» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mishi me hormone, impotencė te meshkujt

Shko poshtė

Mishi me hormone, impotencė te meshkujt

Mesazh nga Eidisi prej Tue 11 Mar 2014, 19:21

Steroidi, hormoni Boldemec shkakton rritjen e nivelit tė estrogjenit. Hormoni nė kėtė rast shkakton rritje nė peshė, shtim tė forcės, por ka pasoja edhe pėr shėndetin riprodhues.
Hormoni i rrezikshėm, steroidi i njohur me emrin Boldemec, po qarkullon lirisht nė tregun shqiptar. Me kėtė produkt tė ndaluar nė vendet e bashkimit prej mė shumė se njė dekade, ėshtė hormoni i pėrdorur gjerėsisht nga fermerėt, por edhe i shitur e i kėrkuar nė farmacitė vendase.
Pas investigimit tė “Balkan Insight” bėhen publike fakte tė reja tė lidhura me pasojat qė kanė qytetarėt qė konsumojnė mish tė rritur me hormone, qė theret i njomė dhe konsumohet nga qytetarėt si i vendit, produkt bio, ndėrkohė qė mishi i shėrbyer nė tavolinė, pėrveē se produkt i rritur artificialisht, ėshtė tepėr i dėmshėm pėr organizimin.

“Steroidi, hormoni Boldemec shkakton rritjen e nivelit tė estrogjenit. Hormoni nė kėtė rast shkakton rritje nė peshė, shtim tė forcės, por ka pasoja edhe pėr shėndetin riprodhues.

Steroidi shkakton impotencė, por edhe ulje tė aftėsisė sė riprodhimit, pra shkallės sė fertilitetit te meshkujt.

Femrat

Te femrat nuk ka pasoja pėr fertilitetin. Ndėrkohė qė kjo sasi estrogjeni ndikon drejtpėrdrejt nė aktivitetin seksual tė meshkujve”, tha mjeku andrologEvi Dani. Sipas specialistit, substanca tė tilla kanė pasoja deri nė sterilitet dhe ulje tė fertilitetit, mundėsisė pėr tė pasur pasardhės.

Pėr pesė vite me radhė, autoritetet shqiptare kanė lejuar importin dhe pėrdorimin e bagėtisė sė majme, shtuar nėpėrmjet hormonit tė njohur si Boldemec LA.

Pėrbėrėsi kryesor ėshtė njė steroid i quajtur Boldenone, i krijuar pėr pėrdorim veterinar, kryesisht pėr trajtimin e kuajve.

Sportistėt

Pavarėsisht kėsaj, sportistėt shpeshherė e pėrdorin atė pėr doping, si dhe ata qė merren me badibillding, e pėrdorin po ashtu pėr rritjen e peshės dhe vendosjen e muskujve.

Sportistėt e pėrfshirė nė disa skandale dopingu nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, duke pėrfshirė kėtu kryesisht kampionatet e futbollit, bejsbollit, boksit e kanė marrė hormonin nė fjalė. Pavarėsisht dekreteve shqiptare mbi pėrdorimin e hormoneve, Boldemec LA gjendet nė listėn e lejuar tė barnave veterinare pėr vite me radhė. Ekspertėt sqarojnė se konsumi i mishit tė rritur me Boldenone mund tė jetė i rrezikshėm nė njė kohė tė gjatė, pėr shėndetin e qytetarėve.

Reagimi

Njė ditė pas investigimit qė provon se hormoni i mishit me efekte kancerogjene, Boldemec, mund tė blihet me lehtėsi nė farmacitė veterinare nė vend, Ministria e Bujqėsisė deklaron se janė ngritur grupe pune pėr kontrollin e rreptė tė depove farmaceutike veterinere. “Kėto ditė ne kemi kaluar nė kontrolle tė imtėsishme nė tė gjithat depot farmaceutike. Shumė shpejt do tė ngrihet njė grup pune pėr tė bėrė inventarėt mė tė imėta tė tė gjithė depove farmaceutike. Do tė marrim masa ndaj atyre qė fusin kėto hormone”, tha Sotiraq Papa, pėrgjegjės i shėrbimit veterinar nė Ministrinė e Bujqėsisė.

Ndalimi

Pėrdorimi i hormonit Boldemec ėshtė i ndaluar pėrmes dy vendimeve tė Ministrisė sė Bujqėsisė, njė i vitit 2006 dhe njė tjetėr i vitit 2011. Por, me gjithė masat e marra pėr kontrollin e tij, pėrgjegjėsi i shėrbimit veterinar pranė Ministrisė sė Bujqėsisė, Sotiraq Papa, tha se kontrabanda ėshtė vėshtirė tė kontrollohet. “Mbetje tė Boldemec tė vitit 2010 mund tė kenė mbetur nė farmaci jo tė licencuara. Mund tė jenė farmaci qė pėrdoren nga veterinerė privatė me njė gamė tė vogėl medikamentesh. Ne nuk e kemi kapacitetin pėr ta kontrolluar gjithė kontrabandėn”, deklaroi Papa. Pak ditė mė parė, Autoriteti Kombėtar i Ushqimit siguroi konsumatorėt shqiptarė se mishi qė tregtohet nė vend ėshtė i sigurt, ndėrsa pėrjashtoi mundėsinė e pėrdorimit tė hormoneve pėr rritjen artificiale tė tyre.

firma.................................................................................................................................................................................
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Dduhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet. Tė gjitha postimet e postuara kėtu shprehnin kėndvėshtrimin e autorit dhe jo tė stafit tonė (pėrveq ne rastet kur autor ėshtė ndonjėri nga stafi)
avatar
Eidisi
Admin

Shteti : Europe
Postime : 280
Kyējet nė forum : 6374
Regjistruar mė : 10/01/2013
Profesioni : Duke rritur Cunin

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mishi me hormone, impotencė te meshkujt

Mesazh nga albi prej Tue 11 Mar 2014, 21:49

mishi i kuqe nga brazili esht me i liri ne ket bote sepse  esht jo kfalitet dhe  shiptaret e perdorin ne sasit e medhaja  hahahaha
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12285
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi