» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


A ĖSHTĖ I RREZIKSHĖM KONSUMIMI I QUMĖSHTIT?

Shko poshtė

A ĖSHTĖ I RREZIKSHĖM KONSUMIMI I QUMĖSHTIT?

Mesazh nga ekatarina prej Mon 24 Nov 2014, 17:10

Pirja e mė shumė se njė gotė qumėsht nė ditė mund tė rrisė rrezikun pėr tė vdekur nga sėmundjet e zemrės.
Personazhe tė famshėm, si Angelina Jolie, David Beckham dhe Elton John prej kohėsh kanė bėrė reklama pėr konsumimin e qumėshtit, pėr tė bindur publikun se sa mė shumė tė konsumohet aq mė shumė forcon kockat e tyre. Qumėshti nė vetvete pėrmban njė gamė tė gjerė ushqyese, duke pėrfshirė kalcium, fosfor, magnez dhe vitaminė B12.
Megjithatė njė studim suedez, i publikuar pak ditė mė parė nė “British Medical Journal”, vėrtetoi se personat qė konsumonin mė shumė se 1 gotė qumėsht nė ditė, kishin rrezikshmėri mė tė lartė pėr t’u prekur nga sėmundjet vdekjeprurėse tė zemrės.Nė studim u pėrfshinė mė shumė se 61.000 gra dhe 45.000 burra pėr njė afat kohor 13 deri nė 22 vjet.
Studiuesit arritėn tė vėrtetonin se pirja e mė shumė se njė gotė qumėsht nė ditė u shoqėrua me rritje tė rrezikshmėrisė pėr t’u prekur nga sėmundjet e zemrės.
Gratė qė pinin dy gota nė ditė, kishin 21% rrezikshmėri mė shumė pėr tė humbur jetėn gjatė periudhės sė studimit dhe kjo pėrqindje u rrit me 93% pėr 3 ose mė shumė gota. Gjatė 22 viteve tė studimit ¼ e grave humbėn jetėn.
Po i njėjti rezultat ishte edhe pėr meshkujt.Studiuesit ende nuk kanė dalė nė njė rezultat tė dokumentuar, kjo edhe sepse kushtet e jetės ndryshojnė nga njė vend nė njė tjetėr dhe shumė faktorė tė tjerė mund tė ndikojnė nė rritje tė vdekshmėrisė.
Udhėzimet e deritanishme janė se tė mirat qė konsumimi i qumėshtit i sjell shėndetit tonė mund tė jenė thjesht mite dhe se nuk duhet tė kalohet masa. 
Burimi /www.rtklive.com/
avatar
ekatarina

Shteti : Toka
Postime : 16
Kyējet nė forum : 10360
Regjistruar mė : 19/01/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi