» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


ILAĒ TRADICIONAL PĖR ASTMĖ, BRONKIT, KOLLĖ DHE MUSHKĖRI

Shko poshtė

ILAĒ TRADICIONAL PĖR ASTMĖ, BRONKIT, KOLLĖ DHE MUSHKĖRI

Mesazh nga Albanian_Girl prej Fri 16 Jan 2015, 22:44


Alergjia, infeksionet dhe pirja e duhanit janė faktorėt kryesorė qė shkaktojnė sėmundjet e mushkėrive apo ērregullime tė ndryshme.
Nėse keni probleme tė mushkėrive, veēanėrisht ato bronkiale ose astma kardiake, rekomandojmė ilaē popullor tradicional si mė poshtė.

Pėrbėrėsit:
1/2 kg qepė tė kuqe
1/2 kg sheqer ngjyrė kafe
2 limonė tė mesėm
6 gota me ujė
7 lugė qė hamė me mjaltė tė papėrpunuar

Pėrgatitja:
Vendoseni sheqerin kaf nė njė tenxhere tė madhe dhe lėreni atė nė njė temperaturė tė mesme. Trazojeni deri sa tė marri ngjyrė tė bukur tė artė. Mė pas shtoni qepėt e copėtuar mė parė. Trazojeni pėr disa minuta dhe shtoni ujė.
Lėreni tė vlojė pėrzierjen derisa tė mbetet vetėm njė e treta e ujit nė tenxhere. Pas kėsaj, pėrzierjen largojeni nga zjarri.
Ndėrkohė, shtrydhni lėng limoni, shtoni mjaltė dhe sė bashku hidhini nė pėrzierjen qė pėrgatitėt mė parė.
Lėreni pėrzierjen tė qėndrojė pėr njė natė nė tenxhere. Mė pas nė mėngjes hidheni nė njė shishe, raporton "Healthy Food House".

Si ta konsumoni kėtė ilaē:
Konsumoni njė lugė tė pėrzierjes para dhe pas njė vakti.
Pėrsėriteni kėtė procedurė derisa gjendja e mushkėrive tuaj ėshtė mė e mirė. Fėmijėt duhet tė konsumojnė njė lugė ēaji me kėtė ilaē para ēdo vakti.

burimi i shkrimit/rtklive.com/
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11822
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi