» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Historia e njė molle

Shko poshtė

Historia e njė molle

Mesazh nga Teuta_Pr prej Wed 21 Jan 2015, 22:13

U rrit nė pyll njė mollė e egėr; nė vjeshtė ra prej saj kokrra e thartė. Zogjtė e ēukitėn kokrrėn e mollės dhe hėngrėn farėzat e saj. Vetėm njė farėz u fsheh nė tokė dhe mbeti aty.
Gjatė dimrit farėza qėndroi shtrirė nėn dėborė dhe nė pranverė, kur dielli ngrohu tokėn e lagur, farėza filloi tė mbijė: poshtė fshehu rrėnjėt dhe lart nxori dy fletėzat e para. Midis fletėzave u shfaq kėrcelli me sythe, nė ēdo syth doli nga njė fletėz e gjelbėr. Syth pas sythi, fletėz mbas fletėze, degėz pas degėze dhe pas ca vjetėsh njė mollė e bukur ngrihej nė atė vend, ku kishte rėnė farėza.
Erdhi nė pyll kopėshtari, pa mollėn dhe tha:
-Ja njė dru i mirė, qė mė duhet mua.
U drodh molla, kur kopshtari nisi ta shkullė, mendoi: “Humba krejt!” Po kopshtri e nxori mollėn me kujdes, rrėnjėt nuk ia dėmtoi, e ēoi atė nė kopsht dhe e mbolli nė tokė tė mirė.
Mburrej molla nė kopsh, “Siē duket, unė jam pemė e rrallė, -mendonte ajo, -gjersa mė prunė nga pylli nė kopsh”, dhe i sheh nga lart rrėnjėzat e shėmtuara tė lidhura me lecka.
Vitin tjetėr erdhi kopshtari me njė thikė lakore dhe filloi tė presė mollėn. Dridhej molla dhe mendonte. “Hė tani unė mbarova fare.”
E preu tė gjithė majėn e gjelbėr tė pemės, mbeti vetėm trungu, por edhe atė e ēau pėr sė gjati dhe, nė tė ēarat, kopshtati, futi filiza tė rinj tė njė molle tė mirė, i mbylli plagėt me stuk, i lidhi ato me lecka, e rrethoi me njė gardh tė vogėl dhe shkoi.
Dukej si pa qejf molla, po ajo ishte e re, e fuqishme, u pėrmirėsua shpejt dhe u rrit me degėzėn e huaj. Degėza pi lėngjet e drurit tė mollės sė fortė dhe rritej shpejt: nxjerr syth pas sythi, fletėzė pas flete, degėz pas dege dhe psa tre vjetėsh pema nxori lule tė bardha – trėndafili; mė vonė, nė vend tė tyre u shfaqėn kokėrrza tė gjelbėra dhe nė vjeshtė u rritėn mollėt, po tani jo thartuqeve tė egra, po kokrra tė mėdha, tė kuqe, tė ėmbla, qė shkriheshin nė gojė. Dhe molla mori aq e mirė, se kopėshtarė tė tjerė vinin e merrnin prej saj filiza.
avatar
Teuta_Pr
VIP

Postime : 54
Kyējet nė forum : 11838
Regjistruar mė : 22/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi