Kjo sėmundje virale, e njohur edhe si ethe hemorragjike, shfaqet rrallė, por me pasoja tė rėnda dhe shpesh fatale. Momentalisht nuk ekziston asnjė ilaē pėr shėrimin nga Ebola. Trajtimi ėshtė simptomatik.Sёmundja pёr herё tё parё ёshtё pёrshkruar nё vitin 1976 nё Zairin Jugor dhe Sudanin Verior me rreth 600 tё sёmurė.