» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Varrosen martirėt e lirisė

Shko poshtė

Varrosen martirėt e lirisė

Mesazh nga Naki prej Wed 26 Mar 2014, 22:19


Sot nė Therandė janė varrosur mbetjet mortore tė 27 personave, ndėrsa nė Krushė tė Vogėl mbetjet e 19 personave, tė cilėt kanė qenė tė zhdukur gjatė luftės sė fundin nė Kosovė.

Liderėt e institucioneve tė Kosovės, kanė deklaruar se masakrat qė janė bėrė nė Krushė tė Vogėl dhe nė Therandė, dėshmojnė mė sė miri se forcat paramilitare dhe ushtarake serbe kanė kryer gjenocid.

Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, ka bėrė sot homazhe para trupave tė 27 personave tė zhdukur gjata luftės nė Therandė, ajo ishte edhe nė fshatin Krushė e Vogėl, me ē’rast ka bėrė homazhe para trupave tė 19 tė zhdukurve tė kėtij fshati. Ajo ka thėnė se varrosja e familjarėve, tė cilėt pamėshirshėm janė masakruar nga forcat ushtarake, paramilitare tė okupimit serb, ėshtė njė rast i rėndė, i vėshtirė dhe i dhembshėm. “Por, pavarėsisht asaj qė ėshtė njė rast i rėndė, njė rast i dhembshėm, gjithsesi ėshtė njė ngushėllim pėr familjarėt dhe pėr tė gjithė ata qė humbėn mė tė dashurit e tyre, sepse tash e tutje kanė njė vend, ku kėta martirė tė lirisė sė Kosovės do tė prehen pėrjetėsisht. Ne me pietet kujtojmė sakrificėn e tė gjithė atyre burrave dhe grave, qė ne sot tė jemi njė popull i lirė, tė jemi njė popull i dinjitetshėm, tė jemi njė popull sikur tė gjithė popujt e tjerė tė botės, me njė tė ardhme tė sigurt drejt integrimeve euroatlantike dhe nė miqėsi tė pėrjetshme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Kėta martirė tė lirisė janė dėshmia mė e mirė qė ne jemi sot njė popull i lirė, njė popull sovran dhe njė popull i pavarur, duke realizuar edhe idealin e gjeneratave tė tėra”, ka thėnė Jahjaga.

Ndėrkaq, kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka thėnė se masakrat qė janė bėrė nė Krushė tė Vogėl dhe nė Therandė dėshmojnė mė sė miri se forcat paramilitare dhe ushtarake serbe kanė kryer gjenocid.

Ai ka thėnė se bashkė me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimit Evropian, do tė bėjnė trysni mė tė madhe ndaj Beogradit pėr gjetjen dhe kthimin e 1700 mbetjeve mortore.

Sipas kryeministrit Thaēi, Parlamenti Evropian sė shpejti do ta miratojė njė rezolutė me tė cilėt do t’i kėrkojė Serbisė hapjen e tė gjitha vendeve nė tė cilat dyshohet se ka trupa tė shqiptarėve.

Mbetjet mortore tė personave tė pagjetur tė familjeve Berisha dhe Bytyqi nga Theranda ishin gjetur nė vitin 2001 nė Batajnicė, Serbi, kurse personat e pagjetur nga Krusha e Vogėl ishin gjetur nė vitin 2003 nė Shirokė tė Therandės, si dhe nė vitin 2012 gjatė njė operacioni nė terren tė Departamenti i Mjekėsisė Ligjore (DML) nė poligonin e qitjes nė Lubizhdė tė Komunės e Prizrenit.

/epokaere.com/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19361
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi