» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Veprimet qė e largojnė kokėdhimbjen

Shko poshtė

Veprimet qė e largojnė kokėdhimbjen

Mesazh nga Eidisi prej Tue 11 Mar 2014, 19:18

Tė gjithė e dinė se barnat popullore dhe disa veprime tė lashta shpesh janė mė efektive se sa produkte kimike nga barnatoret. Kėshtu gjyshėrit tani i kanė aplikuar disa metoda pėr shėrimin e kokėdhimbjes, tė cilat edhe sot mund t’i pėrdorni para se tė pini analgjetikun.
- Dushi: Nėse ju dhemb koka, do tė jetė e dobishme njė dush i ngrohtė. Apo edhe futja e kėmbėve nė ujė tė nxehtė 10 deri nė 15 minuta. Nėse dhimbja e kokės ėshtė shkaktuar nga ngarkesa psikike dhe emocionale, kjo metodė do tė jetė shumė efektive. E ashtuquajtura kokėdhimbja tensionues shpesh paraqitet si pasojė e ankthit dhe shqetėsimit. Kėshtu ėshtė me rėndėsi qė tė relaksoheni dhe qetėsoheni, dhe dushi i ngrohtė, sidomos nėse bėhet me vajin e livandės, thjesht ėshtė e pazėvendėsueshme nė atė moment. Ajo eliminon tensionin e brendshėm, relakson muskujt, gjaku fillon tė rrjedhė drejt trurit dhe dhimbja kalon. Megjithatė, nėse kokėdhembja ėshtė e pėrcjellė me rrahje tė shpejtuar tė zemrės, tendosje nė gjoks apo me ndjenjėn se ju mungon frymėmarrja, mė sė miri ėshtė qė tė shtiheni nė vaskėn me ujė tė nxehtė. E mjaftueshme ėshtė qė t’i zhytni kėmbėt deri nė gju nė ujė tė nxehtė dhe tė pini ndonjė preparat pėr qetėsim. Kjo formė e largimit tė dhimbjes sė kokės nuk ėshtė e pėrshtatshme pėr njerėzit qė kanė probleme me enėt e gjakut, shtypjen e lartė tė gjakut, me venat e zgjeruara apo inflamacionin e venave.

- Masazhimi: Ėshtė e mjaftueshme qė pėr 10 minuta pa ndėrprerė dhe butėsisht, pa shtypje tė tepėrt, tė masazhoni ashtin e hundės nė pjesėn ndėrmjet syve. Edhe nė kėtė rast kemi tė bėjmė me kokėdhimbjen tensionuese. Nė situata tė kėtilla masazhi i butė vėrtet jep rezultate tė mira. Por, nė qoftė se dhimbja ėshtė paraqitur pėr shkak tė ngarkesės sė madhe tė qafės dhe kurrizit nė punė, p.sh., derisa jeni tė ulur para kompjuterit kjo nuk do t’ju ndihmojė. Shumė mė e dobishme ėshtė qė t’i pėrmbaheni disa kėshillave tė caktuara nė vendin e punės. Para sė gjithash duhet qė tė uleni nė mėnyrė tė drejtė: pjesa e poshtme e shpinės duhet tė ketė mbėshtetės tė fortė, kėmbėt nė tokė duhet tė qėndrojnė nė kėndin e drejtė, ndėrsa bėrrylat duhet tė jenė nė formėn e pėrshtatshme. Monitori duhet tė jetė direkt para jush, pak mė lart se niveli i syve. Mos harroni qė nė ēdo 45 minuta bėni pauzė prej 10 minutave, gjatė kėsaj kohe ngrihuni dhe ecni.

- Lakra: Merrni njė fletė tė madhe tė lakrės, shtypeni qė tė lėshojė lėng dhe mbėshteteni nė ballė dhe nė sy. Lėngu nga lakra ėshtė i pasur me jonet e kaliumit. Ky oligoelement kontribuon nė normalizimin e muskujve dhe enėve tė gjakut, nėpėrmjet tė cilave nė mėnyrė efektive lehtėsohet dhimbja.

firma.................................................................................................................................................................................
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Dduhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet. Tė gjitha postimet e postuara kėtu shprehnin kėndvėshtrimin e autorit dhe jo tė stafit tonė (pėrveq ne rastet kur autor ėshtė ndonjėri nga stafi)
avatar
Eidisi
Admin

Shteti : Europe
Postime : 280
Kyējet nė forum : 6377
Regjistruar mė : 10/01/2013
Profesioni : Duke rritur Cunin

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi