» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Bananet e ulin temperaturėn gjatė ftohjes apo gripit

Shko poshtė

Bananet e ulin temperaturėn gjatė ftohjes apo gripit

Mesazh nga Eidisi prej Tue 11 Mar 2014, 19:20

Nėse jeni tė ftohur apo me grip dhe keni temperaturė, mėnyra mė e mirė pėr ta ulur temperaturėn e trupin tuaj ėshtė duke konsumuar banane
Gripi dhe ftohjet shkaktojnė sekretim tė tepėrt tė lėngut nga organizmi, gjė me tė cilėn organizmi humb materie tė nevojshme ushqyese, nė mesin e tė cilave ėshtė edhe kaliumi.
Bananet janė burim i pasur me kalium, tė cilin organizmi e humb, pėr shkak tė djersitjes, vjelljes dhe diarresė. Ato ndihmojnė nė rregullimin e tretjes, kompensimin e elektroliteve tė humbura dhe e ulin temperaturėn e rritur tė trupit.
Andaj, nėse jeni tė ftohur dhe me grip, pėrdorni sa mė shumė banane qė ta keni mė tė lehtė.

firma.................................................................................................................................................................................
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Dduhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet. Tė gjitha postimet e postuara kėtu shprehnin kėndvėshtrimin e autorit dhe jo tė stafit tonė (pėrveq ne rastet kur autor ėshtė ndonjėri nga stafi)
avatar
Eidisi
Admin

Shteti : Europe
Postime : 280
Kyējet nė forum : 6377
Regjistruar mė : 10/01/2013
Profesioni : Duke rritur Cunin

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bananet e ulin temperaturėn gjatė ftohjes apo gripit

Mesazh nga epanjohura prej Tue 12 Aug 2014, 22:45

Banania pėrmban tre lloje tė sheqerit natyral – sakarozė, fruktozė dhe glukozė tė kombinuar me fibėr.
Njė banane japė energji tė menjėhershme dhe tė qėndrueshme. Hulumtuesit kanė zbuluar se vetėm dy banane, japin energji sa 90 minuta ushtrime fizike. Nuk ėshtė ēudi qė banania ėshtė fryti i preferuar i atletėve tė njohur. Por energjia nuk ėshtė e vetmja gjė qė bėnė banania pėr tė na mbajtur nė formė. Banania parandalon dhe shėron njė numėr tė madh tė sėmundjeve, gjė qė na bėnė tė mendojmė pėr tė futur nė dietėn tonė tė pėrditshme.
DEPRESIONI
Sipas njė hulumtimi tė bėrė nga ‘MIND’ shumė nga personat qė kanė depresion, ndjehen mė mirė pasi hanė njė banane. Kjo pėr shkak se banania pėrmban proteinėn triptofan, qė trupi e shndėrron nė serotonin, e njohur pėr relaksim, pėrmirėsim tė gjendjes shpirtėrore dhe qė ju bėnė tė ndjeheni mė tė lumtur.
MENSTRUACIONET
Harroni pilulat – hani njė banane. Vitamina B6 qė pėrmban banania, rregullon nivelin e gjakut dhe ju bėnė tė ndjeheni mė tė disponuar.
ANEMIA
Me pėrmbajtjen e lartė tė hekurit, banania stimulon hemoglobinėn, qė mė pas ndihmon nė anemi.
PRESIONI I GJAKUT
Ky fryt unik tropikal, ka pėrqindje tė lartė tė kaliumit e nė tė njėjtėn kohė, pėrqindje tė ulėt tė kripės, qė ndihmon perfekt nė shtypjen e gjakut. Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barėrave, e ka lejuar industrinė e bananeve, qė tė bėjė pretendime zyrtare se ky fryt ulė rrezikun e shtypjes sė gjakut dhe sulmit nė tru.
FUĒIA E TRURIT
Nė shkollėn Twickenham nė Londėr, 200 nxėnėsve ju kanė dhėnė banane nė mėngjes, drekė dhe darkė nė mėnyrė qė ti nxisin pėr tė mėsuar. Hulumtuesit kanė thėnė se kaliumi qė pėrmban ky frutė, bėnė ngritjen e vėmendjes pėr mėsim.
KAPSLLĖKU
Pėrmbajtja e lartė e fibrave nė banane, ndihmon nė vėnien e rendit nė zorrė dhe ndihmon nė tejkalimin e problemit, pa pėrdorur laksativ.
PIRJA E TEPĖRT
Mėnyra mė e mirė qė tė kėndelleni pas njė nate qė keni pirė shumė, ėshtė pėr pėrgatisni njė koktej me banane dhe qumėsht, tė cilės i vėni mjaltė. Banania e qetėson barkun, kurse mjalti stabilizon nivelin e sheqerit, kurse qumėshti ndihmon nė ri hidratimin e sistemit.
DJEGJE STOMAKU
Nėse vuani nga ky problem, provoni tė hani njė banane, pasi antacidi qė pėrmban fryti, ka njė efekt natyror qė bėnė lehtėsimin e dhimbjes.
PROBLEMET NĖ MĖNGJES
Sikur tė hani nga njė banane nė mes shujtave, ju ndihmon nė rregullimin e nivelit tė sheqerit, qė parandalon tė vjellat dhe kokė dhembjen nė mėngjes.
PICKIMI NGA MUSHKONJAT
Para se tė merrni kremin pėr tė lyer vendin ku jeni pickuar nga mushkonja, provoni tė fėrkoni me pjesėn e brendshme tė bananes. Shumė njerėz qė e kanė provuan, kanė thėnė se ėshtė mahnitshėm e suksesshme nė zvogėlimin e ėnjtjes dhe acarimit.
NERVAT
Banania ka njė nivel tė lartė tė vitaminės B qė ndihmon nė qetėsimin e sistemit nervorė. Keni mbipeshė dhe jeni nė punė? Hulumtimet e Institutit tė Psikologjisė nė Austri, kanė ardhur nė pėrfundim se njerėzit qė kanė presion nė punė, vrapojnė pas ēokollatės dhe ēipsave. Mbi 5.000 pacientė nė spitale tė ndryshme, qė kanė problem me mbipeshė, kanė thėnė se shkaktarė ka qenė presioni i madh nė punė. Raporti konkludon se nėse presioni ju bėnė tė hani, atėherė duhet tė hani kėtė frutė me shumė karbohidrate pėr ēdo dy orė, nė mėnyrė qė tė rregullohet niveli i sheqerit.
ULĒERA
Pėr shkak tė strukturės sė butė dhe tė lėmuar, banania pėrdoret nė dietat kryesore pėr qetėsimin e ērregullimeve nė bark. Ky frutė neutralizon aciditetin dhe rregullon iritimin nė stomak.
KONTROLLI I TEMPERATURĖS
Nė shumė kultura, banania ėshtė cilėsuar si njė mjet ‘freskues’ qė ulė temperaturėn fizike dhe emocionale tė nėnave tė ardhshme. Nė Tajlandė pėr shembull, gratė shtatzėnė hanė banane, nė mėnyrė qė fėmijėt e tyre tė lindin me temperaturė normale.
Pra njė banane ėshtė njė ilaē natyral pėr shumė sėmundje. Nėse e krahasoni me mollėn, banania ka KATĖR herė mė shumė proteinė, DY herė mė shumė karbohidrate, TRE HERĖ mė shumė fosfor, pesė herė mė shumė vitaminė A dhe hekur si dhe dy herė mė shumė vitamina dhe minerale. Ėshtė shumė e pasur me kalium dhe ėshtė njė nga frutat mė tė mira qė ekzistojnė. Atėherė, ndoshta ėshtė koha qė tė ndryshojmė atė frazėn e njohur nė “NJĖ BANANE nė ditė e mbanė doktorin larg”./Telegrafi/

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5813
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi