» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


SHTOGU BIMĖ ME AROMĖ TĖ VEĒANTĖ DHE SHUMĖ SHĖRUESE

Shko poshtė

SHTOGU BIMĖ ME AROMĖ TĖ VEĒANTĖ DHE SHUMĖ SHĖRUESE

Mesazh nga ekatarina prej Mon 24 Nov 2014, 17:06

Shtogu (lat. Sambucus nigra) ėshtė bimė me aromė tė veēantė dhe shumė shėruese. Tė gjitha pjesėt e saj, edhe rrėnjėt, edhe gjethet dhe fryti, ruajnė shėndetin dhe vitalitetin.
Shija e saj ėshtė e hidhur dhe aromatike shkaku i pėrbėrėsve qė posedon.Posedon vaj eterik, nė tė cilin gjenden rreth dyzet pėrbėrės tė rėndėsishėm.
Ēaji nga shtogu
Ēaji nga gjethet e shtogut ndikon nė largimin e helmeve tė grumbulluara nga organizmi pėrmes urinės, pastron organizmin, pėrmirėson cilėsinė e gjakut, dhe parandalon kapsllėkun. Nė masė tė madhe pastron mėlēinė, veshkat, mushkėritė, lukthin dhe zorrėt. Ēaji pėrgatitet nė atė mėnyrė duke pėrzier 7-8 gjethe tė shtogut mė ujė tė vluar, e mė pas zihen pėr 8 minuta nė zjarr tė lehtė. Mund t'ia shtoni edhe njė lugė mjaltė. Ēaji nga gjethet e shtogut ndikon edhe nė shėrimin e ftohjes, bronkitisit, kollės, gripit, infeksionit tė mushkėrive.
Kundėr infeksioneve
Pėr infeksionin e syve dhe mukozės sė hundėve te teshtitja sugjerohet pėrzieja e gjetheve tė shtogut. 50 gramė tė gjetheve gatuhen pėr tre minuta nė 1 litėr ujė, e mė pas lihet tė qėndrojė pėr 10 minuta. Sytė i pastroni mė kėtė pėrzierje disa herė brenda ditės.
avatar
ekatarina

Shteti : Toka
Postime : 16
Kyējet nė forum : 10450
Regjistruar mė : 19/01/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi