» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dhelpra dhe Bilbyli

Shko poshtė

Dhelpra dhe Bilbyli

Mesazh nga Teuta_Pr prej Tue 11 Feb 2014, 23:37

Nė degėn e njė lisi, po kėndonte njė bilbil, ndėrsa aty pranė po kalonte dhelpra e cila ishte nisur nė gjueti. Kishte kohė qė bilbili ishte kthyer nė strofull, sepse vjeshta kishte ikur dhe kishte ardhur dimri me borė. Ndėrsa dhelpra qė e pėlqente dimrin, ishte nisur pėr jueti drejtė fshatit.
Pėr ku je nisur o dhelpėr?, e pyeti bilbili nga lartė nė degė.
Pėr gjueti, - tha ajo plotė inat, nga gjelozia pėr kėngėn e bukur tė bilbilit.
Ndėrsa bilbili, qė ia njihte gjelozin e dhelprės, si pėr inat, i tha; nėse shkon nė fshat, pėt dhe pėr kėngėt e mia, nėse ju pėlqejnė fshatarėve.
Por dhelpra iku me rrėmbim teposhtė dhe as qė e pėrfilli, fjalėn e bilbilit.
Pasi nuk kishte gjetur asgjė nė fshatė, ajo po kthehej sėrish tė njejtės rrugė. E zhgėnjyer, dhe kokė ulur po kalonte pranė lisit ku po kėndonte bilbili.
U ktheve, o dhelpėr? e pyeti bilbili, duke e pėrqeshur.
Nuk gjete asgjė?
Jo, - tha ajo me gjysėm zėri.
Po q'thonė fshatarėt, pėr kėngėt e mia?
Ata nuk i duan fare kėngėt e tua, - tha dhelpra plotė inat.
Ndėrsa bilbili qė ia njihte inatin e sajė, ia filloi njė kėngė tė bukur, pėr inatin e dhelprės. Do ta kėndoi kur tė vjen behari, atje mbi fshatė, dhe kur ta dėgjojnė fshatarėt, do tė u gėzohet zemra nga kėngėt e mia. Ata, ty nuk tė duan. Je grabiqare, ua vjedhė pulat nė kotec, u bėnė dėme nėpėr shtėpi. E sheh si tė kanė pėrzėnė nga fshati, mirė qė e ke shpėtuar kokėn, moj vjedhacake, - ia numroi bilbili njė pėr njė.
Dhelpra plotė zemrim, i tha bilbilit; po zbrite poshtė, do tė tė shqyej, dhe pėshtyu drejt tij. Pėshtyma i ra sėrish mbi fytyrėn e vetė. Ndėrsa bilbili, pėr inatin e sajė, vazhdoi ta kėndonte kėngėn e pranverės.
Nga inati, dhelpra iku plotė tėrbim, pyllit pėrpjetė.
avatar
Teuta_Pr
VIP

Postime : 54
Kyējet nė forum : 11688
Regjistruar mė : 22/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi