» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Korbat dhe Shqiponjat

Shko poshtė

Korbat dhe Shqiponjat

Mesazh nga Naki prej Sun 18 Jan 2015, 23:07

Autori: Riza Haziri
PĖRRALLA MBI KORBAT DHE SHQIPONJAT 
Thuhet se dikur moti, korbat jetonin nė vende tė largėta, tė mbuluara me akullnaja, ku mė tepėr dominonte errėsira sesa drita, ku shtėpitė ishin tė ndėrtuara nga bosat e borės dhe ushqim i vetėm i tyre ishte mishi i shtazėve dhe i shpendėve polare. Thuhet se korbat e bėnin jetėn si mos mė keq. Fjalė pas fjale, ata kishin dėgjuar se dikund larg, dikund nė vende qė ishin krejt tjetėr fare, me klimė tjetėr, ku nė vend tė akullnajave toka ishte e mbuluar me qilimin e gjelbėr tė barit dhe e stolisur me lule lloj-lloj ngjyrash, ku ushqimi qė pėrdorej ishte nga drithėrat e bardha, ku bėheshin pemėt dhe perimet mė tė ėmbla qė mund tė ekzistojnė, jetonin shqiponjat. Pėrveė kėtyre nėpėr ato vende rridhnin lumenj me ujė tė pastėr si loti dhe me ngjyrė argjendi, ndėrsa shtėpitė ishin tė ndėrtuara nga gurėt e mermerit dhe tė shtruara nė kadife. Pra, ėdo gjė ishte e bukur. Korbat i lakmonin kėto vende, dhe njė ditė, njė ordi e tyre u nisen drejt atdheut tė shqiponjave. Ecėn e ecėn, me ditė, me javė, me muaj e me vite dhe nė fund arritėn. Kur panė vendin e shqiponjave dhe jetėn qė bėnin ato u mahniten tepėr, bile disa u alivanosen nga lakmia qė kishin pėr ato vende. E dinin se shqiponjat janė trime, e trimat kanė zemėr tė madhe, tė bardhė e tė butė, andaj iu luten atyre qė tė kenė mėshirė pėr ta dhe t'u lėshojnė pakėz vend nė njė cep tė atdheut tė tyre nga se nė vendet me akullnaja jeta u ishte bėrė e padurueshme. Shqiponjat si shqiponja, u prekėn nga fjalėt dhe lajkat e korbave. U besuan zotimeve tė tyre se nuk do t'u sjellin asgjė tė keqe dhe u bėnė vend. Korbat filluan jetėn e tyre tė re shumė tė kėnaqur. Nė fillim duke kaluar fqinjėsi tė mirė me shqiponjat, por shumė shpejtė shkelėn besėn e dhėnė. Tinėzisht sollėn edhe korba tė tjerė nga vendet e akullnajave dhe u bėnė disa herė mė shumė sesa shqiponjat. Formuan pushtetin e ture. Zgjodhėn kryekorbin dhe kryekorbeshėn. Sovrani ėdo ditė trashej nga ushqimet e mira. Kryekorbesha i lėmonte pendlat dhe ėdo ditė ia lyente me parfumet mė tė mira sa qė shkėlqimi i tyre tė verbonte sytė. Kryekorbit i bėhej zemra mal dhe i xixėllonin sytė nga gėzimi kur shihte se pushteti i korbave vazhdimisht pėrparonte dhe zgjerohej nė dėm tė territorit tė shqiponjave. Kėshtu kaluan vite e vite duke u ndėrruar kryekorbat. Secili qė vinte nė pushtet ishte mė i zi se sa tjetri, kishte zemėr mė tė zezė dhe qėllime mė tė errėta ndaj shqiponjave dhe vendit tė tyre. Pėrveė ngushtimit tė territorit tė atdheut tė shqiponjave, korbat filluan t'i vrasin ato, t'i ndjekin e t'i quajnė shqiponjat ardhacake, Zhduken shumė fole tė shqiponjave dhe ato i zėvendėsuan me fole korbash. Jeta e shqiponjave dita ditės bėhej mė e vėshtirė, mė e padurueshme, aq mė tepėr kur nė krye tė pushtetit korb erdhi kryekorbziu mė i zi qė mund tė ekzistojė. Ai kishte gushė tė lėshuar, lafshė tė ngritur e me gjemba e pendla tė kėrqethura sa qė tė fuste tmerrin kur e shikoje. Sytė e tij kėrkonin vetėm gjak shqiponje. Kur mori pėrkrahjen nga si vėllezėrit e tij, korbzinjtė tė tjerė qė ende jetonin nė vendet me akullnaja, kryekorbziu me ushtrinė e tij tė zezė, tė cilėn e pėrbėnin korbat mė tė zinj, filloi fushatėn pėr zhdukjen e shqiponjave nga faqja e dheut. Shqiponjat, vite me radhė kot kėrkuan ndihmė nga shpendėt e urta tė botės qė t'i shpėtojnė nga korbzinjtė. Ato, le qė nuk u ndihmonin, por pati edhe tė tilla qė i quajtėn shqiponjat keqbėrėse. Pėr tė shpėtuar nga zhdukja, shqiponjave nuk u mbeti asgjė tjetėr veė tė organizohen nė vetėmbrojtje, tė dalin maleve, njė numėr tė fshehėn nėpėr skutat e atdheut tė tyre, ndėrsa pjesa mė e madhe tė ikėn kah tė munden. Korbat nuk u kėnaqen me foletė e shqiponjave, por u morėn jetėn mijėra e mijėra shqiponjave. Ato qė dolėn maleve dhe ato qė u fshehėn nėpėr skutat e atdheut u pėrleshėn me hordhitė e korbzinjėve dhe u shkaktuan atyre shumė dėme, por ata ishin shumė, shkatėrruan ėdo gjė tė shqiponjave, u vranė zogjtė, u dogjėn foletė, u rrėmbyen pasuritė e ėdo gjė tjetėr, kėshtu qė shqiponjat pėr pak sa nuk u zhdukėn. Sapo bota e shpendėve liridashėse e kuptoi se shqiponjat janė tė pafajshme dhe se po zhduken nga dheu e dheu pa shqiponja do tė dukej si i shkretė, u erdhi keq dhe u erdhėn nė ndihmė, kėshtu qė shqiponjat pėrsėri u kthyen nė foletė e veta, nė tė cilat nuk gjetėn asgjė tjetėr pėrveė gjurmėve tė krimit. Ky tregim ka fituar ėmimin e dytė nė konkursin letrar tė Rilindjes nė vitin 2000. 

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi