» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dashuria dhe tradhtia, duken larg, por janė shumė afėr.

Shko poshtė

Dashuria dhe tradhtia, duken larg, por janė shumė afėr.

Mesazh nga Eidisi prej Mon 10 Mar 2014, 21:25

Dashuria dhe tradhtia janė dy terma qė e pėrjashtojnė automatikisht njėri-tjetrin, por jeta po provon tė kundėrtėn e kėsaj. Nėse do tė hyjmė nė brendėsi tė kėtyre dy kategorive, nė kėrkim tė lidhjes qė ekziston mes dy termave, do tė shohim se dashuria ka tė bėjė me dedikimin apasionant dhe ekskluziv, i shoqėruar me mirėqenie shpirtėrore dhe stabilitet. Ndėrsa tradhtia shpesh ka lidhje me dashurinė sepse nė fakt nuk ėshtė gjė tjetėr veēse transferimi i dashurisė nga njė subjekt tek njė subjekt tjetėr, nga njė dimension te tjetri, por shpesh jetohet si shkatėrrim i dashurisė, ndėrkohė qė pėrfaqėson njė motor tė transformimit tė saj. Ndjenja qė provohet kur tradhtohet, ngjan me njė vdekje tė vogėl dhe si e tillė pėrjetohet si njė gjė negative, si humbje dhe si nevojė universale. Pėr tė kuptuar foljen “tradhtoj”, mjafton tė shohim kuptimin e saj nė latinisht, “tradere” qė do tė thotė tė modifikosh ose tė braktisėsh njė rregull, njė urdhėr, njė sistem tė mėparshėm. Pra, braktiset e vjetra pėr tė kaluar tek e reja. Pra, tradhtia ka tė bėjė me braktisjen e rregullave tė vjetra, apo konfigurimeve, nė favor tė atyre tė reja. Kur rregulli i ri, apo konfiguracioni afirmohet, tradhtia transformohet nė traditė. Dashuria nuk vdes, por spostohet deri nė tradhtinė e ardhshme. Nė kėtė sens dashuria dhe tradhtia janė kaq tė lidhura me njėra-tjetrėn.???!!!


Nėse ėshtė e vėrtetė qė tradhtar lind, ta dini se besnik bėhesh. (G. Dacquino)
Tradhtia: ta ngjisėsh diku tjetėr atė qė tė ėshtė thyer nė shtėpi. (Julien De Valckenaere 1898-1958)
Ka dy tipe grash: ato qė gėnjejnė burrat dhe ato qė thonė se nuk ėshtė e vėrtetė. (Maurice Donnay)
Tė bėsh dashuri me gruan tėnde, ėshtė si tė shkosh pėr gjah dhe tė qėllosh njė kafshė tė balsamosur. (Groucho Marx)
Besnikė janė tė gjitha ata qė u mungojnė rastet pėr tė mos qenė tė tillė. (Alessandro Morandotti)
Jezu Krishti ia fali gruas tradhtinė. S’do mend, nuk ishte e tija. (Georges Courteline)
Burri nuk ėshtė i pabesė, por ėshtė pluralist. (Diego Parassole)
Tradhtia ėshtė aplikimi i demokracisė nė dashuri. (Henry Louis Mencken)
Tė kam tradhtuar vetėm qė tė bindem se ti je mė i miri, ki durim, nuk mė ka mbetur edhe shumė. (Fabio Fazio)

firma.................................................................................................................................................................................
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Dduhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet. Tė gjitha postimet e postuara kėtu shprehnin kėndvėshtrimin e autorit dhe jo tė stafit tonė (pėrveq ne rastet kur autor ėshtė ndonjėri nga stafi)
avatar
Eidisi
Admin

Shteti : Europe
Postime : 280
Kyējet nė forum : 6215
Regjistruar mė : 10/01/2013
Profesioni : Duke rritur Cunin

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi