» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Halitoza (era e keqe e gojės)

Shko poshtė

Halitoza (era e keqe e gojės)

Mesazh nga Ali prej Sat 01 Mar 2014, 21:52Shkaqet e erės se keqe tė gojės janė tė shumta: gojore (mishrat e dhėmbėve, stomatiti, kariet e dhėmbėve), tė aparatit tretės apo hepatike. Evitoni drekat dhe darkat tė rėnduara: ushqimi i tepėrt krijon gazra dhe erėra tė kėqija.
Ushqimet qė duhen zgjedhur: ananasi, pjepri, limoni, peshku pa dhjam. 
Ushqimet qė duhen kufizuar: lakra e zier, hudhra, qepa.

Fototerapia
• Nėse shkaku ėshtė i zgavrės sė gojės: atėherė kryeni shpėlarje tė gojės me: valim me gjethe trumbėze, sherbele, alteje e mendre: 10 gram prej secilės zihen nė njė litėr ujė pėr 10 minuta.

• Nėse shkaku ėshtė i lidhur me tretjen:  valim me gjethe shporizi (bimė e ngjashme me hithrėn, me lule tė imta ngjyrė jargavani tė ēelur), e ēaj jeshil. Nė 250 gram ujė tė valuar shtoni 5 gram gjethe shporizi dhe 5 gram gjethe ēaji, lėrini tė ziejnė pėr 10 minuta, kullojini gjysmė ore mbas zierjes dhe mund ta pini mbas vakteve, transmeton Telegrafi.
Ushqyerja me gji 
Nuk ėshtė e vėrtetė qė njė grua qė ushqen fėmijėn me gji duhet tė ushqehet sa pėr dy veta. Ngrėnia nė sasi tė mėdha dhe pa cilėsi ndikon edhe nė cilėsinė e qumėshtit tė saj; njė nėnė e re ka nevojė pėr afėrsisht 2500 kalori nė ditė. Ushqimi duhet tė jetė i larmishėm dhe cilėsor.

Ushqimet qė kėshillohen: thjerrėza dhe djathi parmixhan janė sipas traditės, ushqime qumėshtsjellėse. Tė tilla janė gjithashtu edhe tė brendshmet, oreshkat (mollė dheu), elbi, tėrshėra, kajsitė. Njė gotė birrė gjatė vakteve favorizon prodhimin e qumėshtit.
Ushqime qė duhen kufizuar: gjithēka qė mund t'i japė shije tė keqe qumėshtit: hudhra, qepa, lakra, angjinaret. /Telegrafi/
avatar
Ali

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 29
Kyējet nė forum : 11580
Regjistruar mė : 17/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi