» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ngrohja globale dhe njerezimi

Shko poshtė

Ngrohja globale dhe njerezimi

Mesazh nga bovari prej Fri 07 Sep 2007, 19:03

“Rezervuaret e fshehur ne antarktide”Sipas kerkimeve te shkencetareve me kilometra ne thellesi,nen akuj ka rezervuare te cilet lidhen me njeri tjetrin.

Sipas shkencetareve anglez qe bene kerkime ne antarktide eshte hedhur versioni qe duhet marre kampion i ujtit te ketyre rezervuareve pasi ndotja e mundeshme e njerit nga rezervuaret mund te rezikoj ndotjet e te gjithe rezervuareve qe kane lidhje me njeri tjetrin.
Drite Europes:
Keto rezervuare shikohen si kapsulat e kohes dhe depo njohurishe qe kan ete bejne drejtperdrejt me ngrohjen globale dhe gjithashtu jan drita e njohurive per llojin e klimes qe ka egzistuar me miljona vjet para.
Ne te njejten kohe kerkimet ne keto rezervuare ujti do te japin njohuri akoma me shume per satelitin e jupiterit i cili eshte i mbulluar me akull(Europa).
Mijra rezervuare mund te dalin ne pah:
Me perpara nuk i jepej asnje mundesi qe mund te kish rezervuate ne antarktide pasi ishte me akuj te larte dhe nje temperature tejet te ftohte.Ne vitin 1960 ne kerkimet e bera me an ete sateliteve dhe radareve u zbulua se nen akuj kish rezervuare.Deri tani ne kontinent jan vertetuar 150 rezervuare dhe pritet qe edhe mijra te dalin ne pah.
Rezervuar ime i madh Vostok:
Deri tani ne antarktide rezervuar ime i madh eshte gjetur Vostok.Gjatesia 250,gjeresia 40 km.
Nasa dhe Akademia e Shkencave Ruse tani ne bashkpunim po bejne planin per marrjen e kampionit nga ky rezervuar.Dhe tani pritet qe nga rezervuaret e mbuluara me akuj per miljona vite te shfaqen gjallesa te reja!


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Fri 07 Sep 2007, 19:15, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12018
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngrohja globale dhe njerezimi

Mesazh nga bovari prej Fri 07 Sep 2007, 19:04

Ngrohja Globale : Eshte termi qe permbledh dhe perkufizon ngritjen e temperatures ne atmosfere dhe ne oqeane,gje qe shkakton ndryshimet klimaterike.
Arsyet e Ngrohjes Globale:
Arsyeja kryesore e ngrohjes globale jane vecanerisht shtetet qe po industrializohen ku ne nje sasi te madhe leshohet ne atmosfere gazi (CO2).
Ritja e sasise se ketij gazi ben te mundur mbajtjen e rezeve te diellit qe rrisin temperaturen e siperfaqes tokesore.
Pasojat e Ngrohjes Globale:-Do te humbin jeten miljona njerez nga semundjet infektive qe do te kene rezistence dhe shtim masiv mikrobesh ku do kete edhe mutasjone virusesh qe do te mundesohen nga dallgat e ajrit te nxehte,permbytjet,uraganet dhe thatesira.
-Shume specie te gjallesave do te zhduket.
-Bota bimore do te kete nje zvoglim dhe zhdukje e specijeve bimore,pjesa e madhe e botes do te kthehet ne shkretetire.
-Dallgat e ngrohta te ajrit,permbytjet,uraganet dhe zjarret si fillim do te japin dem masiv ne boten e trete ose me thjeshte ne pjesen e popullates se varfer.
-Niveli i detit do te rritet dhe shume shtete qe jane ne nivelin e detit do te permbyten,do te mbeten nen uje.
-Do te kete rritje ne numerin e fortunave,ndodhite natyrore qe ndodhin ne zonen e pacifikut dhe shirat e musoneve.
Ē’fare mund te behet?
Shtetet duhet te marrin masa parandaluese.Burimet energjike te perdoren ne sasi te duhur,duhet te rrihet large nga djegjet e fosileve veprim qe po parandalohet me marveshjen e “Kyoto”..e cila u ka sjell shteteve kufizime ne leshimin e karbonit.
Dhe duhet qe te gjithe njerezit te marin masa individuale per parandalimin e ngrohjes globale.


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Fri 07 Sep 2007, 19:14, edituar 2 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12018
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngrohja globale dhe njerezimi

Mesazh nga bovari prej Fri 07 Sep 2007, 19:04

Siē dihet ngrohja globale eshte nje problem universal dhe te gjitheve na bie detyre ne kete ēeshtje.Dhe masat duhen marre nga shteti e pas ne shkalle te gjere deri tek individi.
Masat qe duhet te meren nga shteti:Te nxirren vlerat e gazeve te serave
-Te perfitohet ne maksimun nga energjia hidrolike
-Te stimulohen burimet energjike si energjia e eres,energjia e diellit dhe ajo gjeotermale.
-Pjesa e tokes qe eshte e pa perdorur te mbillet me peme.
-Te kontrollohen lendet djegese
-Te bej te mundur vetdijesimin e popullit.
-Te mari nen kontroll plitiken e buqesise
-Dhe te bej planifikimin e turizmit.

.Ja masat qe duhet te marre drejtimi vendor per shmangjen dhe ngadalsimin e ndryshimit klimaterik:
-Ndryshimi klimaterik do te prek me shume femijet tane dhe pasardhetit e tyre.Dhe per kete arsye duhet te behen programe arsimuese ne shkolla.
-Te vejne ne jete planin e kursimit te ujtit dhe energjise
-Te kerkohen burime te reja ujti dhe gjithashtu rinovim dhe ngritjet e centraleve te energjise alternative.
-Te ritet dhe respektohet kontrolli mbi gazrat e serave dhe fabrikave.
-Planimetria e urbanistikes te behet duke pasur parasysh ndryshimin klimaterik.
-Te stimulohet shperndarja e popullates qe te jene aktiv per natyren dhe te mos mbipopullohen qytetet qe jane konsumator total te natyres.
..................................................................................................
Dhe ja nje prove tjeter per vazhdimin e ritjes se temperatures:
Ne polin e veriut me shkrirjen e nje siperfaqe te madhe akulli ka dal ne pah nje ishull shkembor i ri.
Sipas lajmeve shkencore te pasqyruara edhe ne shtyp “Warming İsland”quhet ishulli shkembor qe ka dal ne siperfaqe 620 km large polit te veriut.Kjo prove eshte zbuluar nga kerkuesi amerikan Dennis Schmitt.
Nderkohe qe sepcialisti i hartave danez Hans Jepsen ka thene “ky ishull ka dal ne siperfaqe me zhvendosjen e ures se akullit drejt jugut dhe kerkuesi amerikan Dennis Schmitt. eshte shprehur”Dite te erreta na presin.Dhe ne jemi ne dijeni per pasojat e keqija””


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Fri 07 Sep 2007, 19:13, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12018
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngrohja globale dhe njerezimi

Mesazh nga bovari prej Fri 07 Sep 2007, 19:12

Ja dhe disa pamje nga ndryshimet e klimes dhe sigurisht te ardhmes qe na pret!

Pamje nga shkrirja e akujve!

Permasat e ndryshimit nder vitet 1928-2004!

A nuk duhet bere diēka per te ardhmen e njerzimit?!

E dhe keta kane nevoje per mbrojtje!

Vertete shume kohe kemi humbur por akoma vone nuk eshte!

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12018
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngrohja globale dhe njerezimi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi