» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Plaku, Plaka dhe Cironka

Shko poshtė

Plaku, Plaka dhe Cironka

Mesazh nga Teuta_Pr prej Tue 11 Feb 2014, 23:56

Na ishte njė herė njė plak i varfer, por shumė i varfer ama. Ai jetonte ne breg 
te lumit bashke me plaken e teij grindavece dhe shpirtkeqe. Jetonin te dy ne 
skamje dhe ne mjerim te plotė. Plaku zinte ndonjė cirua ne lume dhe plaka e 
gatuante. Njė ditė dimri plaku ndenji aty me ore te tera, por nuk zuri gjė. 
Ishte ftohte. Ai donte te kthehej ne shtepi, por kur kujtonte plaken rrinte 
aty me shprese se mund te kapte diēka. Dhe me nė fund fija e vjetėr e 
filispanjes u lekund dhe plaku nxitoi ta terhiqte. Kur c'te shihte? Njė cirua 
i vogėl, fare i vogėl vazhdonte te perpelitej ne majen e grepit. Plaku e mori 
ne dorė. Cironka kishte ca vezullime te arta. Plaku hapi torben e tij te 
vjetėr dhe...
-Tė lutem, me hidh pėrsėri ne lume!
Plaku u habit.
-Kush foli?- Tha.
-Tė lutem me hidh ne lume,- tha cironka- dhe unė do tė te realizoj ēdo 
dėshirė qė tė kesh.
Plaku i shkrete ishte zemermire. Ai e kuptoi se as ai e as plaka e tij 
s'ngopeshin dot me njė cironke aq te vogėl dhe e hodhi ne lume. Ne ēast, 
cironka doli nga uji dhe i tha:
-Me thuaj njė dėshirė!
-Tė kisha njė torbe me cironj...
Pa mbaruar plaku fjalėn, torba me cironj i erdhi pranė. Plaku i mori dhe u 
nis ne shtepi. Ne fillim plaka e shau, por pastaj natyrisht u kenaq. Plaku se 
mbajti dot te fshehten (Ah, kėta pleqte e mirė!) dhe ja tregoi gjithė 
historinė...Plaka lakmitare i tha:
-Pse nuk i the qė cironjte te ishin te tiganisur? Shko, thuaji!
Plaku i shkrete shkoi nėpėr te ftohte, e thirri cironken dhe ja tha dėshirėn. 
Kur shkoi nė shtepi, plaka kishte pėrfunduar gjysmen e cironkave...Por kjo 
s'ishte asgjė. 
Sa herė qė plakes i kujtohej ndonjė gjė ajo dėrgonte plakun t'ia thoshte kėtė 
dėshirė cironkes. Dhe plaku (Ah, i shkreti plak!...) shkonte ne lume dhe 
therriste cironken. Dhe cironka bėnte realitet dėshirėn e plakes. Kėshtu 
pleqte u bene zengjine. Ata kishin shtepi te mirė, kuaj, hyzmeqare...Ēdo gjė, 
ēdo gjė. Aq sa plaka s'kishte me cafre te kėrkonte dhe njė ditė e urdhėroi 
plakun:
- Shko merre cironken tėnde te qelbur dhe sille kėtu!
Plakut te shkrete i therri ne zemėr dhe cale-cale u nis e shkoi nė anė te 
lumit dhe i thirri cironkes.
Ajo doli ne ēast mbi ujė. Cironka ishte e arte. Edhe zemren e kishte te arte.
-Me thuaj njė dėshirė!- i tha ajo plakut si gjithmonė.
-Plaka mė tha...- Plaku u gelltit.- se ti duhet tė vish me mua tani. 
Pra...plaka do qė ti ta lesh lumin dhe tė vish me mua...
Cironka e vogėl heshti. Heshti disa ēaste dhe pafolur fare u krrodh thelle ne 
ujrat e turbullta te lumit pėr tė mos dalė me kurrė.
Plaku u kthye ne shtepi..shtėpia s'ishte me. Ne vend te saj gjeti kasollen, 
plaken e tij te keqe dhe te njeten varferi te dikurshme. Ndoshta kishte 
kėrkuar shumė...
avatar
Teuta_Pr
VIP

Postime : 54
Kyējet nė forum : 11685
Regjistruar mė : 22/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi