» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Loja e pėrbashkėt, shumė e dobishme

Shko poshtė

Loja e pėrbashkėt, shumė e dobishme

Mesazh nga Vizitor prej Sun 23 Feb 2014, 15:49

Loja e pėrbashkėt, shumė e dobishmeT’u japėsh lodrat fėmijėve dhe t’u thuash tė shkojnė tė luajnė nė dhomėn e tyre apo nė oborr ėshtė njė qėndrim i gabuar. Me lodrėn fėmija mėson tė luajė, tė ndajė me tė tjerėt dhe tė thurė lojėn. Pėr kėtė arsye nėnat dhe baballarėt duhet tė ulen e luajnė me fėmijėt e tyre herė pas here.
Domosdoshmėria themelore e njė fėmije ėshtė dashuria e nėnės dhe babait, mė pas vjen loja. Ashtu si tė rriturit janė tė zėnė me njė punė tė caktuara, edhe fėmijėt janė tė zėnė me lojėn. Prindėrit mendojnė se fėmija mund tė luajė vetėm, pa e ndihmuar. I thonė “merri lodrat” dhe e lėnė tė luajė vetėm. Nė shumicėn e rasteve e shohin si njė mundėsi pėr tė plotėsuar punėt e papėrfunduara.
Por njė sjellje e tillė ėshtė shumė e gabuar. Nėna dhe babai duhet tė jenė pjesė e lojės dhe tė luajnė me fėmijėn. Specialistėt mendojnė se me anė tė lojės prindi mund tė njohė mė mirė fėmijėn dhe tė forcojė marrėdhėnien, lidhjen mes tyre. Krahas kėsaj, njė lojė e luajtur bashkė me prindėrit forcon imagjinatėn e fėmijės.
Duke pohuar se gjatė lojės fėmija ndjen gėzim dhe emocionohet, specialistėt theksojnė se loja zhvillon aftėsinė e vendimmarrjes, imitimit dhe imagjinatės sė fėmijės dhe mundėson prezantimin e prindit te fėmija. Qėndrimi vazhdimisht vetėm i fėmijės dhe mospėrfshirja e prindėrve nė lojė, ėshtė njė qėndrim shumė i gabuar.
Loja e luajtur sė bashku ėshtė njė fushė sociale, ku forcohen marrėdhėniet dhe ku nėna e babai njohin mė mirė fėmijėn e tyre. Por, pėrsėri nuk duhet tė nėnvlerėsojmė edhe faktin se fėmija ndonjėherė duhet tė luajė vetėm. Prandaj ju si prindėr duhet ta kuptoni se kur duhet t’i bashkoheni edhe ju fėmijės suaj nė lojė, e kur duhet lėnė atė vetėm ta bėj kėtė.

zeri info

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi