» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Lotaria Amerikane, shqiptarėt pėrfituesit mė tė mėdhenj

Shko poshtė

Lotaria Amerikane, shqiptarėt pėrfituesit mė tė mėdhenj

Mesazh nga Sexy_Girl prej Tue 15 Apr 2014, 15:57

Ėndrra amerikane vazhdon. Lotaria e ”Green Card” ka rritur numrin e pėrfituesve nga Kosova. Nė vitin 2012 numri i tė pėrzgjedhurve ishte 137 persona, nė vitin 2013 numri u rrit nė 183, ndėrsa vitin e fundit nga ky program kanė pėrfituar 257 persona.
Programi i vizave emigruese nė shumė vende tė botės u jep pėrfituesve tė drejtėn pėr emigrim dhe banim tė pėrhershėm nė SHBA.
Program i lotarisė ka filluar para 24 vitesh dhe ka pėr qėllim tė krijojė njė diversitet tė emigrantėve qė shkojnė nė SHBA, duke pėrzgjedhur 55 mijė aplikacione nga miliona qė aplikojnė.
Sipas tė dhėnave tė emigracionit nga Kosova gjatė kėtyre viteve kanė konkurruar mijėra persona, ndėrsa nga Shqipėria kanė konkurruar dhjetė herė mė shumė ose rreth 56 mijė vetėm nė vitin 2011.
Mė 2013 nga Shqipėria vizėn emigruese pėr nė SHBA e kanė fituar 1 520 veta, ndėrsa nė vitin 2014 ky numėr ėshtė dyfishuar 3.289, qė i bėn shqiptarėt ndėr pėrfituesit mė tė mėdhenj tė programit tė lotarisė nga e gjithė bota.
Nė lotarinė e vitit 2013 pėr 55 mijė vizat emigruese janė bėrė rreth 8 milionė aplikacione. Pėrmes lotarisė vijnė emigrantė edhe nga vende perėndimore, si Gjermania dhe vende tė tjera evropiane, por disa vende janė pėrjashtuar nga pjesėmarrja pėr shkak tė ardhjes sė shumė emigrantėve prej atje, si Kanadaja, Kina, Polonia, Britania Madhe dhe shumė vende tė Amerikės Latine. Nė debatin qė po zhvillohet nė Kongres lidhur me reformėn nė politikėn e emigracionit, njė ndėr propozimet ka qenė edhe eliminimi i lotarisė emigruese si kompensim i legalizimit tė miliona personave qė qėndrojnė ilegalisht nė SHBA. /Llotariaamerikane.Com/
avatar
Sexy_Girl

Shteti : Aty ku jam !
Postime : 25
Kyējet nė forum : 11423
Regjistruar mė : 28/01/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi