» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Luleshtrydhja dhe boronica mbrojtėse ndaj infarktit

Shko poshtė

Luleshtrydhja dhe boronica mbrojtėse ndaj infarktit

Mesazh nga malėsorja prej Fri 23 Jan 2015, 17:22


Studiuesit pohojnė se sa mė shumė tė konsumojmė luleshtrydhe dhe boronicė aq mė pak do tė kemi dhe rrezikun pėr tu prekur nga sėmundjet e zemrės.
Konsumimi i rregull i kėtyre frutave ėshtė njė mundėsi e mirė pėr tė shmangur infarktin e zemrės.
Ekspertėt besojnė qė rezultati i tillė duhet t’i atribuohet nivelit tė lartė tė flavonoideve nė frutat malore, ndėrsa ėshtė i dobishėm nė luftėn kundėr bllokimit tė artereve.
Flavonoidet janė veēori antikoksidante tė cilat gjenden nė bimė, si edhe nė ēaj dhe verė tė kuqe dhe mund tė mbrojnė nga spektri i gjerė i sėmundjeve, duke pėrfshirė edhe sėmundjet e zemrės, tensionin e rritur, disa lloje tė kancerit dhe dementias.
Marrė nga /RTK.LIVE/

malėsorja

Shteti : Malėsia e Madhe
Postime : 4
Kyējet nė forum : 11673
Regjistruar mė : 27/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi