» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

2 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 2 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Borėbardha dhe 7 Xhuxhat

Shko poshtė

Borėbardha dhe 7 Xhuxhat

Mesazh nga Teuta_Pr prej Tue 11 Feb 2014, 23:53

Na ishte njėherė njė mbretėreshė e bukur, por shumė e keqe, qė rronte nė njė kėshtjellė tė madhe. Kjo mbretėreshė e kishte zakon tė pyeste pėrherė pasqyrėn e murit se kush ishte mė e bukura nė krejt mbretėrinė. Kur pasqyra iu pėrgjigj njė ditė se e thjeshtra, qė e quanin Borėbardha, ishte mė e bukur se ajo, mbretėresha e keqe thirri njė gjahtarė dhe e urdhėroi ta ēonte Borbardhen nė pyll e ta vriste.
Gjahtari e ēoi Borebardhėn nė pyll, por nuk i bėri zemra ta vriste vajzėn e bukur; i kallėzoi asaj ē'e kishte urdhėruar njerka dhe e la tė lirė, por e porositi t'i rrinte larg pallatit tė mbretit.
Kur mbeti vetėm nė pyll dhe ra nata, Borėbardha qau e qau me dėnesė, por kur zbardhi dita pa nė mes tė pyllit njė shtėpizė fare tė vogėl.
Vajza i ra e i ra portės, por meqė s'iu pėrgjigj njeri hyri brenda. Hodhi sytė pėrreth dhe tha me vete se tė zotėt e kėsaj shtėpsė sė ēuditshme duhej tė qenė shumė tė vegjėl nga shtati dhe shumė rrėmujaxhinj.
Borėbardha pastroi dhe e ndreqi shtėpinė, pėrgatiti pėr tė ngrėnė dhe, meqė ishte shumė e lodhur, ra e fjeti nė njėrin nga shtretėrit e vegjėl nė katin e sipėrm. Kjo shtėpia na ishte nė tė vėrtetė shtėpia e tė shtatė xhuxhave. Kur u kthyen nga puna tė shtatė xhuxhat u ēuditėn fortė kur gjetėn nė shtėpi vajzėn e bukur. Bardhabora, me t'u zgjuar, u tregoi atyre se ē'i kishte ndodhur. Ata u prekėn aq shumė, sa vendosėn ta mbanin tė rrinte me ta. Bardhabora u gėzua e u kėnaq sa s'thuhet...
Bardhabora rronte e lumtur me miqtė e saj tė vegjėl: ajo u mbante atyre shtėpinė e pastėr e nė rregull dhe u gatuante gjellė. Mirėpo tė shtatė xhuxhat i trembeshin hakmarrjes sė mbretėreshės sė keqe, ndaj ēdo mėngjes, para se tė niseshin pėr punė nė minierat e diamantėve, e porositnin Bardhaborėn tė kishte shumė kujdes e t'i ruhej asaj.
Dhe vėrtet, njerka e keqe e mori vesh nga pasqyra e murit se Borėbardha nuk kishte vdekur, por rronte e lumtur nė pyll me tė shtatė xhuxhat. Atėherė vendosi tė hakmerrej. U shndėrrua e mori pamjen e njė plake tė mjerė dhe shkoi fill e te shtėpia e xhuxhave, ku i dha Borėbardha njė mollė tė bukur. Vajza e mori pa dyshuar gjė.
Mirėpo molla e bukur na qenkėsh e helmuar!
Sapo e kafshoi, Borėbardha ra pėrdhe si e vdekur... dhe ashtu e gjetėn xhuxhat kur u kthyen.Tė bindur se vajza kishte vdekur, tė shtatė xhuxhat e morėn dhe e vunė nė njė pemė, ku po e qanin me ngashėrim. Kalon aty pari njė princ dhe kur i sheh ashtu i pyet pėrse qanin pranė asaj bukurosheje qė flinte mes luleve.
Tė shtatė xhuxhat i treguan histrinė e bardhaborės dhe princi u prek aq fort, sa u ul ta puthte atė vajzė aq tė bukur.
Me ta puthur princi, Borėbardha u zgjua dhe i buzqeshi. Princi i kėrkoi tė bėhej gruaja e tij. Borėbardha pranoi me gjith zemėr dhe u nis bashkė me tė nė kėshtjellėn e princit. Tė shtatė xhuxhat i pėrcollėn me urime e duke pėrplasur duart plot gėzim.
avatar
Teuta_Pr
VIP

Postime : 54
Kyējet nė forum : 11838
Regjistruar mė : 22/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi