» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


31 VJET NGA RĖNIA E DĖSHMORĖVE REXHEP MALA E NUHI BERISHA

Shko poshtė

31 VJET NGA RĖNIA E DĖSHMORĖVE REXHEP MALA E NUHI BERISHA

Mesazh nga Naki prej Sun 11 Jan 2015, 23:58

Ndėrmjet 11 e 12 janarit tė vitit 1984 Rexhep Mala e Nuhi Berisha ranė heroikisht gjatė pėrleshjes me forcat policore serbe nė Kodrėn e Trimave nė Prishtinė.
Me prejardhje nga Komuna e Kamenicės, si student me iniciativėn e Rexhep Malės dhe tė bashkėveprimtarėve tė tjerė formohet Komiteti i Studentėve nė kuadėr tė Grupit Revolucionar, i cili do ti shėrbejė Lėvizjes ēlirimtare tė shqiptarėve si bėrthamė e parė pėr lėvizėn e pranverės studentore tė 1981-it.
Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha provuan tė vihen nė themelet e njė organizimi tė lėvizjes ēlirimtare, qė vepronte nė vazhdimėsi, kurse nė vitin 1973 fillluan veprimtarinė e tyre nė botimin e gazetės "Zėri i Kosovės".
Rexhep Mala e Nuhi Berisha shquhen ndėr figurat mė tė ndritura tė qėndresės dhe sakrificės sonė kombėtare. Sot pėr veprėn patriotike tė Rexhep Malės me plot krenari flasin bashkėpunėtorėt, bashkėluftėtarėt, bashkėfshatarėt dhe mbarė Kosova ndonėse emrin e Rexhep Malės e Nuhi Berishės e hasim nė shumė rrugė tė cilat me nderė e krenari mbajnė emrin e tij , e hasim nė shumė sheshe e vatra edukativo-arsimore, kazerma e qytetit nė Gjilan me krenari mban emrin e bėrthamės sė UĒK Rexhep Mala e Nuhi Berisha.
Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha kishin vizion tė qartė pėr tė ardhmen e Kosovės dhe guximin e duhur pėr tė vepruar kundėr regjimit tė atėhershėm.
Rexhepi e Nuhiu vlerėsohen si dy nga figurat qendrore tė rezistencės dhe pėrpjekjeve tė popullit shqiptarė tė Kosovės pėr liri e pavarėsi, dhe janė ēmuar pėr trimėrinė, sakrificėn e lartė dhe aftėsitė organizative. 

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19349
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 31 VJET NGA RĖNIA E DĖSHMORĖVE REXHEP MALA E NUHI BERISHA

Mesazh nga albi prej Thu 15 Jan 2015, 00:50

Regjep malun  e  kam pas mik jemi familarisht  te lidhur
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12366
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi