» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Fiku i Bardhė dhe i Zi

Shko poshtė

Fiku i Bardhė dhe i Zi

Mesazh nga Teuta_Pr prej Tue 11 Feb 2014, 23:46

Kishte qenė njė plak me njė djalė. Kishin qenė shumė tė varfėr Njė ditė i tha djali mėmės: - Shko mėmė e Iypja ēikėn mbretit!
Ēka po thua more djalė? - ia pret e ėma.- Ne s'na njeh kush pėr kurrgjė, e si do tė na e jep mbreti ēikėn? Duhet tė shkosh pėr hatėr tim! Shkon e ėma deri te saraji i mbretit, por i vjen turp t'ia kėrkoi ēikėn e kthen nė shtėpi. - He, nanė, ēka tha mbreti? More bir, s'mund ia pėrmenda kujt.
E pra atėherė po shkoj vetė e ia lyp. Djali e kishte nji fyell qė kur i frynte, shkonte ku dėshironte.
Shkon te saraji i mbretit e heton se ku e kishte odėn ēika; i fryn fyellit e hyn pėr dritarje brenda. E sheh e bij a e mbretit e habitet.
Po ti, - i thotė, - si kėtu, qės'hyn njeri gjallė, ae di babai?! - He, - ia pret djali, Unė shkoj ku tė dua vetė, me kėtėfyell. - Po pseke ardhė? - e pyeti ēika. - Kam ardhė pėr ty - i thote djali. (ēikės nuk i pėlqeu aspak, por e gėnjente deri sa i amori fyellin. Kur ia mori fyellin, i ra ziles dhe u mbush dhoma me ushtarė . - Kapeni, - u thotė, - e ma hiqni kėnde j !
E kapin ushtarėt, e rrahin mirė, i dėftojnė rrugėn. Niset djali e bjen nėpėr nji pyll. Ishte pika e dimrit e gjen midis pyllit njė fik plot me kokrra tė bardha. E kėput njė, e futė nė gojė dhe i duket mė i ėmbėl se mjalti. - Sa tė mirė, thotė, - kėta fiq tash nė mes tė dimrit! I kėputė disa e vijon rrugėn.
Pa dalė mirė prej pyllit, e gjen njė fik tjetėr plot me kokrra tė zeza. E kėput njė dhe e provon, e qe se i del njė bri midis balli. "Pale!", thotė, "Po ky bri si kėshtu?! " E han njė fik tė bardhė e i zhduket briri. "Kjo punė" thotė, "qenka pėr ēudi!" E merr edhe do fiq tė zi me vete e shkon nė qytet para sarajit tė mbretit dhe bėrtet: - Hajde fiq! Hajde fiq tė njomė! E dėgjon e bija e mbretit, i shkon mall pėr fiq e kėrkon pėr t'i blerė nj a dy. Djali i shet katėr fiq tė zinjė dhe ikėn. I han e bija mbretit tė katėrt e i dalin katėr brirė nė ballė.
Kur e shef mbreti, desh ēmendet, se e kishte veē nji vajzė tė vetme. Kėrkon yshtje e lloj-lloj barnash; por pa dobi: sa ia preninbrirėt, idilnintėtjerėt. Mbasnjėviti kalon prap djali parasarajit tė mbretite bėrtet: "Hajde fiq! Hajde fiq tė mirė!" I kishte ruajtur do fiq tė bardhė e do fiq tė zi.
E dėgjon e bija e mbretit e lypė ende fiq. Djali ia shet vetėm njė fiq tė bardhė. Porsa e han e bij a e mbretit fiqin i hiqet nji bri. I dėfton mbretit e ky qet ta kėrkoi djalin, qė shitte fiq, se e kishte qitė fjalėn: "Kush mund tė ma shėrojė vajzėn, i ndreq pallate dhe ia jap vajzėn pėr grua"
Dalin rrogėtarėt ta kėrkofnė djalin dhe e takojnė: - Na e shet do fiq, - i thonė - se na ka dėrguar mbreti. Jooo! - ua kthen djali. - Pa shkar vetė te ēika e mbretit tė flas me te, nuk u jap fiq tjetėr. Shkojnė e i dėftojnė mbretitse si ka thėnė djali, qė shet fiq, e mbreti pėrgjigjet: - Po pse mos ta lėmė tė hyje te ēika, ta provojmė? E thėrrasin djalin, dhe e fusin te e bija e mbretit. Kur mbeten vetėm tė dy, djali i jep nji fik tė zi dhe, por sa e ha ēika i del edhe njė bri; ia jep nji fik tė bardhė, e prapė i hiqet. - Unė mund, tė shėroj - i thotė djali ēikės sė mbretit. - Apo mė njeh se kush jam? - Unė jam ai djali, qė tė pata hyrė vjet nė dhomė pėr dritarje. Tash pa ma dhėnė fyellin e pa ma dhėnė besėn se mė merr pėr burrė, nuk tė shėroj. Shumė u mendua vajza por pa tjetėr iu desh t'ia japė fyellin dhe besėn pėr martesė . Atėherė djali i dha fiq tė bardhė dhe ia hoqi tė gjithė brirėt.
U gėzua vajza, u gėzua mbreti dhe e u gėzuen gjithė. Mbreti ia ndėrtoi njė saraj tė bukur pėrballė sarajit tė vet dhe ia dha tė bijėn pėr grua. Bėri njė javė dasėm. Mbasnjė jave i fryu djali fyellit e u tund me gjithė pallat nė katund tė vet, pėr tė jetuar sė bashku me t'ėmėn. Aty ndejti me tė shoqen dhe t'ėmėn si mė i miri nė atė vend.
avatar
Teuta_Pr
VIP

Postime : 54
Kyējet nė forum : 11841
Regjistruar mė : 22/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi