» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pellazgėt-Ilirėt-Shqiptarėt

Shko poshtė

Pellazgėt-Ilirėt-Shqiptarėt

Mesazh nga Naki prej Mon 13 Oct 2014, 15:20


Pellazgėt-Ilirėt-Shqiptarėt
Dodoni - Qėndra mė e lashtė e qytetėrimit dhe kult i Pellazgėve
 Si qėndra mė e lashtė e qytetėrimit dhe si kult i Pellazgėve, pėrmėndet Dodoni, qė ndodhet nė malin Tomor. Atje nisi kulti pėr Zeusin Dodonas apo Pellazgjik..
 Karapanua ka arritur madje tė zbulojė gėrmadhat e orakullit tė shenjtė tė Dodonit nė vitin 1974, nė kėmbėt e malit Tomor, nė afėrsi tė Janinės. Por Dodoni egziston edhe nė veri, gjithashtu ka mal me emrin Tomor edhe nė zonėn e Beratit, ndėrkohė qė mali i Janinės quhet Tomorica, d.m.th. Tomor i vogėl.
 Sido qė tė jetė nė kėto male tė Ballkanit Veriperėndimor ėshtė qėndra e botės Pellazgjike dhe epiqėndra e saj fetare. Atje rronin priftėrinjtė e tyre dhe ky orakull ishte i fundit qė u mbyll nė shekullin e IX, prej “imperatorėve tanė tė lavdishėm bizantinė”, pėr tė cilėt shumė herė kam pyetur vehten se sa janė “tanėt” dhe sa tė lavdishėm ndiheshin ata pėr ne.
 Dihet se tempujt e parė tė perėndive nė hapėsirėn ballkanike ndėrtoheshin nė majat e maleve. Atje shkonin qysh nė agim priftėrinjtė dhe prisnin me lutje lindjen e diellit. Pėrmėndet se tė njėjtėn gjė bėnte dhe Orfeu. Ndėkohė qė populli banonte rrėzė maleve, nė pllajat e tyre, zakonisht nėpėr shpella ose nėpėr vendbanime tė tjera. Kėshtu qė, ėshtė e kuptueshme se lindjen e diellit do ta shihnin mė parė priftėrinjtė nė majat e maleve, pėr t’ia shpallur kėtė lindje popullit, qė tė zgjohet nga gjumi dhe tė fillojė punėn e tij tė pėrditėshme.
 Por si mund tė bėhej kjo shpallje?
 Sigurisht me njė vegėl tingėlluese qė tė dėgjohej gjer poshtė nė rrėzat e maleve. E tingujt qė mund tė bėnte ky organ mund tė kenė qenė Daw, Dew-Diw, Duw, sipas lėndės nga e cila ajo pėrbėhej: dru, metal, lėkurė. Po kėtė tingull, Duw ose Dew, prodhon dhe ēanga mė e vjetėr dhe fillestare. Pra populli shumė i vjetėr pellazgjik qė banonte rrėzė maleve tė kėsaj treve me tė dėgjuar tingujt Diw, Dew nga ēanga e drunjtė e priftėrinjve tė majave tė maleve, e lidhte kėtė tingull me linden e diellit dhe vetė diellin, ndaj e quante atė Diaw, ose Deaw, ose Diw etj.
 Kjo cermoni e lajmėrimit tė lindjes sė diellit vazhdoi pėr qindra e mijėra vjet e nuk e dimė se kur rreshti nė Dodonė, ndonėse fakti qė gjer nė vitet e fundit tė funksionimit tė saj, fjalėt e orakujve jepeshin sipas tingujve tė lavitėve tė shenjtė etj, na vėrteton prejardhjen e tyre fillestare. Ajo, qė sipas logjikės do tė ketė ndryshuar me siguri, duhet tė ketė qenė lėnda e ēangave me anė tė tė cilave lajmėrohej lindja e diellit. Veglat prej balte do tė kenė qenė me siguri tė fundit. Kur ndėrkohė, zbulimi i veglės mė tė vjetėr muzikore punuar me lėkurėn e kafshėve, pra tė daulles, do tė ketė zvendėsuar nė ēast veglėn e parė prej druri. Mirėpo daullja nxjerr si tingull kryesor “Duw”, ndaj dhe quhet daulle. Aq mė tepėr qė dhe vet fjala ėshtė anomatopeike.
 Ndaj, nė njė fazė tė dytė, prej saj lindi edhe emėrtimi i vendėndodhjes sė orakullit Dodoni, ose Duduna nė gjuhėn arvanitase. Pra tingulli i ēangės lajmėruese pėrcaktoi dhe emrin e vendit tė shenjtė. Sot kemi njė vegėl tingėlluese tė mbledhjeve popullore, qė populli e quan me njė emėr mjaft domethėnės” Duduka”.
Pėr sajimin e kėsaj hipoteze, shtoj edhe mendimet e Kristoforidhit pėr fjalėn dihet “Dihet” siē thamė nė gjuhėn arvanitase do tė thotė “vjen dita e re” d.m.th. lind dielli dhe bėhet ditė. Por pararelisht ka edhe kuptimin “dėgjohet, gjėmon”.
Pėrse vallė tė lidhet tingulli me lindjen e diellit vetėm nė kėtė gjuhė shumė tė vjetėr qė u fol nė tė njėjtėn hapėsirė ku u krijua Dodona ose Duduna, pėrpara mijėra vjetėsh?
 Sė fundi po pėrmend edhe njė pohim qė na ka shpėtuar. J. Vreto, pėrmend njė mbetje nga epoka e lashtė, sipas tė cilės Arbėrorėt e vjetėr qė banonin rreth Dodonit, besonin se nė mal rron njė murg i padukshėm, i shenjtė dhe i pastėr, i cili kohė pas kohe i bie njė daulleje tė padukshme, qė dėgjohej ngado si njė gjėmim i shurdhėr4.
 Shumė fe me fanatizėm shkatėrrues dhe helmues kaluan mbi kėtė popull, por megjithatė shumė elementė tė kulteve tė lashtė, mundi t’i shpėtonte.
 Aristidh Kola

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19349
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi