» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mrekullitė e natyrės

Shko poshtė

Mrekullitė e natyrės

Mesazh nga epanjohura prej Thu 27 Feb 2014, 16:43

Studimet nė lidhje me trupin e njeriut dhe ushqimin, pėrmendin faktin
se forma e ēdo peme, bime apo perimeje, tregon pjesėn e trupit pėr tė
cilėn ėshtė e dobishme… Ja disa shembuj:

Arrat


Arra i pėrngjan sė tepėrmi formės sė trurit me dy hemisferat e tij!
Studimet vėrtetojnė se ngrėnia e arrės ndikon nė rritjen e shumė
qelizave nervore tė cilat ndihmojnė veprimtarinė e trurit.

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5729
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mrekullitė e natyrės

Mesazh nga epanjohura prej Thu 27 Feb 2014, 16:47

Avokado

Avokado, patėlxhani dhe dardha, janė tė domosdoshme pėr shėndetin e
mitrės sė gruas. Studimet tregojnė se nėse gruaja ha njė kokėrr avokado
pėr ēdo javė, njė gjė e tillė ndihmon nė barazpeshėn e hormoneve tė
mitrės si dhe pakėson gjasat e sėmundjes sė kancerit tė qafės sė
mitrės. Ėshtė me rėndėsi tė pėrmendim faktin se avokado ka nevojė pėr 9
muaj qė tė piqet plotėsisht.

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5729
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mrekullitė e natyrės

Mesazh nga epanjohura prej Thu 27 Feb 2014, 16:53

Domatja

Nje domate ka 4 ndarje dhe eshte e kuqe. Zemra ka 4 ndarje dhe eshte e kuqe. Te gjitha studimet tregojne se domatet kane sasi te madhe lycopine dhe jane ne te vertete zemer e paster dhe ushqim i gjakosur.

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5729
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mrekullitė e natyrės

Mesazh nga epanjohura prej Thu 27 Feb 2014, 16:57

Ps.Mos t'a ngarkoj forumin me foto..
Fasulja: u ndihmon veshkėve nė kryerjen e punės sė tyre… ajo u pėrngjan formės sė tyre.


Fiku.. ėshtė pemė e mbushur plotė e pėrplotė me fara, dhe se pėrdorimi
i tij ėshtė i dobishėm pėr burrat, pasi rrit numrin e spermatozoidėve
si dhe pakėson gjasat e sterilitetit


Karrota
Kjo ėshtė karrotė e prerė pėr sė gjėri; I pėrngjan bebzės sė syrit dhe
me tė vėrtetė, studimet kanė vėrtetuar se karrota ėshtė shumė e
dobishme pėr shikimin.Portokalli, limoni dhe agrumet tjera, u pėrngjajnė gjėndrave tė cilat
tajitin qumėshtin nė gjoksin e gruas, madje ato janė tė rendėsishme pėr
shėndetin e gjiritPatatja .. pėr nga forma i pėrngjan pankreasit dhe ndihmon nė barazpeshėn e sheqerit nė gjak.Qepa… u pėrngjan qelizave tė trupit. Studimet tregojnė se qepa ndihmon
nė pastrimin e trupit nga sekrecionet, si dhe i bėn sytė tė lotojnė, me
ē’rast lotėt bėjnė pastrimin e shtresave tė syve.Tufa e rrushit i pėrngjan formės sė jashtme tė zemrės, dhe ēdo kokėrr
rrushi i pėrngjan njė qelize tė gjakut. Tashmė studimet tregojnė se
rrushi ėshtė i shėndetshėm pėr zemrėn, e poashtu edhe pėr gjakun.Selino i pėrngjan formės sė eshtrave, madje ėshtė e dobishme pėr to.
Sasia e sodiumit nė selino ėshtė 23 %; e njėjta pėrqindje gjendet nė
eshtra.

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5729
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mrekullitė e natyrės

Mesazh nga albi prej Thu 27 Feb 2014, 20:00 HURMA esht nje peme si rritet ne shtete Arabe esht shum e shendetshme Muhameti a,s  gjithmon ne mujin Ramazan ke ba iftar vetem me HURMEN
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12204
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mrekullitė e natyrės

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi