» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ja ēfarė shkakton rrjedhjen e gjakut nga hunda !

Shko poshtė

Ja ēfarė shkakton rrjedhjen e gjakut nga hunda !

Mesazh nga Ali prej Wed 21 Jan 2015, 21:29

Mjekėt nė Zelandėn e Re e kanė pagėzuar me termin “tromboza nga kompjuteri”. Bėhet fjalė pėr njė sindromė qė shfaqet pas qėndrimit pa lėvizur pėr njė kohė tė gjatė pėrpara kompjuterit.
Studimi ėshtė publikuar nė revistėn “European Respiratory Journal” dhe nė tė ėshtė sqaruar se qėndrimi pa lėvizur me orė tė tėra favorizon shfaqjen e trombozave. Sipas studiuesve, kjo pėr faktin se lėvizja, qoftė dhe pėr pak minuta, siguron njė qarkullim normal tė gjakut, pasi muskujt e kėmbėve veprojnė si “pompa” pėr tė dėrguar gjakun nė zemėr.
Mė tej nė studim thuhet se kjo sindromė e re ėshtė me e pėrhapur nga se mendohet, pėr shkak tė shtimit tė orėve qė kalohen pėrpara kompjuterit. 
avatar
Ali

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 29
Kyējet nė forum : 11760
Regjistruar mė : 17/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi