» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


50 Kuriozitetet mė tė rralla nė botė !

Shko poshtė

50 Kuriozitetet mė tė rralla nė botė !

Mesazh nga veronika prej Sun 25 Jan 2015, 20:38

1. Femra qė ka lindur mė shumė fėmijė ėshtė njė ukrainase. Ajo ka lindur 69 fėmijė, nga tė cilėt vetėm dy i kishin vdekur gjatė lindjes.
2. Fėmija mė i rėndė nė botė ėshtė lindur nė vitin 1954 nga italiania Carmelina Fdele nga Aversa. Djali i saj peshonte ditėn e lindjes 10,2 kg.
3. Bethoveni para se tė kompozonte fuste kokėn nė ujė. Anjshtanji deri nė moshėn 9 vjeē nuk fliste normalisht.
4. I vetmi majmun qė ėshtė dėnuar nga njė gjykatė e vėrtetė ėshtė shimpanzeja Coco nė Florida, nė vitin 1984. Ky majmun jetonte me njė tė papunė artist, i cili jepte spektakle tė vogla. Shuma e vjedhur arrinte vlerat 200 000 USD. Ai u dėnua me burgim tė pėrjetshėm.
5. Libri qė mban rekordin mė tė madh pėr shitje ėshtė ai i Hillary Klintonit, me librin autobiografi “Histori e pėrjetuar”. Nė ditėn e parė tė hedhjes nė treg tė kėtij libri, nė qershor tė vitit 2003, u shitėn nė njė ditė (rekord) 200 000 ekzemplarė tė tij.
6. Mbiemri mė i shpeshtė nė botė nė rangun internacional ėshtė mbiemri Chang. Rreth 75 milionė njerėz nė Kinė kanė kėtė mbiemėr. Vendin e dytė e ka mbiemri Smith nė Angli. Rreth 800 000 veta e kanė kėtė mbiemėr.
7. Kazinoja mė e madhe e botės gjendet nė MGM – HOTEL, nė metropolin e Las Vegasit. Nė njė sipėrfaqe afėrsisht 16 000 kuadrat metėr, gjenden pothuajse 3500 automate tė lojėrave tė ndryshme dhe 165 tavolina loje.
8. Biblioteka mė e madhe nė botė gjendet nė kryeqytetin amerikan Uashington. Kjo bibliotekė u ndėrtua nė 24 Prill 1800. Nė tė gjenden 107 milionė shkrime tė tė gjitha arteve.
9. I vetmi elefant nė botė qė flet ėshtė pjesėtar i njė cirku rus. Ky elefant mundet tė thotė deri nė 20 fjali. Elefanti ka jetuar qė nė vogėli mes njerėzve dhe ka arritur tė artikulojė tinguj njerėzish.
10. Burri mė i shkurtėr nė botė ėshtė Gul Mohammed nga India. Pas matjeve tė bėra mė 19 qershor 1990 nė spitalin “Rahm Manohar” tė New Delphit (In), u arrit se ai ėshtė vetėm 57 cm dhe mban deri mė sot rekordin.
11. Si gruaja mė e vogėl nė botė deri me sot ėshtė konsideruar Pauline Musters, e lindur nė 26 nėntor 1876 nė Holandė. Mbas lindjes sė saj, ajo ishte vetėm 30 cm. Nė moshėn 9-vjeēare ajo ishte 55 cm dhe peshonte vetėm 1,5 kg, ndėrsa nė moshėn 19-vjeēare ajo arriti vetėm nė 61 cm e gjatė.
12. Shteti qė konsumon mė shumė bukė nė botė ėshtė Turqia. Llogaritjet tregojnė se mesatarja e ēdo personi nė pėrdorimin e bukės arrin nė 199,6 kg.
13. Pijanecėt mė tė shumtė nė botė janė nė Irlandė. Ēdo personi i takon tė pijė mesatarisht 12,3 litėr pije alkoolike, verė, birrė etj.
14. Duhanxhinjtė mė tė shumtė ndodhen nė Kinė. Sipas llogaritjeve tė fundit, nė Kinė janė shitur 1,69 bilionė cigare (mė shumė se nė ēdo vend tjetėr). Nė gjithė botėn janė shitur 5,5 bilionė cigare.
15. Operacioni mė i gjatė nė botė ka zgjatur 96 orė gjithsej. Ka nisur nė datėn 4 deri nė datėn 8 shkurt tė vitit 1951, nė njė spital tė Ēikagos. Pacientja Getrude Lewandowski mbas operimit kishte reduktuar peshėn e saj gjatė kėtyre 96 orėve, nga 280 kg nė 140 kg.
16. Rekordin pėr gjatėsi pėr gratė e mban Zeng Jinlian nga Kina. Ajo tashmė ka vdekur, por rekordi nuk ėshtė thyer akoma. Ajo ishte 2 metėr e 48 cm. (Ka vdekur mė 13 shkurt 1982).
17. Rekordin pėr gratė me peshė mė tė rėndė mban amerikania Rosalie Bradford. Nė janarin e vitit 1987 ajo arriti dhe kulmin e peshės sė saj, me 544 kg.
18. Doktori mė i ri nė botė ėshtė Balamurali Ambati, i lindur nė Amerikė mė 29 qershor 1977. Ai u diplomua nė Maunt Sinai SChool of Medicine nė New York City, mė 19 maj 1995, nė moshėn 17-vjeēare.
19. Binjakėt mė tė rėndė nė botė janė vėllezėrit Billy Leoni, (lindur me 1946 dhe qė vdiq nė vitin 1979) me tė vėllanė Benny LLoyd, po i lindur nė vitin 1946 dhe qė vdiq nė vitin 2001. Ata peshonin pas moshės 6-vjeēare, njeri 337 kg dhe tjetri 328 kg.
20. Si mamaja mė e vjetėr nė botė deri mė sot mbahet Rossana dalla Corte, e cila lindi mė 18 qershor 1994, nė moshėn 63-vjeēare, njė djalė.
21. Sipas studimeve mė tė fundit, njė mashkull harxhon mesatarisht 3350 orė gjatė gjithė jetės sė tij duke u ruajtur e qethur.
22. Kur thyhet njė xham disa copėza shpėrndahen me shpejtėsi 3000 milje nė orė. Ndėrkohė qė shpejtėsia e tė tjerave ėshtė shumė herė mė e vogėl.
23. Ajsbergu mė i madh i matur deri mė sot ka qenė me gjatėsi 200 milje dhe gjerėsi 60 milje, ai ka pasur njė sipėrfaqe mė tė madhe se Belgjika.
24. Dallga mė e madhe e regjistruar deri mė sot ka qenė nė vitin 1971 nė ishullin Ishigaki, Japoni, me lartėsi 85 m.
25. Nė njė natė tė kthjellėt, sipas astrologėve amerikanė, ēdo njeri mund tė shohė jo mė pak se rreth 2000 yje me sy tė lirė.
26. Vetėm mushkonjat femra pickojnė, ndėrkohė qė mushkonjat e seksit mashkull duan tė “sorrollaten” nė zona tė ndotura si kėneta, etj.
27. Nė 1 kg limon ka mė tepėr sheqer se nė 1 kg luleshtrydhe. Sipas dietologėve, ėshtė mė mirė qė limoni tė konsumohet i shtrydhur nė ujė.
28. Shteti me mė tepėr rrugė tė asfaltuara nė tė gjithė botėn mendohet tė jetė Franca. Madje kjo ėshtė shėnuar edhe nė rekordet Gines.
29. Njė shqiponjė mund ta shohė prenė e saj qė 3000 metra larg, ndėrkohė qė kuajt mund tė qėndrojnė deri nė 1 muaj nė kėmbė.
30. Ėshtė vėrtetuar qė asnjė person nuk mund tė teshtijė pa i mbyllur sytė. Shkencėtarėt kanė bėrė edhe eksperimente pėr kėtė dhe kanė arritur nė pėrfundimin se ėshtė e pamundur.
31. Nga barku i vajzės 20-vjeēare nga Devoni Jugor, Angli, u nxor “topi” nga qimet e flokėve tė saj tė cilat i kishte gėlltitur. Ai ishte i rėndė 2,5 kg. Operimi u realizua nė mars 1985.
32. Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė njė zvarritėsi.
33. Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė. Kurse rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plehrave.
34. Ėshtė vėrtetuar qė mundėsia pėr tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000. Kur ndodh tė gjithė njerėzit nuk duhet tė kenė gjėra tė hekurta nė duar.
35. Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.
36. Video-lojėrat i bėjnė fėmijėt e trashė dhe agresivė, ndėrkohė qė pėrdorimi i tepėr i kompjuterit orar pa orar u dėmton atyre qetėsinė nervore.
37. Shtėpiaket tradhtojnė burrat virtualisht. Ato janė tė kėnaqura me aktivitetin e tyre fizik dhe kėrkojnė nga “miku” i internetit kėnaqėsi shpirtėrore.
38. Rekordin e martesave e ka thyer njė 85-vjeēar, i cili ėshtė martuar plot 130 herė. Ngjarja e pazakontė ka ndodhur nė Kenia, ku Ancentus Akuku ka deklaruar se i ėshtė dashur shumė mund dhe diktaturė pėr tė pasur familje tė lumtur.
39. Njė amerikan kaloi njė javė nė burg pėr arsye se tre fėmijėt e tij tė vegjėl ishin djegur nga dielli gjatė pushimeve nė plazh.
40. Ndėrtimi i Shtėpisė sė Bardhė nė Amerikė filloi nė vitin 1792. Nė vitin 1800 presidenti dhe zonja John Adams ishin familja e parė qė jetuan aty.
41. Lotėt ėshtė zbuluar se kanė efekt qė tė zhdukin bakteriet dhe tė mbrojnė sytė nga infeksionet.
42. Nė gjuhėn e njeriut gjenden 100 lloje damarėsh pėr tė shijuar. Nė sy gjenden 130 milionė qeliza shikimi.
43. Krokodili ėshtė e vetmja kafshė qė vazhdon e zgjatet deri nė ditėn e fundit tė ekzistencės, centimetrat e saj ndryshojnė nga muaji nė muaj.
44. Titaniku ėshtė anija qė konsiderohet si anija e parė gjigante nė botė. Kapaciteti ka qenė 46000 tonė, me gjatėsi 268 m dhe lartėsi 53 m. Mund tė udhėtonin 1343 udhėtarė.
45. Kėnga mė e gjatė nė botėn e muzikės mbahet himni sovjetik, i pėrbėrė nga 65 strofa. Nė maj tė vitit 1987, njė moderator kanadez mendoi ta shtonte himnin, i cili brenda pak javėsh rekordi arriti nė 689 strofa.
46. Nga njė operacion nė tėmth qė iu bė njė pacienti nė Londėr, kirurgėt hoqėn afro 230530 gurė tė vegjėl nga tėmthi i tij me madhėsi 1,5 deri 15 milimetra.
47. Truri mė i vjetėr nė botė ėshtė gjetur nga arkeologėt nė Torfmoor nė Florida. Ėshtė gjendur truri i njė 45-vjeēareje e cila kishte jetuar afėrsisht 8000 vjet mė parė.
48. Poezia mė e gjatė nė botė u pėrfundua mbas 30 vitesh punė nga shkrimtari Jose“ Rumanzo nga Ecuador. “Perusia” pėrbėhet nga 7 volume, me 5000 faqe gjithsej dhe nga 230 000 rreshta.
49. Syri i njė struci ėshtė mė madh se truri i tij, ndėrkohė qė nė trurin e maceve ka mė shumė se 32 muskuj.
50. Ėshtė vėrtetuar qė njė ari i rritur mund tė vrapojė po aq shpejt sa njė kalė. Kurse breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.
avatar
veronika
Forum Designer

Shteti : Ferizaj
Postime : 121
Kyējet nė forum : 11275
Regjistruar mė : 28/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 50 Kuriozitetet mė tė rralla nė botė !

Mesazh nga studentja prej Mon 26 Jan 2015, 17:54

veronika shkruajti:1. Femra qė ka lindur mė shumė fėmijė ėshtė njė ukrainase. Ajo ka lindur 69 fėmijė, nga tė cilėt vetėm dy i kishin vdekur gjatė lindjes.
E pamundur fare nuk besoj pleas
avatar
studentja

Shteti : Kosovė
Postime : 37
Kyējet nė forum : 12365
Regjistruar mė : 29/07/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 50 Kuriozitetet mė tė rralla nė botė !

Mesazh nga Ylli-1 prej Tue 27 Jan 2015, 15:46

studentja shkruajti:
veronika shkruajti:1. Femra qė ka lindur mė shumė fėmijė ėshtė njė ukrainase. Ajo ka lindur 69 fėmijė, nga tė cilėt vetėm dy i kishin vdekur gjatė lindjes.
E pamundur fare nuk besoj pleas

studente, i do emrat e femijeve te saj, apo fotografite.... fest
avatar
Ylli-1

Shteti : Kosove - Ferizaj
Postime : 156
Kyējet nė forum : 11297
Regjistruar mė : 26/08/2008
Profesioni : Inxhiner i Ekonomizuar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 50 Kuriozitetet mė tė rralla nė botė !

Mesazh nga Naki prej Thu 19 Mar 2015, 18:16

1. Meshtari Pianton bėri biēikletėn e parė.
2. Autobusi i prodhuar nė Moskė (Rusi) mė vitin 1955 ėshtė i gjatė 17 metra dhe nė tė mund tė zere 200 udhėtarė.
3. Rregulltari Spina zbuloi syzet e para.
4. Nė janar tė vitit 1978 nė mishtoren "la Ron" nė Misuri tė SHBA-ve ėshtė prodhuar sallami me gjatėsi prej 5,7 metrash dhe peshe 207,3 kg.
5. Nė Britaninė e Madhe ėshtė rriturr lakra mė e madhe. Pesha e saj ėshtė 51,80 kg.
6. Alfabeti mė i gjatė ėshtė ai i gjuhės kamboxhiane me gjithsejtė 72 shkronja.
Ura me e larte ne bote ėshtė ura mbi lumin Arkansas ne Kolorado te SHBA-se. Lartėsia e kėsaj ure nga sipėrfaqja e ujit ėshtė 325 m.
- Gjate vitit te pare te jetės, foshnjės i trefishohet madhėsia e trurit.
Sikur nga te gjithė ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa, me tė do te mbulohej gjithė sipėrfaqja e tokės me njė shtrese prej rreth 130 metrash.
- Nė Detin e Vdekur pėr shkak tė pėrqindjes sė lartė tė kripės nuk ka qėnie tė gjalla nė tė.
- Nė shekullin e X, Raziu bėri operacionin e parė me qepje, ku penjtė e nevojshėm i pėrgatiti nga zorrėt e kafshėve.
- Sipas shkencėtarėve amerikanė, Hėna ēdo njė mijė vjet largohet nga Toka pėr 20 metra pėr shkak tė dobėsimit tė fuqisė tėrheqėse tė Tokės - rėndesės).
- Fjala e pare e pėrēuar nėpėrmjet telefonit ėshtė "Uatson eja kėtu - mė duhesh" dhe ėshtė thėn nga shpikėsi i telefonit Aleksander Graham Bell qe thėrriste ndihmėsin e tij Uatson. Ai e mori patentėn e telefonit me numėr 174465 ne vitin 1876.
- Seul (kryeqyteti i Koresė se Jugut) ne gjuhen vendase do te thotė kryeqytet.
Shteti me me tepėr rruge te asfaltuara ėshtė Franca.
- Pavarėsisht nga madhėsia dhe trashėsia njė fletė nuk mund te paloset me tepėr se 9 here.
- Temperatura mė e lartė e regjistruar nė botė ėshtė 57,5 gradė nė Elaziz tė Libisė (Afrikė), kurse mė e ulėta u regjistrua nė stacionin Vostok Antarktidė -89,6 gradė.
- Nė vitin 1957 mbreti i Francės Henri i III themeloi nė Paris katedrėn e gjuhės arabe qė tė lehtėsojė zhvillimin e studimeve mjeksore.
- Biblioteka me e madhe ne bote, gjendet ne Kryeqytetin amerikan, Uashington. Kjo biblioteke u ndėrtua me 24 Prill 1800. Ne te gjenden 107 milionė shkrime te te gjitha llojeve.
- Ndėrtesa mė e lartė prej 558 metrave ėshtė duke u ndėrtuar nė Xhakarta tė Indonezisė.
- PALOS - Ėshtė liman spanjoll (port) prej ku u nis Kristofor Kolombi (nė pranverėn e vitit 1492) pėr nė Indi, nė tė vėrtetė ai kishte mbėrritur nė Amerikė. Dhe kėshtu ai sot konsiderohet si zbulues i Amerikės.
- Virgjinia - Ėshtė kolonia e parė e anglezeve nė Amerikė.
- Deri mė sot nė Kosovė janė evidencuar 1 800 lloje bimore dhe mbi 874 lloje shtazore.
- Sitnica ėshtė pothuajse lumė i vdekur si pasojė e ndotjes industriale nga termocentralet e Kastriotit dhe hudhjes sė mbeturinave.
- Bimėve duhet ju kushtuar rėndėsi, pasiqė ato ndikojnė nė klimėn urbane.
- Darvini nuk ka qenė i shkolluar si biolog, por ka pasur njė kureshtje tė madhe dhe aftėsi tė veēantė vrojtuese.
- Bigėll quhet anija me tė cilėn Darvini gjatė udhėtimit rreth bohtes ka grumbulluar material tė shumtė qė i ka shėrbyer mė vonė si dėshmi pėr teorinė e evolucionit.
- Zogjtė e pulės, posa dalin prej vesė e kėrkojnė ushqimin dhe nėse ai ėshtė nė afėrsi e gjejnė menjėherė.
- Tajga pėrfshinė njė sipėrfaqe prej 2 milion km2.
- Deveja ka pėrshtatshmėri speciale qė e bėjnė ideale pėr tė jetuar nė vende tė nxehta, ku ėshtė shumė nxehtė gjatė ditės dhe ftohtė gjatė natės, nė vende me thatėsi, ku reshjet e shiut sillen rreth 25mm/ gjatė vitit.
- Ariu polar ka pėrshtatshmėri speciale, tė cilat e bėjnė ideale pėr tė jetuar nė vende tė ftohta, ku dimrat janė tė gjatė dhe tė ashpėr dhe verat e freskėta dhe tė shkurtra.
- Kaktusi ka pėrshtatshmėri speciale qė e bėjnė ideale pėr tė jetuar nė vende tė nxehta, ku ėshtė shumė nxehtė gjatė ditės dhe ftohtė gjatė natės, nė vende me thatėsi, ku reshjet e shiut sillen rreth 25mm/ gjatė vitit dhe ndryshe quhen bimė-deve.
- Lėkoi i bardhė noton mbi sipėrfaqen e ujit.
- Bashkėsia e qelizave me formė, madhėsi dhe funksion tė njėjt japin indet.
- Gjallesat qė formohen nga bashkėjetesa e kėrpurdhave dhe algave quhen Likene.
- Shkenca qė merret me studimin e sjelljes sė shtazėve quhet Etologji.
- Mutacionet janė ndryshimet trashėguese.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19541
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 50 Kuriozitetet mė tė rralla nė botė !

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi