» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


15 Gėnjeshtrat qė konsiderohen si tė verteta !

Shko poshtė

15 Gėnjeshtrat qė konsiderohen si tė verteta !

Mesazh nga Albanian_Girl prej Fri 05 Dec 2014, 19:07

Kėto qė renditen mė poshte jane tė gjitha gėnjeshtra, por qė nuk dihet pse janė konsideruar tė vėrteta.Kėto qė renditen mė poshte jane tė gjitha gėnjeshtra, por qė nuk dihet pse janė konsideruar tė vėrteta.
1. Muri Kinez mund tė shihet nga Hėna: nėse ndodheni nė Hėnė mund tė shihni shumė gjėra por Muri Kinez nuk ėshtė njėri prej tyre. Nė librin e titulluar “Second Book of Marvels” botuar nė vitin 1983 autori Richard Haliburton deklaroi se Muri Kinez ėshtė e vetmja vepėr njerėzore e cila mund tė shihet nga Hėna. Muri Kinez ka njė gjerėsi maksimale prej 10 metėr dhe tė njėjtėn ngjyrė me mjedisin pėrreth, kėshtu shikimi i tij me sy tė lirė ėshtė i pamundur jo vetėm nga Hėna por edhe nga sateliti.
2. Kosi nuk konsumohet me peshk: pėrkundrazi nėse peshku ėshtė i freskėt nuk ka asnjė pengesė tė hahet me kos. Shkaku i helmimit nuk ėshtė kosi por proteina “Histamin” e gjendur tek peshku. Meqė kjo lėndė gjendet edhe tek kosi, kur konsumohet bashkė me peshkun mund tė shtojė sasinė e Histaminės nė trup. Kėshtu tek personat qė janė alergjikė mund tė shkaktojė skuqje ose kruarje. Nėse jeni tė sigurt pėr freskinė e peshkut mund ta konsumoni atė me kos pa pasur frikė.
3. Ylberi ka shtatė ngjyra: ngjyra e kuqe, portokalli, e verdhė, bojė qielli, blu dhe vjollcė njihen si ngjyrat e ylberit. Ē’ ėshtė e vėrteta nė ylber ekziston njė spektėr i pandėrprerė ngjyrash por perceptimi njerėzor rreth ngjyrave krijon njė keqkuptim nė shikimin e njė brezi tė vetėm ngjyrash. Disa ylbere pėrmbajnė mė shumė breza se 7 brezat qė mund tė shohė syri i njeriut.
4. Kulla Piza ėshtė ndėrtuar e shtrembėr: kjo kullė e famshme e italianėve nė tė vėrtetė ėshtė projektuar tė ndėrtohet drejt. Por pėr shkak tė bazamentit tė butė ka filluar tė rrėshqasė drejt jugut qė nga viti i ndėrtimit 1173.
5. Uji ėshtė transparent (i tejdukshėm): arsyeja e ngjyrės bojė qielli tė detit ėshtė pasqyrimi i qiellit nė det. Uji ka njė ngjyrė tė zbehtė bojė qielli. Por edhe qielli ndikon nė theksimin e ngjyrės sė detit.
6. Fluturat kanė njė ditė jetė: disa flutura tė rritura mund tė jetojnė 1-2 muaj. Ata tė cilat jetojnė disa stinė mund tė flenė gjatė dimrit ose tė emigrojnė drejt vendeve tė ngrohta.
7. Vegjetarianėt nuk konsumojnė kurrė produkte mishi:vegjetarianėt mund t’i ndajmė nė nėngrupe tė ndryshme. Ka grupe vegjetarianėsh tė cilėt konsumojnė peshk, mish shpendėsh, vezė dhe produkte bulmeti.
8. Kujtesa e peshkut zgjat disa sekonda: peshku Japonez ka njė kujtesė e cila mund tė rezistojė deri tė paktėn tre muaj.
9. Amerika e ka marrė emrin nga Amerigo Vespuēi‘: Emri Amerikė nuk vjen nga tregtari dhe hartuesi italian Amerigo Vespuēi por nga njė tregtar i pasur nga Bristol, Richard Ameryk. Ameryk ishte krye-financieri i Xhon Kabot gjatė udhėtimit tė tij tė dytė transatlantik. Nė maj tė vitit 1497 Kabot arriti nė Labrador me anė tė njė anijeje tė vogėl dhe ishte evropiani i parė i cili shkeli nė tokėn amerikane dy vjet para Vespuēit.
10. Strucėt fusin kokėn nė rėrė kur frikėsohen: strucėt femra ndonjėherė shtrihen nė tokė duke hapur dhe krahėt dhe pėrpiqen tė mbrojnė tė vegjlit e tyre nga nxehtėsia e fortė e diellit. Krahas kėsaj kur pushojnė strucėt qėndrojnė nė kėtė pozicion pėr tė qetėsuar muskujt e qafės . por asnjėherė nuk fusin kokėn nė rėrė.
11. Kameleonėt ndryshojnė ngjyrė kur ndihen tė rrezikuar: arsyeja e ndryshimit tė ngjyrės sė kameleonėve ėshtė tė impresionojnė gjininė tjetėr ose mund tė jetė pėr shkak tė ekuilibrimit tė nxehtėsisė sė trupit.
12. Nėse hani shumė sheqer sėmureni nga diabeti: marrja e tepėrt e sheqerit nuk ka asnjė lidhje me sėmundjen e diabetit.
13. Perandori i Francės Napoleon Bonaparti ėshtė helmuar nga ana e kėshilltarėve tė tij pėr tė penguar marrjen e fronit: doktori i cili bėri autopsinė, Francesco Antommarchi, kishte thėnė se perandori ka vdekur nga kanceri i stomakut.
14.Fjala “Hush” e pėrdorur nė njė kėngė popullore turke ėshtė njė krahinė e Mushit: nė tė vėrtetė Hush ėshtė emri i njė kalaje turke tė ndodhur nė mes kryeqytetit tė Jemenit Sana dhe Taiz.
15. Rio De Zhaniero ėshtė kryeqyteti i Brazilit: Kryeqyteti i Brazilit ėshtė Brazilia (ngatėrrohet me qytetet mė tė mėdha si Rio De Janeiro dhe San Paolo). /lapsi.al/
Albanian_Girl
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 12728
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi