» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ēka duhet tė dijė fėmija qė rri vetėm?

Shko poshtė

Ēka duhet tė dijė fėmija qė rri vetėm?

Mesazh nga Vizitor prej Sun 23 Feb 2014, 15:38

Ēka duhet tė dijė fėmija qė rri vetėm?


Duke i ushtruar fėmijėt qė tė qėndrojnė vetėm nė shtėpi, ju ushtroni vetėqėndrimin e tyre. Kur fėmijėt janė vetėm, ata ndėrtojnė pavarėsinė e tyre, ndjenjėn e pėrgjegjėsisė dhe teknikėn e gjindshmėrisė praktike. Por, pėr tė qenė e gjitha siē duhet, ja disa kėshilla tė cilat mund t’ju ndihmojnė.
Pas moshės 12-vjeēe, mund tė filloni ta mėsoni fėmijėn qė tė qėndrojė vetėm nė shtėpi. Ndarjet e para duhet tė fillojnė ngadalė dhe me maturi. Sė pari shkoni deri nė ndonjė dyqan apo ndonjė vend tjetėr, tė cilin fėmija di qė ėshtė afėr shtėpisė suaj.
- Ēka duhet tė bėni?: Sigurohuni qė fėmija juaj ėshtė i gatshėm tė kujdeset pėr vetveten kur ju nuk jeni pranė tij. Gjithmonė duhet tė jeni nė dijeni se ku e keni fėmijėn, me kė ėshtė dhe ēfarė bėn. Mėsoni fėmijėn tuaj me rregullat e sigurisė:
- Kė ta telefonojė nė raste urgjente.
- Nė rast rreziku, si tė shpjegohet nėpėrmjet telefonit se ku ndodhet vendbanimi juaj.
- T’ju telefonojė sa herė qė tė mbėrrijė nė shtėpi.
- Se si t’i mbyllė dyert dhe dritaret, dhe alarmin e sigurisė po qė se e keni.
- Qė nė asnjė rast tė mos e lejojė askėnd tė huaj tė hyjė nė shtėpi pa lejen tuaj.
- Qė personit qė troket nė derė tė mos i tregojė qė ėshtė i vetėm nė shtėpi.
- Qė ēelėsin e shtėpisė ta mbajė nė vendin ku nuk mund t’i humbet.
- Si tė reagojė nė rast zjarri.
- Qė tė mos hyjė nė shtėpi po qe se dyshon qė diēka nuk ėshtė nė rregull - p.sh. derėn e lėnė hapur, dritare e thyer…
- Qė t’ju telefonojė, nėse diēka e frikėson apo nėse diēka e bėn qė tė mos ndihet mirė.
Kėto janė disa kėshilla dhe rregulla qė duhet patjetėr t’ia mėsoni fėmijės suaj, nė qoftė se atė e leni vetėm nė shtėpi. Dhe nėse ai nuk i di kėto patjetėr duhet tė qėndrojė dikush me tė, ose dėrgojeni te tė afėrmit tuaj.

ZERI INFO

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi