» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


FTOI, VETITĖ DHE VLERAT E TIJ

Shko poshtė

FTOI, VETITĖ DHE VLERAT E TIJ

Mesazh nga Albanian_Girl prej Wed 17 Dec 2014, 19:20


Ftoi ėshtė njė lloj peme e familjes “Cydonia” e qė i pėrket nėnfamiljes “Maloidare”. Ky emėr latin rrjedh nga qyteti i dikurshėm i Kydonia, e qė sot njihet si Chania nė ishullin e Kretės.
Ftoi ėshtė anėtar i vetėm i Cydonia. Ai ėshtė njė pemė e vogėl, gjetherėnėse, rreth 5-8 m e lartė dhe 4-6 m e gjerė, dhe ka njė frutė me ngjyrė tė verdhė kur ėshtė i pjekur. Fruti i papjekur ėshtė i gjelbėr me shtresė tė bardhė, shumica e tė cilit hiqet kur fruti piqet nė vjeshtėn e vonė, dhe ndryshon ngjyrėn nė tė verdhė.

Lulet e ftoit ēelin nė pranverė pas gjetheve dhe janė me ngjyrė tė bardhė ose rozė.
Nė gjuhėn portugeze ftoi quhet “marmelo“ ku edhe rrjedh fjala marmelatė, sepse nė fillim marmelata bėhej nga ftoi.

Vetitė ushqyese dhe shėruese tė ftoit
Ftoi ka ndikim qetėsues nė sistemin e tretjes. Ēaji nga farat e ftoit pėrdoret si qetėsues, kundėr pagjumėsisė dhe kundėr erės sė keqe tė gojės. Lėvozhga e ftoit pėrdoret si mjet kundėr kapsllėkut.

Farat e thara, gjethet dhe tuli i ftonjve pėrdoren pėr qėllime mjekėsore. Farat kanė shije tė lehtė tė bajameve tė hidhura dhe janė pa erė.
Ftoi pėrdoret i freskėt ose nė formė reēeli, marmelate, si dhe pėr t’i dhėnė shije, aromė dhe qėndrueshmėri marmelatės sė mollės, tė dardhės dhe tė frutave tė tjera. Ftoi ėshtė i ushqyeshėm sepse pėrmban vitamina A dhe C, sheqerna, acide, kripėra minerale, si kalium etj.

Ftonjtė kanė veti shėruese dhe janė pėrdorur qysh nė lashtėsi pėr kėtė qėllim. Pėrdoren kundėr diarresė (jashtėqitjes), dizenterisė dhe tė vjellave. Ai ėshtė njė qetėsues i mirė dhe pėrdoret edhe nė rastet e pagjumėsisė dhe kollės. Farat e ftoit janė tė zeza dhe pėrmbajnė pak glikozide dhe vajra.
burimi: www.rtklive.com
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11921
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi