» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Lakra turshi, superushqim

Shko poshtė

Lakra turshi, superushqim

Mesazh nga Albanian_Girl prej Sat 15 Mar 2014, 20:31

Derisa pėr shumicėn e njerėzve lakrat turshi asociojnė nė artikuj tė thjeshtė ushqimor tė dedikuar pėr ushqim gjatė muajve tė dimrit, shkencėtarėt kanė bėrė punė tė madhe dhe kanė arritur nė kokluzionin qė lakra turshi nuk ėshtė aspak artikull i thjeshtė, por mund tė thuhet nė njėfarė mėnyre edhe superushqim.Ky artikull jo vetėm qė forcon sistemin imunitar, ndihmon procesin e tretjes, por bėn pjesė aktive nė luftėn kudėr disa llojeve tė kancerit.
Lakra turshi dhe sistemi imunitar
Konsumimi i rregullt i lakrave turshi ndihmon kundėr ftohjes, pastron lėkurėn problematike, ul peshėn trupore dhe zvogėlon toksitetin nė gjak. Pra, ndihmon nė neutralizimin e efekteve tė padėshiruara te imuniteti i dobėt.
Lakra turshi dhe kanceri
Studimet e paradokohshme kanė treguar se konsumimi i lakrės turshi pengon rritjen e kancerit nė gji, nė zorrėn e trashė, nė mushkėri dhe nė mėlēi. Njė studim i cili ėshtė bėrė nė SHBA zbulon se lakra turshi mė e mirė nė luftėn kundėr kancerit sesa lakra e freskėt apo lakra e zier.
Lakra turshi dhe tretja
Si edhe jogurti, lakra turshi ėshtė e mbushur plot baktere tė dobishme, tė cilat mund tė ndihmojnė nė ruajtjen e balancės brenda traktit gastrointestinal. Lakra turshi pėrmban baktere tė posaēme tė cilat fuqishėm ndikojnė nė imunitet, i cili, nga ana tjetėr bėhet pengesė e pakalueshme pėr salmonelėn dhe kandidėn. Kėto baktere tė dobishme nga lakra ndihmojnė edhe nė luftėn kundėr radikaleve tė lira dhe pėrmirėsojnė tretjen, posaēėrisht te drithėrat bishtajore.
Luftėtar kundėr gripit
Gripi i shpezėve, gripi i derrit, por edhe gripat e tjerė... Jetojmė nė kohėn e gjithfarė llojesh tė gripave, andaj ėshtė shumė me rėndėsi tė merren masa preventive qė vazhdimisht do ta mbajnė imunitetin tonė nė formė. Fatmirėsisht, lakra turshi ėshtė treguar si luftėtare e shkėlqyeshme kundėr gripave. Rezultat i fermentimit ėshtė pėrmbajtja e lartė e vitaminės C nė lakrėn turshi, ndėrkaq dihet se ndihmon edhe nė lehtėsimin e tretjes dhe nė asimilimin e proteinave. /Telegrafi/
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 12005
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi