» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Alergjit e stines se pranveres

Shko poshtė

Alergjit e stines se pranveres

Mesazh nga Naki prej Mon 24 Mar 2014, 00:49

Sezonet gjithnjė mė tė hershme tė lulėzimit dhe sasitė gjithnjė mė tė mėdha tė polenit qė qarkullojnė nė ajėr janė trend qė po pėrkeqėsohet ēdo vit, ndėrsa ka gjithnjė e mė shumė edhe alergjikė, shpjegojnė shkencėtarėt.

Ekspertėt besojnė qė ēdo vit do tė jetė mė keq pėr shkak tė motit jashtėzakonisht tė ngrohtė, lulėzimit gjithnjė mė tė hershėm dhe pranverės pa shumė reshje, ndėrsa kjo pėrkeqėson simptomat e alergjisė.

Edhe pse Pranvera ėshtė kohė e ftohjes dhe virozave, dallimi kryesor ėshtė qėsimptomat e alergjisė gjithsesi zgjasin mė gjatė se 10 ditė, ndėrsa janė mė tė lehta se ftohja. Besohet qė sot rreth 30 pėr qind e njerėzve vuajnė nga ndonjė formė e alergjisė, ndėrsa nė dekadėn e ardhshme ky numėr do tė dyfishohet.

Ēajet e ndryshme tė pasura me antioksidantė me shtesat e vitaminave C, E, B dhe magnezit, selenit, kalciumit mund tė reduktojnė reagimin e trupit nė stimujt nga mjedisi dhe tė lehtėsojnė alergjinė. Nė pėrgjithėsi, ushqimi i shėndetshėm dhe i balancuar mesdhetar do tė ndihmojė nė kontrollimin e etheve tė ēmendura pranverore, kėshillojnė imunologėt.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi