» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


12 Muajt e Vitit !

Shko poshtė

12 Muajt e Vitit !

Mesazh nga Teuta_Pr prej Wed 21 Jan 2015, 22:10

Po e nisim pėrrallėn. Qofshi tė gėzuar tė gjithė ju qė e dėgjoni. Ishte njė herė njė plakė e mjerė e shumė e varfėr. Njė ditė plaka u nis e shkoi tė mbledhė karthje pėr dimėr. Mblidh-mbidh, hyri nė ca ara tė punuara. Nė krye tė kėtyre arave, rrėzė njė mali, pa njė shtėpi. Kur po mbidhte karthje zuri tė bjerė njė vesė shi. Qė tė mod largohej, plaka shkoi nė kėtė shtėpi pėr tė gjetur strehė. Sapo hyri brenda pa dymbėdhjetė djem tė rinj shumė tė bukur.
-Mirė se ju gjeta, djem, -u tha plaka. 
-Mirė se ardhe, moj plakė e mirė, – ja kthyen ata. –Ē’tė ka sjellė kėtej nė njė kohė kaq tė keqe? 
Plaka u tha: 
-Unė, o djem, kam dalė tė mbledh ca karthje pėr dimėr, se jam e varfėr dhe shtėpia ime nuk ėshtė shtėpi, po kasolle e prishur. Nė kėtė kasolle era, shiu dhe tė ftohtėt hyjnė nga tė katėr anėt.
Plaka u gjend ngushtė e ja tregoi tė gjitha. 
Tė nesėrmen, e motra u ngrit, mori njė thes tė madh e shkoi nė mal. Tė mos e zgjatim:  gjeti shtėpinė dhe brenda nė shtėpi gjeti dymbėdhjetė djem tė rinj. Hyri brenda, tha mirė se ju gjeta dhe ndėnji pėrdhe. 
Djemtė e pyetėn: 
-Ē’tė ka sjellė kėtej, moj plakė? 
-Kam ardhur, – u tha ajo, – tė mbledh karthje, se ja ardhi janari, ky muaj i keq e i mallkuar. Mos e sjelltė herė tjetėr kokėn kėtej se mė bėnė tė mardh nga tė ftohtit. 
-Pa na thuaj: cili ėshtė muaji qė tė pėlqen? 
-Asnjėri nuk mė pėlqen. Tė gjithė janė tė kėqinj. Kush mund tė them se ėshtė i mirė? Shkurti i ēalė apo marsi nazemadhi qė na bėn tė djegim edhe magjet? Edhe muajt e tjerė janė tė mėrzitshėm, ca me shi, ca me erė e ca me tė nxehtė tė madhe. 
Atėherė djemtė e pyetėn: 
-Ke ndonjė trastė, moj plakė? 
-Kam, -u pėrgjegj plaka shumė e gėzuar dhe u zgjati thesin. 
-Sille kėtu. 
Ata ja mbushėn thesin plot me gjarpėrinj nga tė gjithė llojet, plot me nepėrka, me bolla, me zhapinj e me gjithfarė shterpinj tė tjerė qė zvarriten mbi dhe. Si ja mbushėn kėshtu, ja lidhėn grykėn, ja dhanė plakės e i thanė: 
-Kur tė vesh nė shtėpi, mbyll derėn dhe dritaret, pastaj hap thesin. 
Plaka mori thesin e u kthye e gėzuar nė shtėpi. Atje mbylli derėn e dritaret, zgjidhi grykėn e thesit. Menjėherė dual gjarpėrinjtė, nepėrkat, bollat, zhapinjtė e gjithė shterpinjtė e tjerė dhe e kafshuan gjersa e lanė nė vend tė vdekur. 
Unė nuk isha atje, as ju nuk ishit, kėshtu qė po tė doni besoni, po tė doni mos besoni. Atėherė njėri nga djemtė e pyeti: 
-Na thuaj, moj nėnė, cili ėshtė muaji mė i keq i vitit? 
– O djem, – tha plaka, – nuk ka muaj tė keq. Sikush ka tė mirat e tij. Tė gjithė muajt qofshin tė bekuar, se qė tė gjithė janė tė mirė. 
– Ē’po thua kėshtu moj nėnė? A mos muaji janar ėshtė njėlloj si muaji maj? 
– O djem, – tha plaka, – nėqoftėse nuk do tė binte shi e dėborė nė janar, si do tė vinte maji plot lule? Unė po ju them edhe njė herė se tė gjithė muajt janė tė mirė. Qofshin tė bekuar! 
Atėherė djemtė i thanė: 
-Ke  ndonjė trastė, moj nėne? 
Plaka nxori e u dha trastėn qė kishte marrė pėr tė mbledhur barishta qė tė gatuante ushqim. Djemtė ja mbushėn kėtė trastė plot me florinj. Plaka mori trasėn e u kthye nė fshat. 
Pas ca kohe, e motra vuri re se plaka nisi tė rrojė mirė e tė prishė pare. Vajtie i tha: 
-Moj motėr, ti po prish shumė pare e po rron mirė. Mė thuaj, ku i ke gjetur kėto pare? 
Plaka u gjend ngushtė e ja tregoi tė gjitha. 
Tė nesėrmen, e motra u ngrit, mori njė thes tė madh e shkoi nė mal. Tė mos e zgjatim:  gjeti shtėpinė dhe brenda nė shtėpi gjeti dymbėdhjetė djem tė rinj. Hyri brenda, tha mirė se ju gjeta dhe ndėnji pėrdhe.
 Djemtė e pyetėn: 
-Ē’tė ka sjellė kėtej, moj plakė?
-Kam ardhur, – u tha ajo, – tė mbledh karthje, se ja ardhi janari, ky muaj i keq e i mallkuar. Mos e sjelltė herė tjetėr kokėn kėtej se mė bėnė tė mardh nga tė ftohtit. 
-Pa na thuaj: cili ėshtė muaji qė tė pėlqen? 
-Asnjėri nuk mė pėlqen. Tė gjithė janė tė kėqinj. Kush mund tė them se ėshtė i mirė? Shkurti i ēalė apo marsi nazemadhi qė na bėn tė djegim edhe magjet? Edhe muajt e tjerė janė tė mėrzitshėm, ca me shi, ca me erė e ca me tė nxehtė tė madhe. 
Atėherė djemtė e pyetėn: 
-Ke ndonjė trastė, moj plakė? 
-Kam, -u pėrgjegj plaka shumė e gėzuar dhe u zgjati thesin. 
-Sille kėtu. 
Ata ja mbushėn thesin plot me gjarpėrinj nga tė gjithė llojet, plot me nepėrka, me bolla, me zhapinj e me gjithfarė shterpinj tė tjerė qė zvarriten mbi dhe. Si ja mbushėn kėshtu, ja lidhėn grykėn, ja dhanė plakės e i thanė: 
-Kur tė vesh nė shtėpi, mbyll derėn dhe dritaret, pastaj hap thesin. 
Plaka mori thesin e u kthye e gėzuar nė shtėpi. Atje mbylli derėn e dritaret, zgjidhi grykėn e thesit. Menjėherė dual gjarpėrinjtė, nepėrkat, bollat, zhapinjtė e gjithė shterpinjtė e tjerė dhe e kafshuan gjersa e lanė nė vend tė vdekur. 
Unė nuk isha atje, as ju nuk ishit, kėshtu qė po tė doni besoni, po tė doni mos besoni. 
avatar
Teuta_Pr
VIP

Postime : 54
Kyējet nė forum : 11841
Regjistruar mė : 22/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 12 Muajt e Vitit !

Mesazh nga Ylli-1 prej Thu 22 Jan 2015, 09:08

Teuta, te lutem nese mund te vesh rend ne kete postim sepse ke nderhyrje ne te dhe i humb kuptimi.
avatar
Ylli-1

Shteti : Kosove - Ferizaj
Postime : 156
Kyējet nė forum : 11018
Regjistruar mė : 26/08/2008
Profesioni : Inxhiner i Ekonomizuar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi