» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sėmundjet mendore tė tė rriturve i atribuohen dhunės fizike nė fėmijėri

Shko poshtė

Sėmundjet mendore tė tė rriturve i atribuohen dhunės fizike nė fėmijėri

Mesazh nga Vizitor prej Sun 16 Mar 2014, 13:46Njė studim i botuar sė fundmi nga “Journal Pediatrics” mund t’i bėjė prindėrit tė mendohen mė me kujdes kur shtrijnė dorėn drejt fėmijėve.
Kėrkuesit morėn tė dhėna nga mė shumė se 34.000 tė rritur dhe zbuluan se tė jesh qėlluar me shpulla nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė rrit rrezikun e zhvillimit tė sėmundjeve mendore.
Nė bazė tė rezultateve, dhuna trupore shoqėrohet me ērregullime tė gjendjes shpirtėrore, pėrfshi depresionin dhe ankthin, po ashtu ērregullimet e personalitetit dhe abuzimin me drogėn dhe alkoolin. Ata llogaritėn se rreth 7% e sėmundjeve mendore tė tė rriturve i atribuohen dhunės fizike nė fėmijėri, si shuplakat dhe goditjet.
Studimi raporton se shuplaka rrit rrezikun e depresionit primar nė 41%, pėrdorimin e alkoolit dhe drogės nė 59% dhe sjelljet maniake nė 93%.
Sipas Tracie Afifi, profesor nė Universitetin e Winnipeg, ėshtė e kėshillueshme pėr prindėrit dhe tė gjithė edukatorėt qė punojnė me fėmijėt, nė asnjė mėnyrė tė mos ushtrojnė dhunė ndaj fėmijėve tė ēdo moshe, sepse lidhja mes dhunės fizike dhe ērregullimeve mendore ėshtė reale.
Edhe pse sipas Akademisė Amerikane tė Pediatėrve (AAP), rreptėsisht ndalohet goditja me shuplakė, nga shifrat e studimeve del, se mė shumė se gjysma e prindėrve nė SHBA pranojnė se kanė dhunuar fizikisht fėmijėt e tyre. Disa kėrkues sugjerojnė se janė rreth 70-90% e nėnave qė kanė qėlluar me shpullė tė paktėn njėherė. Por njė studim i botuar sė fundmi nga “Journal Pediatrics”, mund t’i bėjė prindėrit tė mendohen mė me kujdes kur shtrijnė dorėn drejt fėmijėve. /Telegrafi/

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi