» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Lufto thinjat duke ngrėnė

Shko poshtė

Lufto thinjat duke ngrėnė

Mesazh nga malėsorja prej Fri 23 Jan 2015, 17:25

Tendenca e flokėve tė shėndetshėm kupton drejtpėrdrejt flokė sa mė afėr natyrales.
Pėr t’i mbajtur gjithmonė tė trajtuar dhe tė bukur, por edhe pėr tė shtyrė sa mė shumė nė kohė daljen e thinjave, mjafton vetėm pak mė shumė kujdes dhe vėmendje.
Thinjat janė fare tė padėshirueshme nė flokėt e femrave, aq sa shpeshherė tė detyrojnė t’i drejtohesh floktares pėr t’i mbuluar sapo ato fillojnė tė dalin. Megjithatė, duhet tė dish qė disa ushqime janė shumė tė pėrshtatshme pėr t’i mbajtur flokėt natyralisht tė shėndetshėm, tė bukur dhe tė shtyjnė sa mė shumė daljen e thinjave. Ja disa nga ushqimet qė parandalojnė thinjat:
Perimet e gjelbra
Kėto lloj perimesh janė tepėr tė pasura me hekur. Njė konsum i rregullt dhe i vazhdueshėm do tė tė ndihmojė qė t’i japėsh njė impuls mė tė madh parandalimit tė ngjyrės sė bardhė tė flokėve.
Ēokollata
Mes aleatėve tė ēmueshėm pėr kėtė gjė ėshtė edhe ēokollata. Sidomos ajo e zeza, qė rrit melaninėn, pėrgjegjėsen e ngjyrės sė flokėve, ndėrsa parandalon shfaqjen e thinjave apo flokėve gri dhe tė bardhė.
Veza Edhe konsumimi i ushqimeve tė pasura me antioksidantė mund tė jetė i dobishėm. Te vezėt gjejmė shumė vitaminė E, qė pėrmban mjaft tė mira kundėr plakjes, parandalon dhe largon shfaqjen e flokėve tė bardhė.
Soja Ėshtė e nevojshme qė tė ndjekėsh njė dietė tė pasur me proteina, duke ngrėnė edhe shumė sojė, shkruan revistaclass. Nė kėtė mėnyrė, organizmi do tė prodhojė melantocite, pėrgjegjėse pėr t’i mbajtur flokėt me ngjyrėn e tyre natyrale.
Salmoni
Nė kėtė peshk tė yndyrshėm gjejmė selenin, i cili luan njė rol jetėsor nė prodhimin e disa hormoneve, pėrfshirė edhe ato qė lidhen me shėndetin e flokėve. Ai pėrdoret pėr trajtimin e flokėve me thinja dhe ka njė rol tė rėndėsishėm nė luftimin e procesit tė plakjes nė pėrgjithėsi dhe tė radikaleve tė lira nė veēanti.
Kungull dhe vaj kokosi
Ja njė “ilaē” i thjeshtė pėr t’u pėrgatitur nė shtėpi. Vendosni disa pjesė tė kungullit nė njė enė hermetike. Shtojini njė ose dy filxhanė kafeje me vaj kokosi dhe lėreni ashtu pėr tri ose katėr ditė nė temperaturė ambienti. Mė pas, zieni kungullin dhe pėrziejeni me vajin e kokosit derisa masa tė bėhet e lėngshme. Ftoheni, aplikojeni te flokėt, lėreni tė lyer ashtu maksimumi prej 15 minutash dhe mė pas shpėlajeni me ujė tė vakėt.
Frutat e detit
Ato janė tė pasura me bakėr dhe metal, tė cilat provokojnė rritjen e prodhimit tė melaninės te flokėt. Pra, ndjekja e njė diete tė pasur me bakėr e siguron mjaft mirė kėtė gjė, ndėrsa ajo parandalon formimin e atyre fijeve tė shėmtuara tė bardha qė dalin nėpėr flokė.malėsorja

Shteti : Malėsia e Madhe
Postime : 4
Kyējet nė forum : 11673
Regjistruar mė : 27/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi