bėrė njejt
Nė kėtė botė gėnjeshtare!

Me sy tė pėrlotur mė le
Me sy tė pėrlotur mbeta
E pėrlotur do vij tek ti
Kėshtu e paska jeta!

Kur tek Ti tė vij babi im
S'do tė kam mė mėkate
S'do tė kem as lot nė sy
Tė gjitha do t'i shly!

Do ta vej kokėn tek Ti
Do tė kėrkoj tė mė falėsh
Pėr lotė qė derdha pa nda
Tani Ti do m'i ndalėsh!

Prap do tė jemi bashkė
Flokun do ma pėrkdhel si dikur
Tė betohem Babi im
Lotin s'do ma shohesh kurrė!

Edhe dhembje tjera
Me Ty do t'i kaloj pa lot
S'do t'i permendi fare
Vuajtjet qė pata n' kėtė botė!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:31, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:18

PĖR TY BABI

Tė shkruaj sonte Babi
Nesėr do tė vij tek varri
Tė tregoj se bija jote
Ėshtė e djegur nga malli!

E di qė s'tė vjen mirė
E di qė ndryshe mė mėsove
E di qė jam gabim
Po ndryshe s'mund tė veproj!

Besėn qė ta dhash
E mbaj, nuk e shkeli kurrė
Se gjithmon mė thoje
Ti je e fort, sii t'ishe burrė

Nganjėherė Babi
Kur biej nė gjumė
Nė ėndėrr mė vjen Ti
Mė thua me zė tė ėmbėl
,,Bijė tė dashta shumė"

Tash tė lutem Babi
Mos mė duaj mua
Duaje mbesėn ,afroje
Nė vend meje, ledhatoje!!
-------------------------------

BABI, JAM PĖRMALLUAR

Jam pėrmalluar shumė
Tė kėrkoj me mallėngjim
Tė thėrras me zė tė shterrur
Tek Ti kėrkoj strehim!

Mė merr Babi atje
Dua tė tė kam pran
Dua tė qaj nė prehėr
Se shumė vuajtje kam!

Asgjė nuk shof me sy
Mė janė errėsuar
Vetėm kėto duar tė zgjatura
Mė mbetėn duke tė kėrkuar!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:30, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:18

MĖ THUAJ!

MĖ thuaj shpirti im
A ndjeve kėaqėsi
Kur isha aq afėr
Tė vija tek Ti!

Athua u lute zemėr
Qė toka mos t'mė pranoj
Pasi mė ktheu nė jetė
Dhe prap duhet tė jetoj?

Pse s'mė doni pran
Ti dhe engjellusha ime?
Pse mė leni kėshtu?
Pa Ju jam jetime!

E Ti o babi im
A s'ke mall si unė?
A e di or Burrė
Se tė deshta shum?!

Ti nėnlokja ime
E di qė pran s'mė don
Gjithmon mė ke thėnė
Se jeta vazhdon!

Po vazhdon moj Nėnė
Po a jetoj unė?
Ju mė ikėt tė gjithė
Qė Ju desha aq shumė!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:29, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:20

NGA QYTETI I NDARĖ

ShiKoj me pėrmallim
Atje lartė kalaja
Me shumė xhelozi
E mban njė kujtim!

Nė njė gur tė lartė
Ka dy shkronja tė shkruara
A thua qėndrojnė ende
Apo janė tė demtuara?

Po te isha zog
Atje tė fluturoj
Vetėm njė minut
Shkronjat t'i pėrqafoj!

Me krahėt e lehtė
Pluhurin t'jua fshi
Ato ishin shkronja
Qė i shkruam UNĖ DHE TI!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:28, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:22

-----Tė mbushi njė gotė raki..---

A tė mbushi njė gotė raki
Apo t'i mbushi dy
Njėrėn ta pi gjerė nė fund
Tjetrėn me lot ta pėrzi!

A tė ulem mu nė skaj tė detit
Me dy gota tė mbushura plot
Njerėn tė mbushur raki
Tjetrėn tė mbushur me lot!

A tė shkoj nė rrėzė tė malit
Me njė shishe tė mbushur plot
Tė pi pėr Ty e pėr vete
Se ndihem e mėrzitur sot!

O qiell i kthjellėt si loti
O diell qe fare s'mė ngroh
A thua do t'ia dal me jetėn
E ATĖ mė mos ta shoh?


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:28, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:23

E ti i dashur??
---------------------
Athua ike me qėllim
Ani qe tė dashta aq shum
Apo vdekja tė rrėmbeu
Dhe tė ndau me dhunė!

Pse nuk mė berė njė vend?
Atu afėr tek Ti tė vij
Tė jetojm tė bashkuar
Atje nėn tok vetėm unė dhe TI!

Edhe pse s'jam atje
E vdekur jam nė kėtė botė
Nuk ka asnjė ndryshim
Vetėm qė jam mbi tokė!

Nuk besoja kurr pėr jetė
Se do tė ikėsh nga unė
Ani qė shum mirė e dije
Qė u dashtėm aq shum!

Vdekje e mallkuar
Pse na ndave nė rini
A nuk tė erdhi keq
Qė ishte shum i ri!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:27, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:24

----Nuk dijė!...--

Nuk dij pse te dashta aq shum
Nuk besova se keshtu mbaron
Ti nen toke te zeze po prehesh
E jeta per mua vazhdon!

Nuk me shkonte mendja kurr
Se do te ndahemi per jete
Mendoja qe ata qe duhen
Do jetojn gjithmon te qete!

Ti gjete qetesin tende
Po ku mbeta une moj zemer
E vrar thell ne shpirt mbeta
Gjithmon duke te thirre ne emer

As loti nuk me ndalet kurr
As fat tjeter nuk kerkova
Nese ndojhere me shkon buza ne gaz
Mos mendo qe te harrova!

Tek varrezat e beje pushimin
Ulem tek koka jote lotoj
Qaj per fatin tend dhe timin
Athua edhe sa do te vazhdoj?

---------------------
-----Doja ndryshe-------

Kaluan disa ditė pa shkruar
Doja ndryshe tė shkruaj
S'po mund tė ndryshoj
Pasi me shpirt vuaj!

Tė gjithė ikėn nė pushime
Unė me Ju kam mbet
S'doja tė ju lė vetėm
Nuk do ndihesha e qet!

Ju pushoni nėn dhe
Unė mbi tokė me lot
Si atė ditė qė ikėt
Ndihem edhe sot!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:26, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:24

DIKUR!


Dikur isha e lumtur lozonjare
Dikur isha plot jetė e gėzime
Dikur isha njė fėmi fatėlum
Dikur kisha nėnė e babė
Dikur i kisha ata qė i doja shumė
Kjo ishte jeta ime
Nuk mė quanin JETIME!

Tani u rrita
Nuk kam mė lumturi
Nuk jam ajo vajzė lozonjare
Nuk kam shkėlqim nė sy
Nuk kam nė goje buzėqeshje
Tė gjitha mė shkuan me Ty!
__________________________

---Edhe unė.....


Edhe une jam njeri sikur Ti
Edhe une kam zemer e jo guri
Edhe qe jam vetem nje femer
Une kam nje bese Burri---(me dy RR)

Te pabes nuk pata as fis as fare
Ball hapur kokelart jetova
Shume qka nga te paret trashegova
Kurr nuk genjeva
Kurr nuk mashtrova!

Nuk trembem nga askush ne bote
Perveq nga Ai qe me krijoj
Me zemer te paster si loti jetova
Keshtu do mbetem gjersa ket bote ta leshoj!
____________________________________

Nese....

Nese nje dite me thua shko!
Mos me kerko me kurr
Edhe une kam nje organ ne trup
Qe quhet zemer e jo gur!

Nese don te me lendosh
Mos me kerko per jete
E lenduar jam qe moti
Sherim nuk mundem me gjete

Nese loti me rrjedh mbi fytyre
Mos kerko t'ma largosh
U mesova te jetoj n'kete menyre
Nga sot je i lire te shkosh

Nese kam gabuar me ty
Dua te kerkoj falje
Ne tunelin e erret qe u futa
Gjeta hyrje pa dalje!

Nga ti s'kerkova asgje
As ti mos kerko nga une
Plaga me plage nuk sherohet
Vetem zgjerohet me shum!!


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:25, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 18:25

Peshku i arte!

Ne breg te lumit e ulur
E tretur ne mendime
Nje peshk doli nga uji
Me pyeti per deshiren time

Me thuaj moj e perlotur
A mund te te ndihnoj
Une jam peshku i arte
Deshirat do ti plotesoj

Fshiva lotin nga syri
Fillova ta kerkoj
Nuk pash as peshk as njeri
Qe me mua bisedoj

Eh po te eshte e vertet
Deshirat peshku t'mi plotesoj
Do zija peshqit e botes
Deshiren te ma realizoj


Edituar pėr herė tė fundit nga epanjohura nė Mon 10 Feb 2014, 23:24, edituar 1 herė gjithsej

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5630
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi